anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Recomandare pentru CARD în EURO necesar plăților la POS în străinătate

FLo1
#StarMember
Am analizat și încă tot mai am anumite dileme în privința unui card în altă valută decât LEU (de exemplu EURO) pentru a fi utilizat la plăți la POS în străinătate.
Nu contează numele furnizorului, importante sunt AVANTAJELE și mai ales LIPSA comisioanelor. Nu interesează atât de mult un IBAN (cont) cât mai ales un CARD (dacă e posibil chiar și fizic, nu doar digital) care să aibă ca monedă de bază EURO (deci nu LEU).

Constatări: Pentru operațiuni cu valută (alta decât LEU), deși există în România posibilitatea de a face operațiuni între conturi IBAN fără a fi comisionat, când vine vorba despre CARD atașat unui cont (fie el chiar și digital, nu fizic), furnizorii solicită atât taxă de mentenanță anuală, dar și anumite alte comisioane. La majoritatea primești ”scutiri” doar la depunere (alimentare) și cam atât. La mulți dintre ei chiar și ”shopping-ul” (plăți la POS) în moneda proprie (EURO) este comisionată. Despre retrageri de la ATM nu mai pomenesc: comisioane fără număr.
Rugăminte: Cunoașteți posibilitatea de a face plăți cu card DIRECT ÎN EURO (exclud din discuție cardul în LEI la plăți în EURO), la un cost de administrare anuală și COMISION ZERO. Conversia LEU<>EURO nu este favorabilă.

Am analizat variante precum un Revolut sau Monese, dar nu sunt convins de rentabilitatea acestora (anumite posibile taxe, inutile personal pentru câteva plăți ocazionale pe an). Dacă mi-au scăpat anumite aspecte, vă rog să le punctați voi.
1 Soluţie acceptată‚

Chris_t
Explorator
Alimentare cont la ghiseu de catre titular mocca. Alimentare card la ATM mocca. Alimentare la ghiseu de tert vreo 5 sau 10 euro cred. Interogare sold e si ala vreo 2-3 euro probabil, dar ai BT Pay, pentru ce sa interoghezi la ATM. Contul cred ca e gratuit, se plătesc 4 euro la emitere si apoi 3 euro administrare pe an, dar nu sunt foarte sigur de asta, trebuie verificat. BT au un 5 lei la incasarile intrabancare pe conturile in lei, trebuie verificat și la euro cum e. Acum ceva timp aveau niste conditii bune la cardurile in Euro si Telekom Bank (Alior), dar nu știu daca mai există. Inclusiv schimbul între contul de lei si cel de euro se facea la cursul Mastercard.

Vizualizare soluţie în postul original

49 Răspunsuri 49

Viocat
Senior certificat
@FLo1 QED. Daca eu ti-am spus ca daca faci schimbul valutar intre zilele luni pana vineri schimbi in revolut la curs bnr, doar in weekend se plateste in plus ca sunt zile nelucratoare bancare, iar platile cu cardul sau dispozitive nfc sunt necomisionate in orice zi sau valuta efectuate, tu o tii una si buna ca iesi mai bine cu casa de schimb. Mergi atunci pe varianta ta. Eu doar ti-am explicat cum si putea sa o faci la acelasi cost fara cash.

Chris_t
Explorator
BT are un card în euro la un cost civilizat, 3 euro pe an.

FLo1
#StarMember
@Chris_t: Mersi de răspuns. "Oferta" este puțin mai complexă, adică orice card are nevoie de un cont, iar acesta vine cu partea lui de comisioane. Rămâne să mă conving într-o agenție, întrucât BT-ul la interbancar nu iartă nimic. Într-adevăr, cel puțin la plata cu cardul la POS nu ai comisionul % comparativ cu alte variante.

Viocat
Senior certificat
@Chris_t Cat e comisionul de alimentare card? Dar interogarea soldului?

Chris_t
Explorator
Alimentare cont la ghiseu de catre titular mocca. Alimentare card la ATM mocca. Alimentare la ghiseu de tert vreo 5 sau 10 euro cred. Interogare sold e si ala vreo 2-3 euro probabil, dar ai BT Pay, pentru ce sa interoghezi la ATM. Contul cred ca e gratuit, se plătesc 4 euro la emitere si apoi 3 euro administrare pe an, dar nu sunt foarte sigur de asta, trebuie verificat. BT au un 5 lei la incasarile intrabancare pe conturile in lei, trebuie verificat și la euro cum e. Acum ceva timp aveau niste conditii bune la cardurile in Euro si Telekom Bank (Alior), dar nu știu daca mai există. Inclusiv schimbul între contul de lei si cel de euro se facea la cursul Mastercard.

FLo1
#StarMember
@Viocat: interogararea soldului se poate face gratuit din BTPay sau NeoBT. @Chris_t: mai analizez partea de comisioane. Am observat că Mastercard are curs mai ok decât VISA. Inconvenientul la BT e comisionarea tranzacțiilor interbancare. De altfel și în lei au aceiași politică, dar e mai convenabil decât 2-3€ /lunar.... ca la alții, sau comision la POS de 0,1% pentru plăți.

Chris_t
Explorator
Dacă nu incasezi euro aia din alta banca nu te incurcă cu nimic comisionul de interbancare. Dar trebuie văzut exact ce și cum. Știu că la conturile în lei au si ei ceva pachete, platesti 20 lei pe lună pentru Premium si ai Mastercard Gold in lei si alte avantaje de genul. De vazut daca nu au si pachete mixte, cu card lei + card euro. Ma gândeam si eu la o solutie low-cost de tinut ceva euro și platit când ies din țară, dar momentan am prea multe carduri, de la prea multe banci. Revolut poate fi o variantă, dar eu unul nu aș ține mai mult de 500 lei în cont Revolut, la ce probleme au avut multi cu ei. Acum, mai contează și cât de des plătești afară, ca pentru 2-3 ieșiri pe an o soluție foarte bună e cardul Curve. Atât doar că îl folosești doar pentru plati/retrageri, nu ai un cont acolo unde sa arunci 100-200€ pe luna și sa uiți de ei.

Viocat
Senior certificat
@FLo1Cat e comisionul pentru numerar la acest card? Bt pay este disponibil si pe ios sau doar pe android? De transferuri interbancare nu ar trebui sa intereseze, ziceai ca alimentezi cash.

FLo1
#StarMember
Nuuu, doar ceva plăți la 1-2 ieșiri "în decor" anual.Atât doar că în special cazarea nu e online.... de aici și gândul pentru card. Cont există deja, dar nu la BT. Însă cardul nu era convenabil. De aceea menționam că voi analiza costurile și pe durată mai lungă. Mulțumesc încă o dată.

Chris_t
Explorator
@Viocat retragere cash BT 0.2%, alte banci 0.5% + 1euro. @Flo1 vezi Curve, e ideal pentru ce ai tu nevoie. www.imaginecurve.com. Daca ti se pare interesant, da un semn si îți dau cod de referral.

FLo1
#StarMember
@Viocat: BTPay este și pentru iOS. Lista de comisioane este atașată. Dar e cu referire strict la card. Contul e gratuit, la fel și depunerile. Doar transferurile interbancare sunt comisionate.

FLo1
#StarMember
@Chris_t: Cu toate că la un moment dat cochetam cu ideea BT-ului, s-ar putea să mă orientez (fără să presimt prea mari riscuri) către cei de la ALIOR ( https://schimb.telekombanking.ro/carduri.html ). Condițiile și chiar cursul de schimb este mai apropiat de BNR, și ai chiar retrageri de numerar necomisionat. Pare chiar mai interesant de abordat. Cei de la Curve nu mi se par prea transparenți și cu cele ”30 de zile” în paradis (timp în care trebuie să recomanzi altcuiva serviciile lor).... pare a fi mai degrabă o construcție piramidală.

Chris_t
Explorator
Am avut experiente ok cu Alior. O singura problema, mi-au luat grecii 2€ la o retragere de ATM, s-ar putea sa fi comisionul ala de acces ATM. Am trimis mesaj la Alior, mai mult asa de principiu, mi-au stornat aia 2€. In rest numai de bine, am renuntat la ei cand m-am enervat pe T si m-am portat la Ornage cu toate serviciile. Bafta!

FLo1
#StarMember
Chris_t: Nici eu nu mai am nimic în comun cu ”T”, tocmai de aceea încă stau în cumpănă dacă să mă leg la cap.... Cât privește comisionul am observat că retragerile nu sunt nenumărate... ”Banca nu percepe niciun comision de retragere numerar la ATM pentru prima retragere din lună. În anumite țări, este posibil sa fie percepute taxe suplimentare de către băncile sau proprietarii ATM-urilor de la care se face retragerea de numerar, pentru folosirea respectivelor echipamente”. Mai analizez dacă bat palma cu Alior.

FLo1
#StarMember
@Chris_t: Am vrut să mă ofer cobai celor de la "T" (Alior): povestea era frumoasă, fără comisioane de cont, de card, de administrare, de.... nimic. Chiar si retragere de numerar de la ATM fără comision.... prea frumos mi-am zis, deci hai să încerc. Mai ales că au și un curs de schimb aproape de BNR.Dar surpriză: la documentele finale printre comisioane apare "strecurat" un comision de administrare lunar de 5 lei. Sun la ei, răspunde o tanti plictisită, și tot încerca să îmi explice că nu e nici un comision, deși eu acceptam altă listă decât spunea ea. Până la urmă am renunțat. Unde e incertitudine, mai bine .... pas.