anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum activez eSIM pe telefon sau tabletă?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Am remarcat că din ce în ce mai mulți dintre voi sunteți interesați de tehnologia eSIM sau chiar o utilizați deja.

 

Venim astăzi cu un topic care sperăm să vă fie de ajutor și vă prezentăm mai jos pașii prin care puteți activa un eSIM pe tabletă sau smartphone:

 

1. Asigură-te că telefonul sau tableta sunt compatibile cu tehnologia eSIM - aici ai lista device-urilor compatibile https://www.orange.ro/servicii/esim/

 

2. Obține cod QR pentru activare:

  • online, din contul tău My Orange accesat pe calculator (este nevoie să fii admin pe cont) -> secțiunea Servicii Sim -> Activeaza eSIM - Activeaza un eSIM. Aici ai mai multe detalii.

Contul MyOrange trebuie să fie activ de minimum 30 de zile și numărul pentru care se solicită trecerea la eSIM trebuie să fi fost adăugat în contul MyOrange cu mai mult de 30 zile în urmă.

  • fizic, mergi la cel mai apropiat magazin Orange și soliciți un cod de activare eSIM. Îl vei putea obține dacă activezi un abonament nou sau, dacă ești client existent, poți solicita trecerea de la SIM la eSIM. 

QR code-ul de activare este tipărit pe hârtie. Codul de activare al profilului de eSIM are o valabilitate de 15 zile din momentul în care acesta a fost generat. După expirarea acestuia va trebui solicitat un nou cod de activare dintr-un magazin Orange. 

 

3. Asigură-te că telefonul sau tableta sunt conectate la WiFi și ai codul de activare eSIM valabil. După activarea eSIM-ului pe un dispozitiv compatibil, codul folosit aferent devine invalid.

 

Pentru Samsung

  • Accesează secțiunea eSIM din setările de conexiune mobilă ale device-ului tău compatibil eSIM (Setări - Conexiuni - Manager cartelă SIM - Adăugare plan mobil)
  • Scanează prin camera telefonului QR-ul de pe codul de activare pentru a începe instalarea profilului de eSIM și, după finalizarea instalării profilului, selectează Adăugare și apoi OK 
  • Vei primi un SMS de confirmare după instalarea cu success a eSIM-ului

 

Pentru iPhone

  • Alege din meniul telefonului “Configurări” - Conexiune celulară - Adăugare plan celular (Settings -> Mobile data -> Add Data Plan)
  • Scanează codul QR de pe codul de activare și selectează “Adăugați plan celular”
  • Finalizarea instalării profilului eSIM este confirmată printr-un SMS
  • Poți solicita consultanților din magazin să iți trimită automat profilul de eSIM direct pe iPhone-ul tău, fară să mai fi nevoit să scanezi un cod de activare sub forma de QR. Vei primi pe iPhone o notificare care te va informa de disponibilitatea profilului, de unde poți apoi continua procesul de instalare.

 

Pentru iPad

  • Din meniul tabletei, accesează “Configurări” - Date celulare - Alta și apoi scanează codul QR de pe codul de activare
  • Selectează apoi “Adăugați plan celular” 
  • Verifică finalizarea instalării în meniul “Date celulare”

 

Toate profilele de eSIM instalate începând cu data de 18 iunie 2019 nu vor mai avea codul PIN initial activat. Activarea și personalizarea acestuia se va putea face de catre voi, direct din meniul telefonului, caz în care va fi solicitat codul PIN inițal, care ramane 0000.

 

În cazul în care întâmpini dificultăți la instalare, îți recomandăm să faci următoarele verificări:

  • Asigură-te că ai instalată ultima versiune disponibilă de sistem de operare
  • Verifică valabilitatea înscrisă pe codul de activare
  • Asigură-te că dispozitivul mobil este conectat la o rețea de internet  Wi-Fi în momentul scanării codului QR de activare 
  • Rescanează codul de activare
  • Restartează dispozitivul mobil pe care ai instalat profilul de eSIM
  • Asigură-te că după instalare ai introdus codul PIN

 

În cazul în care dorești să schimbi telefonul pe care este instalat eSIM-ul, poți face modificarea din contul My Orange (laptop/ desktop) urmând pașii de mai sus pentru activare eSIM pe noul telefon (după instalare este nevoie să ștergi profilul din telefonul vechi, conectat la WiFi).

Dacă dorești poți merge și într-un magazin Orange pentru activare eSIM pe noul telefon.

 

Momentan tehnologia eSIM este disponibilă doar pentru abonamente (cu excepția abonamentului Yoxo).

 

Eu mi-am activat eSIM chiar când a apărut ca să nu mai folosesc 2 telefoane. Procesul a fost super simplu și rapid 🙂

Voi folosiți eSIM?

Update din 30.08.2023: Începând cu data de 30 august 2023 serviciul eSIM este disponibil și pentru clienții PrePay.

19 Răspunsuri 19

Am incercat, desigur. Am optiunea sa active un eSIM care constituie din 3 pasi:
Aleg numarul de telefon --> Introduc codul de securitate primite--> Scanez QR si aia a fost

Singura problema e ca codul de securitate pe care eu trebuie sa-l introduc e trimis prin sms pe numarul la care eu nu mai am acces, eSIM ul ala fiind in telefonul furat.

Am discutat pe chat cu un consultant si mi s-a zis ca singura varianta ar fi sa merg intr-un Orange shop si sa fac cerere de SIM fizic si dupa sa fac cererea de eSIM. Toate astea doar in Romania, ceea ce este cam greu de realizat momentan

M-ar ajuta daca as putea primi codul acela de securitate pe email de exemplu, la care inca am acces.

Salut,

Lasand la o parte opinia personala cu privire la serviciul eSIM (nu recomand, exact pentru motivele astea), in cazul tau, si SIM fizic daca ar fi fost, problema cea mai mare nu e eSIM-ul, ci faptul ca nu esti in tara.

Din pacate, nu ai ce sa faci. Nu se poate trimite codul de securitate pe mail. Ar fi o problema de securitate daca s-ar putea trimite.

Tot ce poti face (dupa parerea mea), este o procura, pentru cineva din tara, care sa-ti faca o schimbare de SIM intr-un Orange Shop. Ulterior, cu SIM-ul respectiv intr-un telefon (si cu putina comunicare cu persoana respectiva), tu poti sa-ti generezi un nou eSIM. Personal ti-as recomanda SIM fizic. Dar…din nou, avand in vedere ca nu esti in tara…e mai dificil. Se poate trimite, binenteles. Dar asta inseamna niste costuri, timp de asteptare, si asa mai departe. Si sper sa nu trebuiasca sa fii in tara pentru activarea acelui eSIM, asa cum e nevoie sa fii in tara pentru activarea unui SIM fizic.

Daca are cineva o alta idee, sunt curios sa o aflu. Altfel, nu stiu daca poti rezolva problema asta.

Client Orange

Ai descris perfect finalitatea cea mai probabila  si teama ca ar fi unica solutie.Sper sa exista si o alta posibilitate, greu de vazut care tinand cont de motivele de securitate

Păi, atunci propun ceva de "avarie" (ca un cumul la ce s-a scris pe aici): faci o procură către o persoană din România să ia cartela fizică. După ce o introduce într-un telefon, urmezi pașii de generare eSim și îți transmite sms-ul de securitate. În mod normal, ar trebui să funcționeze.