anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Asigurare tip franciza la un iphone luat la prelungirea contractului

Alexa6
Junior

Am achiziționat un iphone 15 la prelungirea contractului și doresc sa-i fac asigurarea tip franciza. Cum procedez ? Mulțumesc anticipat 

17 Răspunsuri 17

Și cum pot plăti fransiza la un "eveniment asigurat " dacă eu nu am un certificat de asigurare în care sa fie stipulata valoarea fransizei , fiind client orange ?

arsradu
#StarMember

Salut,

Asigurarile sunt doar doua:

  • Basic: asigura dispozitivul in caz de accidente
    Cost (in cazul unui iPhone 15): 9 €/luna
  • Premium: asigura dispozitivul in caz de accidente si furt.
    Cost (in cazul unui iPhone 15): 10 €/luna

Acuma, fransiza este o suma fixa, derivata din valoarea produsului (in cazul unui iPhone 15, o sa fie in jur de 70 de euro conform calculatorului online de aici), platita de catre client in caz de dauna totala (inlocuirea produsului), pe langa prima de asigurare lunara. Deci nu poti plati doar fransiza, fara sa ai deja o asigurare (Basic sau Premium). Nu e un tip de asigurare in care platesti doar accidentele. Vei plati asigurarea (Basic sau Premium), care se poate face intr-un Orange Shop, si in caz de inlocuire a produsului, platesti si fransiza. Practic, platesti o suma fixa in caz de dauna totala, plus "abonamentul lunar".

Iti recomand si un video foarte util care explica mai pe larg, cu exemple, cum functioneaza acest sistem.

Dupa parerea mea, asigurarile sunt complicate, si atunci cand ai nevoie mai mare, exista riscul sa nu-ti asigure nimeni produsul pentru ca mai stiu eu ce regula nescrisa nu ai respectat, n-ai sunat in nu stiu cat timp, nu era telefonul cu fata la soare cand l-ai scapat in piscina, sau alte chestii de genul asta. Banii raman dati, dar nu te poti folosi de acea asigurare, pentru ca X motive. La fel si in cazul service-urilor. Vor face tot posibilul sa nu-ti acopere reparatia pe garantie.

Deci, cu toate ca eu nu recomand, decizia iti apartine. 🙂

Client Orange

Mulțumesc frumos pentru răspuns și clarificări  . Cred ca este simplu acum de înțeles și sper sa fie un ajutor și pentru alții.