anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

PlayStation 5 + HG8247W5

catalin_tanase
Explorator

Salutare tuturor!

Am o problemă de tip "first world problems" cu routerul Huawei HG8247W5 🙂

 

Întâi puțin context:

Sunt abonat internet fix prin fibra orange, de doi ani jumate, de când au ajuns în Bucureștii Noi. Sunt foarte mulțumit de calitatea serviciului, e stabil, iar viteza reală e foarte apropiată de cea specificată în contract (dacă mă leg prin cablu, evident)

În toamna trecută mi-am luat un PS5, pe care l-am conectat la internet prin cablu. Totul funcționează perfect, până când descarc jocuri din store-ul consolei, când se întâmplă următorul fenomen: începe download-ul, care merge foarte bine, cu viteze de aproximativ 80MB/s (deci aproape cât viteza din contract, nu mă plâng de asta), după care, în aproximativ 10 minute (+/-) conexiunea la internet pică, atât pe cablu cât si pe wifi, singura rezolvare fiind o restartare a routerului, ceea ce mă face să cred că problema este cu routerul (probabil se încălzește ceva și se blochează)

Ce am încercat:

-Am conectat consola pe diferite porturi de la router

-Am inlocuit cablul de rețea, pe care la rândul lui l-am încercat pe toate porturile

-Am conectat consola prin wifi AC, caz în care viteza nu a mai fost aproape de limita abonamentului, dar deconectarea internetului tot s-a produs, mai rar sau după downloaduri consecutive, ceea ce mă face să cred că teoria cu încălzirea unei componente din router e validă

-Am setat o regulă de tip DMZ, astfel încât să expun consola direct la internet

-Am folosit custom DNS

-Am resetat router-ul de mai multe ori

 

După ce am încercat tot ce am scris mai sus, am sunat la servicul clienți și mi-au trimis o echipă să constate problema, dar conform legilor lui Murphy, buba nu s-a mai manifestat, deci nu mi-au mai schimbat routerul 🙂

Evident că între timp problema a reapărut, dar nu se manifestă întotdeauna când descarc ceva.

Întrebările sunt: a mai pățit careva așa ceva? E ceva la care nu m-am gândit și aș putea încerca? Eu nu țin neapărat să îmi înlocuiască routerul, dar nu văd altă soluție

Mulțumesc în avans pentru răspunsuri

1 Soluţie acceptată‚

catalin_tanase
Explorator

Salutare!

Problema era de la router. Mi-au înlocuit vechiul Huawei cu un ZTE și acum nu se mai deconectează 🙂

Din păcate, pe noul router nu mai pot face Port Forwarding, deoarece nu mai am disponibilă opțiunea de selectare a conexiunii WAN. La fel a fost și cu primul router, dar în urma unui apel la serviciul clienți mi l-au activat. O să fac la fel și cu acesta.

Mulțumesc încă o dată pentru ajutor!

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

arsradu
#StarMember

Firmware upgrade....daca exista si se poate instala, ar putea sa ajute. Eventual cerut la Orange sa-l trimita Over the Air. In rest...pare o problema de hardware.

Si da, e posibil ca teoria cu incalzirea dispozitivului sa fie valida. Vezi eventual sa nu ai chestii peste, langa, in imediata apropiere a lui, sau a gurilor de aerisire. Asta ar fi o posibilitate. Am intalnit probleme similare cu alte routere de la alte firme. Deci, vezi sa nu ai cumva un alt dispozitiv care sa fie langa, sau sa-ti emane caldura spre router.

Client Orange

Din păcate, partea de actualizări firmware o face Orange, nu o pot face eu.
Nu exista surse de căldură lângă router, plus că stă într-o zonă aerisită

Atunci...ar mai fi doua posibilitati.

1. update de firmware remote (de la Orange)

2. inlocuire router (daaar...va trebui sa te asiguri ca reusesti sa reproduci problema, on demand). Pentru demo. :)) Altfel...o sa fie dificil sa-i convingi sa-l schimbe. Cu toate ca, poate n-ar fi rau sa-l schimbe oricum. Just in case.

Client Orange

E buna ideea cu firmware-ul, mulțumesc. O să îi sun să văd dacă se poate face ceva

catalin_tanase
Explorator

Am deschis un tichet la suport pentru actualizarea de firmware. O sa revin cu update

catalin_tanase
Explorator

Salutare!

Problema era de la router. Mi-au înlocuit vechiul Huawei cu un ZTE și acum nu se mai deconectează 🙂

Din păcate, pe noul router nu mai pot face Port Forwarding, deoarece nu mai am disponibilă opțiunea de selectare a conexiunii WAN. La fel a fost și cu primul router, dar în urma unui apel la serviciul clienți mi l-au activat. O să fac la fel și cu acesta.

Mulțumesc încă o dată pentru ajutor!

Mulțumim și noi că ai revenit cu feedback!

Te mai așteptăm în Comunitate.