anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefon fara B20 4G: atat de tragic?

Jailbreak
Junior

Buna ziua!

Vreau sa imi iau de pe aliexpress un Vivo x100 pro care, din pacate, nu are reteaua B20 pe 4g. In rest, are toate celelalte benzi. Eu am oricum abonamentul de la yoxo cu 5g, iar 4g voi folosi doar cand calatoresc in zone unde nu exista 5g. Intrebarea mea este: E atat de greu fara b20-ul asta? O sa fiu blocat cu 3g in orase fara 5g? Eu m-am uitat pe CellMapper si cele mai des intalnite prin Romania sunt B3 si B7. Eu stau in Iasi si am 5g peste tot oricum, insa in cazul in care mai dau o fuga prin tara, o sa am mult de pierdut? Merita sa ma gandesc la alt telefon doar din cauza acestui aspect?

Multumesc! 

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Dacă acel telefon nu știe B20, s-ar putea să fie grav, pentru că această bandă este folosită frecvent de Orange atât în mediul rural, cât și în orașe, inclusiv acolo unde este implementată banda N78, alături de cea B20 utilizată ca ancoră pentru conectarea la 5G, în prezent fiind doar NSA (care depinde de arhitectura utilizată pentru rețeaua 4G). SA (care este independentă de infrastructura 4G) se află încă în teste și nu se știe când și dacă va fi implementată vreodată. Prin urmare, cu acel telefon, nu vei putea utiliza 5G, acolo unde este implementată banda B20 ca ancoră pentru conectarea la N78.

Mai bine îți recomand să te orientezi pe telefoane produse de Xiaomi care știu toate benzile și recepționează foarte bine semnalul.

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Pololică
#StarMember

Salutare!

Benzile (frecventele) folosite momentan de Orange sunt:

  • 2G = 900 Mhz / 1800 Mhz
  • 3G = 2100 Mhz  / 900 Mhz
  • 4G = 800 Mhz / 1800 Mhz / 2600 Mhz.
  • 5G = 700Mhz/   3600 Mhz/ 26000 Mhz

Cu mentiunea ca 5G nu sunt cel mai sigur de frecvente deoarece implementarea inca este in desfasurare de la NSA la SA.

De pierdut nu cred ca o sa pierzi ceva deoarece, in urmatorii 2 ani (2024 si 2025) 3G ca incepe sa se inchida, frecventele urmand a fi preluate de 4G si 5G.

Totusi, ce model ai? Vad ca unul din modele (16GB/1TB) ar avea toate frecventele, inclusiv B20 (800Mhz).

PS: telefonul suporta VoLTE? Daca da, sanse minime sa ai probleme in majoritatea zonelor cu 4G.

Din ce vad pe net, suporta volte. Am dat acum mesaj seller-ului despre b20 pe varianta de 1tb. Totusi, ai putea sa imi spui unde ai gasit informatia cum ca cel de 1tb suporta b20? Eu voiam sa l iau pe cel de 512 pentru ca nu am ce face cu 1tb, dar daca ajuta la conectivitate, pot sa iau si de 1tb. Mersi mult! 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Vezi ca treaba cu VoLTE-le e cu cantec. Nu e suficient sa suporte VoLTE la modul general. Trebuie sa suporte VoLTE pentru Orange RO. Specific!

Client Orange

https://a.aliexpress.com/_m0WJATA

Acesta e. Teoretic pot sa iau modelul anterior X90 Pro Plus care are si B20, dar ma mai gandesc. Treaba asta cu VoLTE sa nu fie compatibil cu Orange Romania pare foarte probabila, teoretic.

https://www.kimovil.com/en/frequency-checker/RO/vivo-x100-pro

Initial m-am uitat la versiunea fara Pro (ar fi doua modele, ambele de China), adica asta:

https://www.kimovil.com/en/frequency-checker/RO/vivo-x100

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca il iei pe termen lung, eu zic sa te orientezi catre un model care le suporta pe toate. Foarte rau n-o sa fie, dar nici bine. Si intrucat o sa se inchida 3G-ul in cativa ani…daca 4G/5G nu e…va trece in 2G.

Deci, avand in vedere ca probabil n-o sa te lovesti foarte des de problema lipsei B20, probabil ca n-o sa fie asa o mare tragedie. Dar chiar si asa, recomandarea mea ar fi sa incerci sa iei un telefon pentru piata europeana (preferabil unul din Romania). Pentru ca, pe langa acel B20, probabil ca nu va suporta nici VoLTE, serviciu fara de care, apelurile tale vor trece initial pe 3G (cat va mai fi suportat), dupa care, pe 2G. Deci, nu e tocmai ideal. La fel si pentru VoWIFI. Ajuta foarte mult, in special in zonele in care semnalul nu e extraordinar. Dar daca softul nu suporta asa ceva…vei ramane pe 3G/2G in apel.

Ca urmare, eu zic sa cauti un telefon cu toate benzile, si destinat pietei de aici.

Client Orange

Am inteles, mai cercetez poate gasesc un telefon care sa aiba tot ce vreau eu si sa suporte si toate benzile de Romania😁. Multumesc!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Poti sa pui te rog link-ul catre pagina de produs de pe AliExpress sa vedem exact ce model e? Nu sunt foarte familiar cu telefoanele de la Vivo.

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Dacă acel telefon nu știe B20, s-ar putea să fie grav, pentru că această bandă este folosită frecvent de Orange atât în mediul rural, cât și în orașe, inclusiv acolo unde este implementată banda N78, alături de cea B20 utilizată ca ancoră pentru conectarea la 5G, în prezent fiind doar NSA (care depinde de arhitectura utilizată pentru rețeaua 4G). SA (care este independentă de infrastructura 4G) se află încă în teste și nu se știe când și dacă va fi implementată vreodată. Prin urmare, cu acel telefon, nu vei putea utiliza 5G, acolo unde este implementată banda B20 ca ancoră pentru conectarea la N78.

Mai bine îți recomand să te orientezi pe telefoane produse de Xiaomi care știu toate benzile și recepționează foarte bine semnalul.

Succes!

Am inteles, mai caut atunci. Multumesc pentru explicatia in detaliu, am inteles acum.

vladut12am
Cunoscător certificat

Cu multă plăcere!🙂

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu te sfătuiesc să iei fără B 20, pentru că rețeaua rurală din Romania ( ORO și Vdf) este predominant în B 20 pe 4g, deci dacă nu ai banda asta și se mai renuntă și la 3g, rămâi doar cu 2g.


@Vio73  a scris:

Salutare!

Nu te sfătuiesc să iei fără B 20, pentru că rețeaua rurală din Romania ( ORO și Vdf) este predominant în B 20 pe 4g, deci dacă nu ai banda asta și se mai renuntă și la 3g, rămâi doar cu 2g.


Da, am inteles acum. Pacat de treaba asta cu benzile, telefonul chiar imi placea.