anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Digi devine din ce in ce mai atractiv.. Ce va face Orange ???

adrian87n
Cunoscător

trebuie sa fii mereu cu ochii pe competitie si ofertele lor... riscul de a pierde clienti devine aproape ceva normal.. 

Pana si Vodafone, ai zice ca au luat-o pe ulei, dar au oferte bune si ei... Oare ce se intampla doctore... ?

https://www.digi.ro/

adrian87n_1-1694680172958.png

adrian87n_0-1694680140907.png

adrian87n_2-1694680203604.png

 

19 Răspunsuri 19

Pololică
#StarMember

Preturile afisate sunt doar la portare. Dupa cei 2 ani facem calcule sa vedem cum se iese? Intreb deoarece cifrele vor fi altele si nu cred ca Digi va mai fi asa atractiv din punct de vedere al fidelizarii (sa nu uitam ca la momentul lansarii Digi Mobil, telefonia mobila era gratuita, dar golurile de semnal erau, practic, la pasirea in afara oraselor mari.

Anonim
Neaplicabil

Au semnal Chiar foarte bun cei de la digi, problema este ca viteza 4g,5G  este destul de mică, rar prinzi viteze mari. Media vitezei este între 5-30Mb in zonele pe unde am fost eu,dar e ok pt cineva fără pretenții. Pe roman oricum nu îl interesează calitatea ci prețul și sunt sigur ca in câțiva ani digi va fi nr 1. 

La partea fixa sunt deja cei mai buni și au un suport tehnic excelent. Am semnalat odată un incident la ora 20 și la ora 21 deja venise o echipa la adresa mea. La orange când am avut o problema au venit după 2 zile sa remedieze. 
Deși eram mulțumit de digi am trecut in tabăra orange cu toate serviciile pt calitatea superioară a rețelei mobile cât si pt punctele oty . 

 

O sa fiu haterul de serviciu pe partea de servicii fixe (TV si internet): suportul da, este ceea ce trebuie (daca am avut probleme, rezolvarea a fost foarte rapida). Nu ma pronunt la Orange intrucat nu am avut niciodata servicii fixe si nu am o experienta proprie.

Totusi (exista un totusi peste care trec doar din cauza lipsei de concurenta): aparatura primita si televiziunea transmisa mai au nevoie de munca foarte serios. Primesc un GPON cu router incorporat care stie doar 2.4GHz.

Sun sa le zic ca am viteza mica pe WiFi si mi se raspunde ca trebuie sa inchiriez un router pentru a avea viteza pe WiFi mai mare.

Sun sa mi se puna GPON-ul lor in bridge si ei sesizeaza ca am o calitate buna (nu excelenta) si trimit un tehnician urmatoarea seara sa verifice. La mine (prin fibra lor) se confirma calitatea si se purcede la setarea ceruta. Inainte sa place, tehnicianul ma intreaba de ce nu am cerut routerul lor (un fel de 3 in 1: intrare de fibra si iesire pentru tv si internet) dar primisem raspuns ca tot 3 aparate voi avea: decodorul de firba+router cu iesire tv+routerul nou (cu WiFi6 si frecvente 5GHz), deci tot 3 echipamente as fi avut. Tehnicianul s-a mirat deoarece zicea ca pe service se mai intorceau routere WiFi 6 si era stoc pentru ele.

In urma cu vreo 3 ani intreb daca restul canalelor Discovery (Animal Planet, Discovery ID, sau Crime&Investigation de la History) sau alte canale (printre care si FilmBox) vor fi introduse, am primit un raspuns pe care l-as putea rezuma in "clientul nostru, stapanul nostru, dar nu ne atingem de bani", dandu-mi de inteles ca, desi canalele au mai fost cerute, intentia de a fi introduse este (aproape) egala cu 0, desi canale din afara listei Must Carry sunt garla.

Sa mai spun ca nu receptionez Prima Sport 4 si 5, desi pe Vodafone se receptioneaza?

Si pretul de 17E pe luna (internet+tv+1 abonament de mobil) se cam afla in media pietei.

Pe partea de mobil situatia este subiectiva. Desi nu am nevoie de viteza supraluminica (cu 10-15Mbps imi fac treaba fara probleme), in afara oraselor viteza scade simtitor sub 10 Mbps (desi, daca stau sa ma gandesc, pe DN 6, intre Mihailesti si Alexandria mi s-a parut ca raman fara semnal [in bordul masinii vedeam o singura liniuta]). Daca stai sau frecventezi zone acoperite, nu vad o problema.

De mentionat ca in aceleasi locuri in care Orange are peste 100Mbps in 4G (cel mai mult am prins 180Mbps), Digi nu prea depaseste 20-30Mbps. Repet: pentru mine este ok viteza, dar, daca ies de la drumul principal si ma trezesc ca viteza (sau semnalul) cad, deja nu mai suntem prieteni. Consider ca mobilul este ... mobil.

eu ama vut de la Orange servicii fixe, sincer.. nu am fost deloc impresionat de orange incat sa laud serviciile... din pacate... 😞  . La partea fixa, Digi exceleaza... Orange a cumparat telekom fix, insa au infrastructura old-fashion... nu cred ca s-au interesat inainte de a cumpara ... Digi, or fi ei mai mici umpic, dar au cateva avantaje clare in fata celorlalti.. si asta ii scoate in fata... 

Orice avantaj are si un dezavantaj, si nimeni nu a zis ca trebuie facuta reclama la X sau la Y (cu atat mai mult cu cat informatiile de aici sunt citite si, in functie de strategia Orange, sunt puse in practica intr-un fel sau altul.

Sa nu uitam faptul ca in urma cu aproximativ 1 an, Orange oferea, practic, o singura optiune pentru roamingul nonSEE: cea de 25E. Acum sunt mai multe optiuni, in functie de destinatie (bine,sunt intre 10E si 45E, dar, daca mergi prin Turcia, parca suna mai bine 15E fata de 25E).

Salutare!

Depinde de la caz la caz și am mai explicat cu ceva timp in urmă acest lucru. Eu am avut experiențe neplăcute în general cu Digi, iar fibra Orange ( proprie) mi se se pare net superioară. Dacă faci o comparație cu ceea ce avea Telekom sau Romtelecom, da, e diferență, dar altfel , Orange oferă calitate și terminale moderne ( ont-uri), care oferă prin wifi viteze net superioare celor de la Digi. Eu am vecini de-ai mei care prind viteze execrabile cu routerele oferite de Digi, iar dacă ai vrut mai mult, au trebuit să scoată bani suplimentari din buzunare. Sigur, fiecare alege ce dorește pe banii lui, dar eu nu cred că doar Digi are ceva wow și Orange, nu. Că Orange doarme în papuci și nu știe să promoveze și să atragă clienții, ba chiar îi îndepărtează cu majorări de prețuri și cu personal care lasă de dorit prin call center și uneori chiar și pe teren, asta e o bilă neagră și la care mai are mult de lucru. Dar eu am întâmpinat și la Digi destule probleme cu Dorel care intervenea destul de des, pentru că erau probleme și spunea cu gura lui că au rețeaua praf.

bravo, asta asa e , partea de fibra e excelent dezvoltata, semnal e bun, si mereu imbunatatesc, mereu vad masini de DIGI la tot pasul... la oferte mobile sunt buni, asa e cred si eu ca in cativa ani cred ca vor deveni campioni. asta daca nu se aliniaza competitorii sa le ia clienti, au suport tehnic excelent, asa e suni si in o ora maxim sunt la tine la usa, te ajuta, Digi mereu a lasat o impresie demna. vom vedea ce aduce viitorul...

CristianP13
Explorator

Nu am ce sa le reprosez pe parte de TV, internet fix si suport tehnic, nu i-as schimba cu nimeni. Pe partea de telefonie mobila nu pot decat sa ma felicit cand am trecut acum 3 ani cu toate numerele la Orange. Platesc de 3x mai mult, dar am servicii, nu mai stau sa vorbesc la geam in mijlocul Bucurestiului. De datele mobile nu mai zic, viteza de dial-up indiferent de ce scrie pe ecran. Caz concret, de saptamana trecuta, am fost un grup mai mare prin Zarnesti, unul singur pe Digi si restul pe Orange. Cine vorbea doar de la coltul casei si i se intrupea de cateva ori convorbirea? Ati ghicit, ghinionistul cu Digi. A cerut, pana la urma, un telefon de la noi ca sa se inteleaga cu persoana cealalta. Iar asta desi ii arata semnal destul de puternic pe telefon. Si nu, nu era vorba de vreun telefon chinezesc ieftin. Nici daca baga abonamente full cu 1 cent pe luna nu m-as mai intoarce la ei. Sunt campioni pe portari din cauza ieftinelii, dar infrastructura lor, si asa incarcata, nu rezista.

Anonim
Neaplicabil

Vor ajunge nr 1 oricum pt ca oamenii vor Ieftineala nu contează ca nu au semnal bun. Am câțiva cunoscuți care nu sunt multumiți de digi mobil dar nu renunța pt ca e ieftin. 

Lucifer
Cunoscător

Aparent strategia celor de la Digi sunt consumatorii low-cost. Acum vor musca o bucata mare din piata, iar apoi vor mari preturile...

Asa cum s-a mentionat si mai sus, oamenii vor ieftineala.

vladut12am
Cunoscător certificat

Pe de o parte, este foarte bine că Digi devine din ce în ce mai atractiv la numărul de numere portate anual, dar în același timp este și trist că ceilalți operatori au de pierdut și asta din cauza scumpirilor succesive care au loc.

Oamenii vor cât mai ieftin în ziua de azi, iar asta se reflectă și în acel raport realizat de ANCOM care arată ce operator nou au ales cei mai mulți dintre ei.

https://www.ancom.ro/peste-13-milioane-de-numere-portate-in-2022_6771

Asa e Vladut, ai perfecta dreptate, e trist ca ceilalti au de pierdut, pentru ca nu lasa din pret... 

Cand citesti ca : "În anul 2022 au fost portate 1.255.962 de numere de telefonie mobilă. RCS & RDS este furnizorul care a primit, prin portare, cele mai multe numere mobile, respectiv 754.833, fiind urmat de Vodafone cu 191.822 numere primite și Orange cu 149.361. Telekom Romania Mobile Communications a primit 129.732 de numere, iar Orange Romania Communications 30.190."  te apuca groaza.. dar sa fim sinceri, uneori da iti pasa de semnal ca te afecteaza direct, cand nu ai semnal incepi sa plangi, insa toate scumpirile in lant, i-au determinat pe oameni ca sa mai taie din cheltuielile nenecesare si sa aleaga cel mai ieftin abonament de pe piata.. fiind o asa tendinta..nu e de acuzat.. "de ce sa dau 6 euro la X ,  cand pt exact aceleasi servicii pot sa dau doar  1,5 euro la operatorul Y"  si cum toti operatorii pot folosi releele de semnal GSM la comun, devine irelevant la ce operatorul ai numarul , ci devine mult mai relevant pretul x.

vladut12am
Cunoscător certificat

Chiar dacă Digi a investit serios în rețeaua mobilă și se vede asta prin faptul că a pus foarte multe site-uri prin țară, încă mai are de muncă.

Mai sunt zone unde semnalul lasă de dorit.

De exemplu, la mine acasă, de abia am o linie de semnal 4G, de cele mai multe ori fiind 2G care și ăla pică indoor, mai ales dacă stai la parter.

Antena celor de la Digi care bate spre mine este situată prea departe (la cca. 3 km) și mai trebuie amplasată încă una ca semnalul să se îmbunătățească și să pot folosi 4G în cât mai multe locuri.

adrian87n
Cunoscător

ce inseamna "se vede asta prin faptul că au pus foarte multe site-uri prin țară, încă mai au de muncă."  site-uri sunt  site-uri web? sau la ce te referi cand zici ca "au pus foarte multe site-uri prin țară". ??