anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Implementare 2FA pentru acces la conturile online Orange

adinxl
Junior

Suntem in 2023 iar "Reteaua #1" inca nu are implementat standardul 2FA (Two Factor Authentication) - autentificare in 2 pasi - pentru securizarea contului online orange.ro.

Momentan oricine are emailul unei persoane si ghiceste parola are acces la contul Orange care contine multe date personale si nici macar nu e notificat de acces neautorizat.

Exista solutii open-source 2FA gata de implementat. Ce va opreste sa le implementati? Lipsa de competenta?

20 Răspunsuri 20

arsradu
#StarMember

M-as mira sa nu fie deja in lucru o solutie 2FA. Cu atat mai mult cu cat alti operatori par sa fi inceput si ei sa le implementeze. S-ar putea sa fie doar o chestie de timp pana cand vom vedea si ceva concret, din punctul asta de vedere.

Binenteles, cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Dar pe de alta parte, prefer un sistem testat ca lumea si bine pus la punct, decat ceva facut in graba, doar "ca sa fie". 🙂 Deci...poate nu e chiar exlus sa apara in curand si autentificarea "in doi pasi", la Orange.

O alta chestie pe care mi-ar placea sa o vad implementata, dar din nou, asta e doar preferinta personala, ar fi Passkey. 🙂 Si iarasi, se poate implementa foarte frumos impreuna cu un device mobil. Pop-up in aplicatie, autentificare biometrica... Ar fi dragut. 🙂

Client Orange

DanielaH
Moderator

@adinxl, mulțumim pentru postare!

Am mutat topicul tău în subcategoria "Sugestii" și îl vom transmite colegilor care se ocupă de My Orange.

Doamne ajuta la implementare.. pana si Digi la My Account au pus si activat pasul 2 de autentificare prin SMS, si chiar la ORange, sa nu fie , e ne necrezut... speram sa fie, si sa se rezolve.. spor la treaba celor de la orange. 

arsradu
#StarMember

Pare sa fie o parere comuna asta cu angajatii Orange. :)) Asta nu o face corecta, binenteles.

Suntem clienti ca si tine. Suntem doar niste oameni care vor sa ajute alti oameni. Nu mereu ne iese. Dar incercam, si invatam din greseli. 🙂

Idee topicului nu e rea. SIM hijacking este intr-adevar o realitate si se practica. Si, paranoia sau nu, cred ca e o treaba buna de implementat si de avut, by default. Si...daca nu e deja in lucru o solutie de genul asta, datorita topicului tau, s-ar putea sa devina realitate.

Asa ca...multumim. 🙂

Client Orange

adrian87n
Cunoscător

Eu de cand le tot trimit emailuri la orange legat de activarea pasului 2 de autentificare prin SMS .... cred ca ma ignora...

intradevar digi are deja implementat autentificare cu doi pasi-orange are "chestia asta" doar pentru plati ... pana atunci fa-ti tu o parola "strong" si sigur nu ti-o ghiceste nimeni - daca ai sa intrebi ce si cum arata o parola strong iti pot da un exemplu  "&Mihai#07227410xx^" eu folosesc ceva de genul asta pentru tot ce insemna parola online si NICIODATA nu am avut probleme.