anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Rate card de credit Orange Money

biabbye
Junior

Buna ziua, 

Acum aprox 2 ani am achiziționat de la Orange un iPhone pentru care depun lunar rata in aplicatia orange money ( cardul de credit). Intrebarea mea este , pot folosi cardul de credit ( cu suma strânsă de pana acum) pentru a cumpara un alt dispozitiv chiar daca nu s-au terminat inca ratele la iPhone ul achizițonat anterior? Si daca da, rata dispozitivului nou achizițonat va fi adăugată la rata telefonului pe care o am in momentul de fata sau pot cumva depune aceeasi suma de bani dar pe o perioada mai lunga de timp, pana ating suma initiala ?

Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Da, sigur ca se poate. Atata timp cat inca ai fonduri disponibile pe cardul de credit, nu e nicio problema. Si chiar daca nu mai ai suficient pe cardul de credit, poti sa vii cu fonduri proprii si tot se poate face cumparatura. Nu trebuie sa astepti sa se finalizeze un plan de rate pentru a incepe unul nou. Ele vor merge in paralel.

Fiecare cumparatura esalonata in rate va forma un nou plan de rate. Deci, cu toate ca ratele merg in paralel, fiecare cu data ei de expirare, totalul lunar de plata va creste cu rata corespunzatoare pentru noua achizitie.

De exemplu, daca mai ai 10 rate la vechiul iPhone, si aveai rata 100 de lei pe luna pentru el, si achizitionezi acum un nou iPhone pentru 12 luni, cu rata tot 100 de lei pe luna, vei avea de achitat 100 + 100 = 200 de lei total/luna.

In momentul in care expira planul de rate de la vechiul iPhone, vei mai avea de achitat doar rata pentru noul iPhone (in exemplul de mai sus, inca 2 luni a cate 100 de lei/luna).

Perioada nu se poate mari mai mult de 12 luni pentru fiecare plan de rate. Asta e perioada maxima de rambursare. Deci, nu poti avea o rata mai mica pe o perioada mai mare, din pacate. Dar, ti-am zis, daca vrei, poti sa completezi cu fonduri proprii, in caz ca nu ai suficient pe linia de credit. Cu toate astea, timpul de rambursare va ramane acelasi: maxim 12 luni/plan de rate.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Da, sigur ca se poate. Atata timp cat inca ai fonduri disponibile pe cardul de credit, nu e nicio problema. Si chiar daca nu mai ai suficient pe cardul de credit, poti sa vii cu fonduri proprii si tot se poate face cumparatura. Nu trebuie sa astepti sa se finalizeze un plan de rate pentru a incepe unul nou. Ele vor merge in paralel.

Fiecare cumparatura esalonata in rate va forma un nou plan de rate. Deci, cu toate ca ratele merg in paralel, fiecare cu data ei de expirare, totalul lunar de plata va creste cu rata corespunzatoare pentru noua achizitie.

De exemplu, daca mai ai 10 rate la vechiul iPhone, si aveai rata 100 de lei pe luna pentru el, si achizitionezi acum un nou iPhone pentru 12 luni, cu rata tot 100 de lei pe luna, vei avea de achitat 100 + 100 = 200 de lei total/luna.

In momentul in care expira planul de rate de la vechiul iPhone, vei mai avea de achitat doar rata pentru noul iPhone (in exemplul de mai sus, inca 2 luni a cate 100 de lei/luna).

Perioada nu se poate mari mai mult de 12 luni pentru fiecare plan de rate. Asta e perioada maxima de rambursare. Deci, nu poti avea o rata mai mica pe o perioada mai mare, din pacate. Dar, ti-am zis, daca vrei, poti sa completezi cu fonduri proprii, in caz ca nu ai suficient pe linia de credit. Cu toate astea, timpul de rambursare va ramane acelasi: maxim 12 luni/plan de rate.

Client Orange

Multumesc frumos pentru raspuns, am inteles ca pot stabili numarul de rate din aplicatia Orange Money sau direct de la magazinul de unde fac achiziția ? 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Da, este simplu de făcut așa ceva , dacă ai bani disponibili pe card  să acoperi și noua rată. E la fel ca la oricare alt card de cumpărături, dacă ai mai folosit așa ceva.

Baftă multă!

biabbye
Junior

Multumesc frumos pentru raspuns, am inteles ca pot stabili numarul de rate din aplicatia Orange Money sau direct de la magazinul de unde fac achiziția ? 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, da. Totul se face din aplicatie. Dupa confirmarea si finalizarea platii, vei avea posibilitatea sa selectezi numarul de rate din sectiunea Cardurile Mele > Card de Credit > Vezi detalii tranzactii > Tranzactii Eligibile. Stabilesti numarul de rate si salvezi modificarile. Asta e tot!

Atentie! Cand cumperi produsul de pe site, trebuie sa selectezi plata integrala (ca si cum ai cumpara cu toti banii odata), nu “plata in rate”! Ratele sunt doar intre tine si Orange Money. Comerciantul isi primeste banii toti odata. 

Spor la cumparaturi si sa te bucuri de produsul achizitionat!

Client Orange

Da, din aplicație, evident!

Baftă!