anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Atenție Orange, Vodafone vine tare din urmă!

BlackWolf
Senior certificat

Salutare!

Atenție, Orange, se pare că după o lungă perioada de letargie, după ce lucrurile au început sa se așeze în curtea lor și după ce și-au ales în sfârșit un furnizor de echipamente, Vodafone a început sa se trezească!

Abia acum începe adevărata concurenta Orange-Vodafone, câștigători fiind clienții. Viitorul arată bine. Pana acum Orange nu avea rival pe partea de 5G, Digi si Telekom fiind doar niște glume. Vodafone încep sa își arate adevăratul potential, iar rețeaua cu primele echipamente Ericsson arata destul de bine. Au început tare cu înlocuirea echipamentelor, investițiile în rețea și dezvoltarea acesteia pe partea de 5G și 4G...

Orange începe ușor, ușor să nu mai aibă chiar cea mai buna rețea 5G din România, asa ca ar fi bine sa nu se plafoneze, sa continue cu investițiile în rețea, sa nu mai mărească preturile, sa se poarte frumos cu clienții și sa nu ii mai alunge, ca Vodafone abia le așteaptă clienții nemulțumiți...

Așa arată primele rezultate:

FB_IMG_1710294309499.jpg

Update: Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat

Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

Si vis-a-vis de Softpedia, acolo ar trebui sa faca cineva moderare. E plin de "experți" care le știu ei pe toate și scriu numai prostii, e plin de atacuri la persoana, limbaj, comportament și atitudine care lasă de dorit din partea utilizatorilor...

Vizualizare soluţie în postul original

63 Răspunsuri 63

BlackWolf
Senior certificat

Fake news va exista mereu si nu va putea fi oprit niciodata, dar macar sa fie cat mai putin... Sunt categorii diferite de fake news, nu intra totul in aceeasi oala... Ce avem noi aici este un fake news partial, este mai mult un ce va fi in curand si la noi, fiind vorba de acelasi operator care investeste, dar alta tara...

Anonim
Neaplicabil

Ce ar putea fi nu înseamnă că va fi.

Mâine de exemplu Vodafone se decide sa plece din Romania (scenariu aproape imposibil).

BlackWolf
Senior certificat

Da, dar depinde. In cazul asta, mai mult va fi. Este bazat pe comunicatele lor de presa din Romania de luna trecuta in care ei asta promit si deobicei se tin de cuvant, deci cel mai probabil asa va fi. Asa si trebuie sa fie daca nu vor sa ajunga cea mai slaba retea de la noi, totul evolueaza. Nu e o chestie scoasa de la noi ca asa am vazut prin alte parti, e o promisiune a lor legata de tara noastra... Iar plecarea lor este un scenariu aproape imposibil...

https://www.vodafone.ro/media/comunicate-de-presa/vodafone-romania-semneaza-un-parteneriat-strategic...

Anonim
Neaplicabil

Cunosc articolul dar asta nu înseamnă că vitezele nu vor fi limitate sau mai mici decât cele prezentate în topic.

BlackWolf
Senior certificat

Asa este, dar eu zic ca asa va fi si nu vor fi limitari. Daca nu vor sa fie de rasul curcilor si sa mearga cot la cot cu Orange, trebuie sa ofere viteza aia. Si daca pot oferi asta in Germania, eu cred ca pot oferi asta si in Romania, pentru ca Vodafone are potential si putere financiara mare, nu sunt Digi sau Telekom. Sunt singurii care pot concura cu Orange in adevaratul sens al cuvantului. Si doar ei si Orange ofera pana acum la noi lucruri cu adevarat nelimitate, deci cred ca la fel va fi si cu viteza de internet. Parerea mea... Vedem ce va fi, dar eu cred ca va fi bine...

Imi place sa aici se poarta discutii civilizate si argumentate. Pe Softpedia eram injurat demult...😂

vladut12am
Cunoscător certificat

Fake news e istorie.

Acum, avem altceva și mai îngrijorător care amenință securitatea cibernetică: deep fake care a luat amploare odată cu dezvoltarea AI. Fenomenul ăsta chiar că nu poate fi niciodată controlabil indiferent de orice lege care s-ar da pentru stoparea lui.

Corect, asta e o problema foarte grava de care nu cred ca vom scăpa. Si mai avem o problema, cei care dau tepe și e plin internetul de ei. Și ăștia încep sa folosească deep fake cu AI și la fel, e foarte greu de scapat de ei. Numărul persoanelor care pica în plasa lor este din ce în ce mai mare și deja am și eu 3 persoane cunoscute cărora li s-au luat bani de pe carduri în ultima săptămână, peste 15.000 lei însumat. Și bineînțeles, băncile nu au ce sa facă (sau nu le pasă), ca deobicei...

In urma cu niste ani era o caricatura legata de stirile la tv dintr-un studio in care se filma o scena. Privind din exterior ("din culise"), unul din personaje il alerga pe celalalt, dar in cadrul filmat de camera (pe unul din monitoarele din platou) situatia era fix inversa.

Problema fake news nu este neaparat falsitatea stirii (neadevarul), cat cadrul si contextul in care este prezentat.

Razvan
#StarMember

Cu spectrul actual, achiziționat de vodafone, nu pot atinge mai mult de 950 Mbs, asta la nivel teoretic, indiferent de vendorul cu care vor echipa antenele. 

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

De ce? Te rog, explica-ne mai multe și da-ne mai multe detalii tehnice, cât poate duce fiecare frecventa...etc. Poate combina frecvente de 5G cu 4G si vor fi viteze mai mari. Poate și performanta echipamentelor contează și poate aduce un plus, de exemplu în modul în care combina frecventele...

Nu prea știm foarte bine cum funcționează, deoarece nu lucram în domeniul telecomunicațiilor și ca să știm și noi, de curiozitate...

Vad ca au achiziționat spectrul asta 5G în România:

https://www.spectrum-tracker.com/Romania/Vodafone

Si spectrul asta 5G în Germania:

https://www.spectrum-tracker.com/Germany/Vodafone

vladut12am
Cunoscător certificat

Ăia 100 MHz pe care i-a cumpărat în banda 3450-3550 MHz intră în vigoare abia de la 1 ianuarie 2026.

În afară de acel spectru câștigat la licitația organizată de ANCOM din noiembrie 2022, Vodafone n-are decât cei 40 MHz în N78. Pentru 700 MHz, a achiziționat doar un bloc în 5 MHz față de Orange care are 2 blocuri de 5 MHz în banda 700 MHz.

Posibil sa fie asa, nu stiu si nu vad sa scrie acolo de banda N78 care intra in vigoare din 2026 in Romania, in Germania scrie despre un N1 la care apar modificari in 2026. Poate mai achizitioneaza benzi pe parcursul dezvoltarii retelei, ca vad mult spatiu nealocat, poate mai fac combinatii de benzi, de tehnologii...etc. pentru o performanta mai buna, nu stiu... Cine stie ce strategii au, nu avem de unde sa stim. Lucrurile se mai schimba pe parcurs. Chestia este ca nu trebuie sa ramana in urma, ca e rau pentru ei si pentru toata lumea, concurenta nu trebuie sa fie slaba. In fine, vedem ce va fi si ce va iesi, dar speram sa fie bine...

BlackWolf
Senior certificat

Mda, vom vedea ce va fi si ce va iesi... Cu o parte m-am lamurit. E dezamagitor, pe mine ma cam lasa rece toti operatorii de la noi, toti avand infrastructuri slabe per total, iar investitiile sunt mici si se fac greu. Si ma lasa rece si toti care isi bat joc de tara asta. Oare cat din aia 432 mil euro isi baga in buzunar "baietii destepti" si nu se investesc in nimic important si cat se duc in infrastructura sau in acoperirea datoriilor externe ale tarii?...

Si cu ce ne ajuta concret acele ultra- viteze in 5G, ca pe youtube merge 4k 60 fps fara probleme cu 4g, doar asa sa ne laudam? Tehnlogia este prea avansata la ce facem noi cu telefonul, apa de ploaie