anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung Galaxy S24 Series - pareri

RstdWoo
Cunoscător

Salut. Deschid discutia pentru toata lumea care urmeaza sa achizitioneze unul din modelele de S24.
Inca nu m-am decis daca sa merg pe S24+ sau Ultra din motivul binecunoscut de toti: Exynos vs Snapdragon. Avand experiente neplacute pe Exynos in trecut, am reticente in a mai da banii din nou pe un Samsung cu Exynos sau a merge pe modelul cu Snapdragon dupa ce Seria S23 cu SD a fost un success.

Va invit dupa ce achizitionati oricare dintre ele sa va spuneti parerea cat mai detaliat si fara fanboysme, fara comparatii cu IOS si fara hate. Sunt sigur ca sunteti multi care ati experimentat neplacerile provocate de Exynos in trecut, sau nu, si care fie veti merge acum tot pe Exynos sau veti miza pe SD.

La momentul publicarii acestui articol inca nu avem date clare care sa spuna daca modelele cu Exynos mai au problemele din trecut: incalzire excesiva, consum mare de baterie, lag-uri, procesare deficitara a pozelor asa ca, pe langa youtuberi, spuneti-va si voi parerea aici, cat mai detaliat si serios, dupa ce va intra pe mana telefonul.

Cheers

12 Răspunsuri 12

mihai_13
Maestru

va mai trece/curge  multa "apa pe Dunare" pana sa avem concluzii clare despre 8gen3 sau exynos2400 sau AI implementat de Samsung pe seria  S24 - pana atunci am urmarit cu interes zona it si buhnici etc  - in testele sintetice 2400 este cu putin sub 8.3  iar despre consum mai avem de vazut/experimentat asta macar dupa o luna de utilizare 

si inca ceva daca esti pe seria S22 se "merita" sa treci pe S24  , dar daca ai S23 nu cred ca se merita sa treci pe S24 asta daca nu suferi de A.I 🙂  

Pe Buhnici nu prea l-am mai urmarit, am impresia ca review-urile care le facea mai demult nu prea erau obiective. Zona IT urmaresc si eu frecvent 🙂
De la S23 clar nu are rost sa arunci banii pe S24. Doar treaba cu AI, cel putin pentru mine, nu pare a fi ceva notabil care sa merite schimbul.

Pololică
#StarMember

"Traditional", Exynos este sub Snapdragon, dar totul depinde la ce ai nevoie. Nu am recomandat niciodata un telefon "overkill" raportat la nevoi.

Recomandarea ar fi ca, daca actualul telefon (comparam varfuri de gama, nu A04 cu S24) isi face treaba pentru care a fost achizitionat, nu vad nevoia de a face pasul. Totusi, daca vorbim de un S10/20, sau seria Note, pasul s-ar putea sa merite.

Partea de benchmarks eu unul nu o bag in seama. Ce am urmarit si cu ce am avut eu de a face in utilizarea zilnica, care conteaza, sunt: bateria, supraincalzirea, ISP si eventualele probleme de lag in UI.

Degeaba dispozitivul are 3 milioane de puncte in benchmark daca la ce il folosesc e overkill sau nu ma ajuta. Am avut IPhone, Samsung (J7) si Huawei (cu sau fara Google din gama medie). Dintre toate, Samsung mi s-a parut ca are interventia cea mai mare in utilizarea curenta si cam are sincope.

Anonim
Neaplicabil

Daca as avea de ales as merge pe s24ultra snapdragon,wifi7,gorila armor,camera etc.

Însă prefer Xiaomi, preturi raport calitate foarte bune.

La seria S24, diferenta de pret intre S24+ si S24 Ultra este una consistenta (Pt mine 1500-1600 e o suma consistenta, vorba aia, iei un smartwatch de banii aia :)) ) 

Anonim
Neaplicabil

Merita daca ți-l dorești cu adevărat😂😂😂

Mili1999
Junior entuziast

Samsung sunt telefoane premium însă nu cred că se merita schimbate foarte des având prețul piperat al acestora.

Sincer as merge pe ultra pare mai performant însă până nu este butonat și testat nimeni nu poate fi sigur de performante sau eventuale defecțiuni.

O parte din functii pot deveni functionale pe parcurs, in functie de cum se lucreaza la actualizarile la nivel de soft. Probabil AI ar mai putea avea nevoie de anumiti factori de invatare (sper ca se subintelege ca, desi este o programare intensiva, tot va avea nevoie de ceva timp pentru a putea fi uns pe la incheieturi).

Jay
Campion certificat

La o prima vedere, nu mi-a plăcut ca doar varianta ultra, daca nu ma insel, are procesor SD.. în rest nu știu dacă sunt asa mari diferențe de la un model la altul.. lucru valabil și pentru alte branduri care scot modele prea repede unul după altul.. 

RstdWoo
Cunoscător

Am intrat si eu in posesia unui S24+ recent si din pacate am ramas dezamagit complet de camera foto. Avand anul trecut S23+ si S23U, ma asteptam la cel putin aceeasi calitate, dar pe S24+ este mult sub seria precedenta. Ma refer aici la procesarea pozelor la interior, la lumina artificiala, unde se vede cel mai bine problema. Noise de culoare cat incape, pielea si parul persoanelor arata groaznic. Am tot modificat la setari atat in aplicatia camera, cat si in expert raw, am instalat goodlock camera assistant...degeaba. Procesarea imaginii este efectiv un dezastru, nu cred ca am vazut asa ceva de pe vremea lui S21.
Am o gramada de poze facute anul trecut cu S23+/U si sunt de departe peste ce produce S24+.
Ar trebui sa apara un update zilele astea care sa repare ceva probleme la camera, dar la halul in care se prezinta acum, ma indoiesc ca va imbunatatii in asa fel incat sa ajunga la nivelul modelului de anul trecut.