anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce reprezinta acele SMS-uri catre numere SVA?

Tek
Junior

Salut! Ce reprezinta acele SMS-uri catre numere SVA, 4 la numar, sms-uri pe care nu le-am trimis

19 Răspunsuri 19

Anonim
Neaplicabil

Buna,

SVA sunt servicii cu valoare adaugata. In general numere scurte.

Sms-urile cu regim special (cu valoare adăugată) sunt supuse unor taxe în funcție de scopul fiecăruia.

Poți afla cui aparțin acele numere și printr-o căutare pe Google astfel putând găsi și metoda de oprire \ dezabonare.

Dacă vorbim de serviciul Orange games ai un ghid de dezabonare aici:

https://www.orange.ro/help/cum-anulez-abonamentul-pentru-jocuri-din-orange-games-11828 

Te așteptăm cu mai multe detalii.

delfinas
#StarMember

Tek, bun venit in Comunitate!!!

Ce numere au acele SMS-uri? Da mai multe detalii, te rog, ca sa te putem ajuta. Ce tarif are un astfel de sms?

Pe factura nu apar numerele catre care “chipurile” s-au trimis. Legat de tarif, sunt 0,025 euro, total 0,10 euro ptr cele 4 sms-uri

Ai cumva iPhone? Am inteles ca telefoanele astea trimit cateodata sms catre serverul central Apple.

Am scris catre operator ptr lamuriri

Anonim
Neaplicabil

Nu apar nici în detalii facturare?

Am trimis mail ptr detaliere cost

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Nu poti sa vezi numarul de telefon in Detalii Convorbiri? Poti gasi informatia asta in contul tau My Orange.

In aplicatie, gasesti asta la Altele > Detalii convorbiri.

In varianta web (de desktop), gasesti la Consum si Facturi > Cronos.

Client Orange

DanielaH
Moderator

@Tek, ai verificat secțiunea detalii convorbiri?

Tek
Junior

am tot umblat prin aplicatia mobila insa nu gasesc nicăieri detaliat

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Altele > detalii convorbiri nu iti afiseaza nimic?

Client Orange

Tek
Junior

Nu imi apare asa in menu. Atasez captura 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, un amanunt important. Esti client OROC.

Client Orange

Blue12
Senior

Numere SVA inseamna servicii cu valoare adaugata, daca bine tin minnte. Apar printre optiunile din MyOrange varianta OROC ca "restrictionare SVA". Numerele SVA cred ca sunt plati prin SMS, insa la OROC nu se pot face astfel de plati in orice situatie, ci doar astfel

 

"Servicii mobile cu valoare adaugata (SVA) furnizate prin SMS
A ) taxa de pod Fetesti - printr-un SMS trimis catre 7577 .Textul SMS-ului va cuprinde numarul de
inmatriculare al masinii si codul PEAJ; clientii vor primi un SMS de confirmare, apoi un SMS taxabil, prin
care isi vor achita taxa de pod corespunzatoare; SMS-ul taxabil va fi primit de la unul din numerele de mai
jos, in functie de suma care trebuie achitata conform codului PEAJ:

23571 – 2.5 Euro +TVA (2.98 Euro)
23572 – 9.05 Euro + TVA (10.77 Euro)
23573 – 12.2 Euro + TVA (14.51 Euro)
23574 - 17.15 Euro + TVA (20.40 Euro)
Cu un SMS trimis la numărul 7577 clientii pot efectua plata tarifului electronic de trecere, pentru cele patru
categorii de vehicule. Plata prin SMS se poate efectua numai pentru o singura trecere. Tariful poate fi
achitat inaintea trecerii sau, cel târziu, până la ora 24 a zilei următoare treceri

Rovinieta - printr-un SMS trimis catre 7500 . Textul SMS-ului va cuprinde numarul de
inmatriculare al masinii si categoria masinii; clientii vor primi un SMS de confirmare, apoi un SMS
taxabil, prin care isi vor achita rovinieta; SMS-ul taxabil va fi primit de la unul din numerele de mai
jos, in functie de suma care trebuie achitata conform categoriei masinii si duratei de valabilitate a
rovinietei:
22500 – 2.74 Euro +TVA (3.26 Euro)
22501 – 5.4 Euro +TVA (6.42 Euro)
22502 – 3.63 Euro +TVA (4.32 Euro)
22503 – 6.21 Euro +TVA (7.39 Euro)
22504 – 7.82 Euro +TVA (9.30 Euro)
22505 – 9.43 Euro + TVA (11.22 Euro)
22506 - 3.63 Euro+TVA (4.32 Euro)
22507 – 6.21 Euro+TVA (7.39 Euro)"

Extras din "Oferta comerciala Orange OROC in vigoare de la 15.06.2023"