anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nelămurire card de credit

Roberttt
Junior entuziast

Bună am și eu o nelămurire în legătură cu achiziția în rate. 

Să zicem că am o linie de credit de 2000 eu am mai încărcat pe cardul de credit 500 RON.

Totalul este acum de 2500 pe cardul de credit.

Am făcut o achiziție de 1000 de RON și acum dacă vreau sa esalonez plata în rate am de eșalonat suma de 1000 de RON nu doar diferența între banii depuși și creditul. Adică cumva plătesc în rate și suma depusa de mine?

Mulțumesc. 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Robert,

E o intrebare pe care am pus-o si eu, asa ca am deja raspunsul pentru tine. Pentru ca, este intr-adevar diferit la unele banci fata de altele.

Felul in care functioneaza sistemul Orange Money (si nu numai) in ceea ce privesc fondurile proprii este cam asa.

Poti sa pui ce suma vrei tu pe cardul de credit. DAR, iti va fi folosita pentru cumparaturi DOAR daca ai atins limita liniei de credit.

Concret pe exemplul tau: ai linie de credit 2000 de lei. Ai pus 500. Ai facut o comparatura de 1000, acei 1000 de lei se considera ca fiind luati din linia de credit (deci NU din fonduri proprii) si iti va face esalonare la ei. Cei 500 pe care i-ai pus vor fi folositi pentru plata ratelor.

Ceea ce vrei tu (split card de credit + fonduri proprii + esalonare consum card de credit) se poate face doar la ING, dintre bancile la care am avut card de credit. La toate celelalte, prioritatea de consum este:

  1. linia de credit
  2. fonduri proprii daca exista, numai in caz ca linia de credit si-a atins limita.

Daca de exemplu ai fi pus 500 de lei peste cei 2000, si faceai o cumparatura de 2500 de lei, ti-ar fi luat in calcul si cei 500 pusi de tine si esalona suma totala de 2500 de lei.

Ceea ce poti face in cazul asta, este sa suni la 300 (ramura 2) si sa ceri ca cei 500 de lei pe care i-ai pus, sa fie scazuti din urmatoarea rata.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember

@Roberttt: Eșalonarea în mai multe rate a unei plăți se raportează la valoarea cheltuielii (plății), nu la diferența de rambursat (completat) din linia de credit oferită. Deci DA, dacă alegi să plătești în rate o achiziție, vei plăti rate aferente la achiziția de 1000 lei, nu la restul de completat de 500lei. 

Pololică
#StarMember

Salutare!

Vin cu o intrebare: poti pune pe cardul de credit bani suplimentari? Sunt banci (sau IFN-uri) care nu accepta depunera peste suma acordata (in cazul de fata, disponibilul tau de credit este 2.000 lei, deci utilizare 0, si nu poti depune nimic in plus. In cel mai fericit caz va fi un decalaj de timp pana diferenta ti se intoarce pe contul curent, asta in cazul in care alimentarea suplimentara nu va fi refuzata).

Legat de plata in rate: teoretic, ar trebui sa poti plati intreaga suma (cei 1.000 lei).

Ca o comparatie: eu am card de credit la ING si pot depune suplimentar fata de limita de credit (bine, n-am avut niciodata mai mult de 10-15 lei, bani pe care i-am folosit in mai putin de doua saptamani pe prima factura primita) si nu mi s-au intors inapoi din simplul motiv ca eram inainte de data de emitere a calcului de dobanda (nu ca ar fi fost cazul, dar asta e procedura: mi se calculeaza dobanda la data fixa si am termen de 14 zile sa platesc).

Eu am depus peste ”linia de credit” și n-am avut probleme. Concret? Ai o linie de credit de 5000lei și cumperi un produs de 6000lei. Cum îl plătești? Din câte știu, banca îți acceptă plata, însă pentru ce depășește linia de credit.... ești bonusat cu penalitate maximă!!! Așa că atunci depui peste linia de credit, astfel încât la plată să nu ai surprize de ”indisponibil pe card”. Dar iarăși, aceasta în cazul în care plata e integrală. La rate.... nu se aplică.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Robert,

E o intrebare pe care am pus-o si eu, asa ca am deja raspunsul pentru tine. Pentru ca, este intr-adevar diferit la unele banci fata de altele.

Felul in care functioneaza sistemul Orange Money (si nu numai) in ceea ce privesc fondurile proprii este cam asa.

Poti sa pui ce suma vrei tu pe cardul de credit. DAR, iti va fi folosita pentru cumparaturi DOAR daca ai atins limita liniei de credit.

Concret pe exemplul tau: ai linie de credit 2000 de lei. Ai pus 500. Ai facut o comparatura de 1000, acei 1000 de lei se considera ca fiind luati din linia de credit (deci NU din fonduri proprii) si iti va face esalonare la ei. Cei 500 pe care i-ai pus vor fi folositi pentru plata ratelor.

Ceea ce vrei tu (split card de credit + fonduri proprii + esalonare consum card de credit) se poate face doar la ING, dintre bancile la care am avut card de credit. La toate celelalte, prioritatea de consum este:

  1. linia de credit
  2. fonduri proprii daca exista, numai in caz ca linia de credit si-a atins limita.

Daca de exemplu ai fi pus 500 de lei peste cei 2000, si faceai o cumparatura de 2500 de lei, ti-ar fi luat in calcul si cei 500 pusi de tine si esalona suma totala de 2500 de lei.

Ceea ce poti face in cazul asta, este sa suni la 300 (ramura 2) si sa ceri ca cei 500 de lei pe care i-ai pus, sa fie scazuti din urmatoarea rata.

Client Orange

Asta pentru că se consideră un SOLD INIȚIAL din care se scad cheltuielile. Dar DISPONIBILUL poate fi completat în orice moment, nu se trage linie doar la final de lună. Însă să nu uităm: achizițiile sunt în rate, nu plată integrală.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Corect, sunt in rate pentru tine ca si client. Comerciantul isi primeste banii toti odata. 🙂

Client Orange

Când e vorba de card, relația este client - bancă, furnizorul dispare din ecuație, el încasând prin bancă suma integral.