anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Contorizare consum internet

Anfänger2024
Junior entuziast

Salutare tuturor!

Recent am făcut teste de viteză a rețelei folosind mai multe pagini ce oferă acest serviciu.

De fiecare dată observ că se contorizează un consum semnificativ de date mobile, de 400-500 MB.

Înainte de a fi la Orange  am folosit și serviciile tuturor firmelor concurente, dar nu am întâlnit astfel de consumuri mari de date mobile pentru testele de viteză a rețelei.

A mai întâlnit cineva situații asemănătoare? Poate fi vorba de o eroare de contorizare?

1 Soluţie acceptată‚

mihai_13
Maestru

orice test de viteza pe orice site intern sau international se face cu un "pachet"  de date download si upload care difera de la 100-200-512mb/s pana in 1gb/s  - astfel se "masoara"  viteza 

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Anonim
Neaplicabil

Salut,

Nu este o eroare de contorizare.

"E pe bune"

In cazul Orange ca sa fii relaxat ar fi bine sa ai net nelimitat.

FLo1
#StarMember

Indiferent de operator, update-uri zilnice, chiar și apeluri VoLTE și verificări ale actualizărilor, sunt doar câteva care consumă permanent odată ce au acces la date mobile. Aceasta pe lângă traficul generat de aplicații online, browser sau aplicații de streaming video sau jocuri.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Da, este adevărat, se consumă mult internet la testele de viteză. Te sfătuiesc să setezi o limită de gb lunar din telefon sau să vezi cum îți dai nelimitat ( din Pinata) sau chiar să treci la un abonament cu internet nelimitat, că altfel, e jale. Mai ai varianta să ceri cost control, pentru care trebuie să ceri activarea. Aceasta îți reduce viteza după consumarea unui număr de gb incluși, dar nu te bagă pe cost suplimentar.

Baftă!

Cost Control e activat de la intrarea în rețea. Cât pot folosesc WiFi la serviciu și acasă.

Am și varianta unui abonament de la concurență, ca și backup.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Vorbim de 4G sau 5G? Ca idee, cu cat e viteza mai mare cu atat va consuma mai multe date in acelasi interval de timp.

Client Orange

Vorbim de 4G. La mine în zonă doar concurența, Digi, oferă 5G, deocamdată.

mihai_13
Maestru

orice test de viteza pe orice site intern sau international se face cu un "pachet"  de date download si upload care difera de la 100-200-512mb/s pana in 1gb/s  - astfel se "masoara"  viteza