anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review Samsung Galaxy S24 Ultra

Alex_ORO
Angajat Orange

Salutari,

Vin aici pentru a va spune si voua parerea mea despre S24 Ultra, dupa 24 de ore de utilizare.

Pentru review folosesc modelul de 512GB, Black Titanium.

Din primul moment in care l-am tinut in mana, am simtit pachetul premium care mi-a fost livrat. Constructia, software-ul, bateria si camerele sunt de wow. Doar wow, nu pot descrie in cuvinte ce am simtit cand l-am deschis prima oara (eu fiind un utilzator de iPhone).

Ecranul plat este excelent, super luminos, care reflecta foarte bine culorile. Un cinematograf mobil, pentru cei care se vor uita la filme pe el 😊.

Camerele foto sunt si ele un improvement fata de anul trecut. Ca si termen de comparatie am telefonul meu, un iPhone 15. Ce vreau sa spun este ca in lumina zilei exceleaza si la video, si la foto. In schimb, pe timpul noptii sau in lumina redusa, tabara este impartita, uneori calitatea fiind mai buna pe iPhone.

Autonomie bateriei mult superioara oricarui dispozitiv am folosit pana acum, chiar si cu always on display.

Galaxy AI. Ceva pe cat de superb pe atat de infricosator 😊. Nu am apucat sa le incerc pe toate, dar circle to search, editarea pozelor si live translate cu camera au fost flawless. Mai multe detalii intr-un review viitor, doar pe tema asta.

Am predate apple-watchul sotiei mele, urmand sa folosesc Ultraul exclusiv. Mutarea asta vine dupa multi ani de utilizare exclusive a produselor Apple.

Vreau sa mentionez faptul ca, in ciuda faptului ca nu am platit nimic pe telefon fiind ambassador Samsung, acest review este unul obiectiv.

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning
29 Răspunsuri 29

Puteai sa-l vinzi si iti luai tot un Huawei sau Xiaomi cu funcția regretata 🙂

Tu ai văzut cât e acum un Huawei 70 Pura... trebuie să vând 3 iPhone SE ca să-mi cumpăr unul... am învățat să-mi închid telefonul înainte de a mă băga în pat dar mai sunt și excepții... de exemplu într-o zi am uitat să-mi deschid telefonul... l-am pus în buzunar am plecat la muncă și abia după amiază mi-am dat seama că nu mai primesc notificări pe ceas 😀

A fost una dintre cele mai liniștite zile din viața mea... și n-a murit nimeni.... iar pentru WhatApp folosesc versiunea web așa că lumea m-a putut contacta 😀

Si eu imi inchid telefonul noaptea. Nu ma suna nimeni (nu ca as avea de unde sa stiu in caz ca m-ar suna :)) ) dar prefer sa economisesc baterie atunci cand nu-l folosesc. Pana acum nu s-a plans nimeni ca n-a putut sa dea de mine pe timpul noptii. In schimb nu mi s-a intamplat niciodata sa plec undeva cu el inchis. :))

Client Orange

@arsradu consumul bateriei nu e o problemă pe iPhone dacă rămâne deschis și nu există activitate... eu dacă-l las la 22:00 deschis cu 100% bateria, la ora 6:00 când mă trezesc nu-l găsesc niciodată la mai puțin de 98%, iar pe iPad în modul avion îl găsesc 100% și după 2 săptămâni dacă a stat nefolosit (și nu glumesc).

:))))) Funny... Si daca era Samsung nu gaseai?

Nu zic, niciunul nu e perfect. Acum de exemplu am un bug enervant pe iPhone. Si Apple nu pare sa se grabeasca sa-l repare. Dar sunt sigur ca la fel e si pentru alti producatori.

Client Orange

Nu e vorba doar de brand, ci de sistem. Prea rigid, prea strict, prea.... îngust. Și BTW: heic = hate (aproape și la pronunție) 😈 Ca brand.... ce să zic: Există câte-o cărămidă pentru fiecare, dar fiecare și-o alege după bunul său plac.

:))))))) Adevarat.

Sistemul de operare este intr-adevar mai rigid si mai restrictiv decat Android-ul in general, si probabil muuuult mai rigid decat Android-ul custom al celor de la Samsung.

Heic (High Efficiency Image Codec) e pretty cool, ca idee. Dar binenteles ca trebuia sa fie proprietary, ca majoritatea lucrurilor facute de Apple. Si ca atare…prea putin compatibil cu alte ecosisteme. Pe Windows ai nevoie de un add-on pentru el, pe Android nici n-am incercat… Dar m-as mira sa fie compatibil by default. Iti inteleg nemultumirea din punctul asta de vedere.

Client Orange

Cu DaVinci cică ar fi compatibil HEIC

Am mai menționat la acel moment, dar nu ți-ai fi dorit ca în timpurile pandemiei cu tele-școala.... să primești ”teme” în format .heic de la ”iPhone Generation” și să te uiți la ele ca la niște ...biblioteci de-ale Windowsului (aka .dll). That's why.....

:)))) Da, inteleg. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa le converteasca cumva, server-side, in jpeg/png (sau orice format mai comun), daca destinatarul nu este tot un iPhone. Altfel, toata separarea asta, si toata “exclusivitatea”, nu ajuta deloc. Ba din contra. Tinde sa ofere mai degraba un sentiment de frustrare in momentul in care comunicarea nu mai e deloc usoara si eficienta asa cum ar trebui.

Client Orange

@FLo1 IrfanView cu pluginurile instalate recunoaște HEIC și AVIF... e boierie că mereu trebuie să fac conversie cu GIMP care e destul de dolofan față de IrfanView

Am IrfanView instalat dar nu m-am apucat de prelucrări foto. Adică nu la așa ceva.Pentru că atunci când ai o multitudine de astfel de exemple în școală, nu îți mai arde de conversii la fiecare foto transmisă de elev. Oricum e un capitol închis.

Nu vrei sa vezi lista mea deschisa la Xiaomi :))

alterego
Explorator

Apreciem intenția dar... 24 de ore sunt insuficiente... sincer și e doar părerea mea...

Ar putea fi relevant dacă ai o listă cu ce anume te interesează și te raportezi la o experiență trecută (utilizare stylus, recepție semnal, zoom optic, optimizare soft etc). 

Evident, pentru anduranță este nevoie de timp. 

Ca să dau un exemplu: folosesc un Huawei fără Google de doi ani, dar soția, în ultimii aproape 10 ani, a avut doar Huawei (a schimbat anul trecut Nova 5T cu un Honor 90 din motive de GMS, altfel rămânea la Huawei) și singura necunoscută mie era modul în care operează telefonul fără GMS. Și veneam de pe un IPhone SE (2016).