anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Xiaomi trece de la MIUI la HyperOS.

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare, tuturor!

Astăzi vreau să discutăm despre noul sistem de operare al celor de la Xiaomi, HyperOS, care înlocuiește actualul sistem de operare, MIUI.

HyperOS 1.0 va fi prima versiune implementată pe Android 14 care va ajunge pe o serie de dispozitive. Deși la prima vedere HyperOS 1.0 poate arăta ca familiarul MIUI 14, Xiaomi asigură că noua versiune a fost construită de la zero pe platforma Android, folosind o nouă arhitectură. Bazat pe Android Open Source Project (AOSP), HyperOS este descris ca fiind un sistem de operare eficient și ușor care poate fi personalizat conform nevoilor specifice Xiaomi. Este optimizat să funcționeze fără probleme pe dispozitive cu hardware mai puțin puternic, ceea ce îl face o opțiune excelentă pentru dispozitivele Xiaomi mai accesibile.

Principalele îmbunătățiri pe care le aduce noul sistem de operare, HyperOS, sunt:

  • conectivitatea inteligentă;
  • securitatea sporită;
  • inteligența proactivă;
  • este mai rapid decât MIUI;
  • are o dimensiune mai mică a firmware-ului de 8.75GB comparativ cu 13.09GB în MIUI 14;
  • interfața de utilizator este nouă și prietenoasă, care permite o trecere fără probleme între dispozitive, acces la distanță la date și aplicații, și beneficiază de AI pentru generarea de discurs, căutare de imagini și crearea de artă.

HyperOS introduce și Xiaomi HyperConnect și Hypermind, îmbunătățind conectivitatea inteligentă și permițând funcții precum utilizarea camerei telefonului ca webcam, partajarea de date și recepționarea notificărilor telefonice pe dispozitive cu ecrane mai mari. În plus, pune un accent mare pe securitate, deschizând HyperConnect pentru dezvoltatorii terți și accentuând criptarea, gestionarea permisiunilor și protocoalele de securitate.

Compatibilitatea HyperOS cu o varietate de dispozitive Xiaomi, inclusiv smartphone-uri, tablete, produse smart home și chiar automobile, promite o gestionare simplificată a dispozitivelor în cadrul ecosistemului Xiaomi. Înregistrările pentru versiunea internă a HyperOS 1.0 au început pe 26 octombrie 2023, iar lansarea oficială este programată pentru decembrie 2023. Xiaomi 14 și Xiaomi 14 Pro vor veni cu noul sistemu de operare preinstalat.

Actualizarea la HyperOS 1.0 va ajunge treptat pe majoritatea dispozitivelor, acest proces începând din primul trimestru al anului 2024.

Xiaomi a confirmat că dispozitivele globale cu bootloader deblocat nu vor primi actualizarea la HyperOS 1.0, iar Xiaomi 14 și Xiaomi 14 Pro au restricţii pentru deblocarea de bootloader.

Telefoanele care vor primi actualizarea la noul sistem de operare sunt:

  • Xiaomi 13, 13 Ultra, 13 Pro, 13 Lite, 13T, 13T Pro;
  • Xiaomi 12, 12 Pro, 12X, 12T, 12T Pro, 12S Ultra, 12S, 12S Pro, 12 Pro Dimensity Edition, 12 Lite;
  • Xiaomi 11T, 11T Pro, 11 LE, 11 Lite 4G, 11 Lite 5G, 11 Lite NE, 11 Lite 5G NE, 11i / Hypercharge, 11X, 11X Pro, 11 Pro;
  • Xiaomi Mi 11 LE, Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11 Pro, Mi 11i.

Eu am de aproximativ un an Xiaomi 12T Pro de care sunt foarte mulțumit și de abia aștept să primesc actualizare la HyperOS 1.0, pentru că acest nou sistem de operare aduce îmbunătățiri importante care cresc performanța și eficientizează consumul de energie.

41 Răspunsuri 41

Dante
Junior entuziast

Ești sigur că și 13 T Pro va primi hyper OS, pentru că în listele afișate pe mai multe site-uri apar doar 13; 13 T și 13 Pro?

13t pro teoretic a primit hyperos inainte de 13t. Oricum cu siguranta va primi hyperos

Am și Redmi 12 Pro; acesta a primit, 13 T Pro nu încă!👍

匿名
Junior entuziast

Buna,

Ce versiune rom ai pe 13T pro.

Dante
Junior entuziast

Care este versiunea ROM?

匿名
Junior entuziast

IMG_20240327_144722.jpg

 ma refeream mi - global  eu- european tw- Taiwan 

Dante
Junior entuziast

14.0.17.0 TMLEUXM

匿名
Junior entuziast

Trebuie să vina în curând și pe telefonul tau. Oficial exista

Screenshot_2024-03-27-15-06-15-999_com.opera.browser-edit.jpg

 Momentan avem recovery și fastboot urmează OTA.

匿名
Junior entuziast

Trebuie sa mai aștepți puțin până apare versiunea OTA HyperOS Europa.

OTA HyperOS global există deja și telefoanele care au MIUI global au primit acest update HyperOS Global.

Dante
Junior entuziast

Este pe site, am descărcat, dar nu pot instala!

匿名
Junior entuziast

Ai descărcat varianta OTA ?

Recovery și fastboot se pot instala doar daca ai bootloader-ul deblocat.

Recovery ca sa meargă trebuie sa ai aceeasi versiune de sistem.

Dante
Junior entuziast

Nu; cred că ai dreptate; e cea globală!

匿名
Junior entuziast

Nu te grăbi în maxim o lună o să apară.

Prioritar apar versiunile China apoi cele Globale urmate de restul.

CN-MI și după aceea restul de versiuni EU,IN,ID,RU etc.

Dante
Junior entuziast

Deci, EAA nu e versiunea europeană?🙄

匿名
Junior entuziast

Tu ai versiunea europeana

European Economic Area (EEA)