anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

WIFI Calling in roaming prin VPN de Ro?

BizZu007
Junior

Salutare.

Urmeaza sa merg in Turcia si am abonament de PJ si tocmai am aflat ca optiunea de Go World Promo cu tarife ceva mai decente e DOAR pt PF, iar pt PJ nu exista nici o alta solutie decat GO WORLD PLUS 1 (15 Euro pt 20 minute/SMS + 4GB Net), in rest, tarifele standard de Roaming pt Turcia, care sunt cam piperate (apel catre RO 1.45€/min, apel primit din RO 0.57€/min, SMS trimis 0.45€, Net 7.14€/Mb, adica ~ 7311 €/Gb :)))) asa ca ENORME!).

Am citit cum ca optiunea de WIFI Calling ar merge DOAR in RO, nu si in roaming, dar cu toate astea unii ziceau ca daca esti pe mod avion teoretic ar merge. 

Intrebarea mea pt cei mai priceputi ca mine, oare ar merge daca as fi conectat printr-un VPN la IP de Romania? 

WIFI Callingul e afectat de reteaua GSM la care e conectat SIMul? sau doar de localizarea IPului telefonului atunci cand esti conectat la net? 

Sper sa fi testat cineva sau sa poata testa cineva ca in 24 ore trebuie sa plec si sa am ceva solutii mai decente ca pret :))) 
Mersi anticipat!

28 Răspunsuri 28

Pai asta ziceam si eu 😉 ca in teorie, al2lea telefon fiind in mod avion si conectat la un WIFI de RO (al telefonului 1, convertit prin VPN sa fie de RO, dar de RO il vede orice site de specialitate) e ca si cum ar fi in Romania :))) vad eu maine daca si in practica va merge :)))

Iar ideea de HotSpot, e defapt o sharuire a conexiunii de internet a telefonului (indiferent prin ce metoda are net, date sau wifi). Eu am un OnePlus 10Pro (telu de lucru) si telu secundar (care va face hotspotu cu VPN de RO e un OnePlus 7TPro). Nu stiu daca orice Android poate face hotspot si pe wifi si pe date, dar teoretic asa ar trebui sa fie.

Eu am incercat pe Pixel 6. Deci…functia pare sa fie default in Android. Daca producatorul telefonului a ales sa o pastreze sau nu…asta tine de el. Dar ca idee, functia pare sa fie deja acolo. 

Client Orange

Sunt la bulgari și 0 apel Wi-Fi pe Digi (asta că știam reclama că oferă și în roaming). 

PS: am un vpn de la Kaspersky și îmi ia ip de Bulgaria (am varianta gratuită). 

Legat de Vpn nu cred ca se poate întrucât telefonul iese cu vpn, nu primește semnal 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Orange poate asigura aceste servicii doar național, nu în afara țării, prin roaming. Și asta este valabil și la alții, nu doar la Orange!

Dar sincer, cred că te avantajează mai bine un sim local, pentru că la astfel de prețuri, nu știu dacă mai poți vorbi!

Da, varianta oficiala o stim deja. 🙂 Conform Orange, serviciul nu e suportat in roaming. E atat de simplu. Dar asta nu inseamna ca nu poti incerca variante alternative sa-l "convingi" sa mearga. 😄

Ideea e de taxare. Asta ar fi problema cea mai mare. Adica...daca SIM-ul a "ramas" in Romania, dar tu esti pe taramuri straine...se mai poate face taxarea? Si daca da...te taxeaza ca si in tara, din minutele incluse...? Pentru ca n-ar fi tocmai corect.

Client Orange

Ar fi fost frumos și simplu @arsradu .... însă nu merge. VoWIFI este apel de voce utilizând conexiunea de date. Dar în roaming serviciul nu este asigurat de operatorul din RO (nu cel local). De aceea, în roaming rămâne varianta apelurilor pe interfața de date, cu aplicații care utilizează conexiunea de date, nu cea de SIM (GSM). Că pentru aceste aplicații ar fi și o conexiune de date mobile (nu wifi) ... e doar alternativă.

FLo1
#StarMember

@BizZu007: "soluții decente ca preț": conectare pe wifi și apelare utilizând diverse aplicații gen whatsapp sau Skype. Sunt gratuite.

Corect. Sau o cartela prepay temporara, zic eu. Fie din RO, cu roaming activat, fie...locala, direct de acolo. Caz in care nu mai ai nevoie de roaming. Numarul de telefon va fi diferit oricum (si la Prepay de RO, si la Prepay de TR). Dar cred ca oamenii sunt mai dispusi sa raspunda la apel cand ii suni cu numar de Romania, decat de Turcia. :)) Asta presupunand ca nu le-ai dat deja numarul in avans. Caz in care ar trebui sa fie ok oricum.

Dar da, e si asta o solutie.

Client Orange

Razvan
#StarMember

Da, teoretic ar merge, și cred că doar pe android. Fratimio nu i-a mers wifi calling, cu mod avion pe iphone, în Uganda. Mai ține și de restricțiile operatorul de internet fix/mobil local. 

FLo1
#StarMember

Încă un exemplu că depinde de operator, chiar și pe wifi având conexiunea: rămâi cu datele mobile pe Orange în afara unei perioade active sau comută pe un SIM care nu oferă servicii VoLTE (din cauza operatorului, condițiilor sau chiar a setărilor SIMului).  Surpriză: serviciile VoWIFI nu vor fi disponibile nici măcar în RO. Dar bănuiesc că nu va fi situația în acest context.

Corect. Ambele servicii sunt dependente de operator. Sunt unii care au doar VoWiFi, nu si VoLTE. Sunt unii care au doar VoLTE, nu si VoWiFi. Si sunt unii care nu au niciunul dintre ele. Pe langa asta, pe langa ceea ce ofera operatorul, functionalitatea serviciilor depinde de integrarea lor, pentru operatorul respectiv, la nivelul sistemului de operare. Astfel incat, telefonul sa stie ca acel operator suporta acele servicii si sa le activeze si in soft.

Ideea aici e cumva sa simulezi ca inca esti in RO...cu setări de ORO activate pentru VoWiFi, fara sa fii in RO...

Ramane de vazut daca si functioneaza. Si...pentru cat timp. 😄 Dar, ca si experiment, mi se pare foarte interesant. 🙂

Client Orange

monypenny
Începător

Merge Wifi calling in roaming prin vpn , dar nu cu vpn facut de pe un alt telefon. Ai nevoie de un router portabil pe care sa ai activa conexiunea vpn . Setezi telefonul in mod avion si te conectezi prin wireless la router-ul pe care ai activa conexiunea vpn catre romania . Merge si daca ai avut sim-ul activ in roaming in locatia respectiva . 

Mai pe românește, IP-ul la care se conectează wi-fi-ul telefonului să fie de România. 

monypenny
Începător

Da , daca ai ip de romania functioneaza.