anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Semnal 4G mai slab în orice spațiu închis.

Anonim
Neaplicabil

Se întâmplă un fenomen care mă pune pe gânduri. În zonele rurale, Orange are semnal peste tot, este net superior. Însă în orice incintă urbană aș face teste paralele și simultane, semnalul 4G Vodafone este mai puternic decât semnalul 4G Orange. Ba mai mult, atunci când intru în baie, care la mine în apartament este foarte izolată, semnalul 4G Orange scade în timp ce semnalul 4G Vodafone începe brusc să crească. Verificat și din meniul Setări-Despre Telefon-Informații Stare-Stare Cartelă SIM și folosind și aplicația mobilă Network Cell Info Lite & Wifi. De ce semnalul 4G Orange penetrează mai greu majoritatea pereților? Nicio incintă nu face excepție, acolo unde ambii operatori au acoperire în urban. Folosesc mereu același telefon sau două telefoane identice pentru testele pe care le efectuez.

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Pe de o parte, semnalul de pe rețeaua Orange din interiorul clădirii în care te afli penetrează mai greu pereții, pentru că se folosește o frecvență înaltă cum este cea de 1800 MHz, 2100 MHz și 2600 MHz. Acestea oferă o capacitate mai mare, dar în același timp și o acoperire mai redusă. În schimb, 700 MHz și 800 MHz sunt 2 frecvențe joase care pot penetra cu ușurință pereții și oferă o acoperire mai bună, dar capacitate mai mică decât frecvențele înalte.

Pe de altă parte, Vodafone are semnal mai bun decât Orange, pentru că folosește în locuința ta și frecvența 800 MHz.

Poți să verifici cu aplicația Netmonitor la ce bandă este conectat telefonul atât pentru Orange, cât și pentru Vodafone.

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Pe de o parte, semnalul de pe rețeaua Orange din interiorul clădirii în care te afli penetrează mai greu pereții, pentru că se folosește o frecvență înaltă cum este cea de 1800 MHz, 2100 MHz și 2600 MHz. Acestea oferă o capacitate mai mare, dar în același timp și o acoperire mai redusă. În schimb, 700 MHz și 800 MHz sunt 2 frecvențe joase care pot penetra cu ușurință pereții și oferă o acoperire mai bună, dar capacitate mai mică decât frecvențele înalte.

Pe de altă parte, Vodafone are semnal mai bun decât Orange, pentru că folosește în locuința ta și frecvența 800 MHz.

Poți să verifici cu aplicația Netmonitor la ce bandă este conectat telefonul atât pentru Orange, cât și pentru Vodafone.

Succes!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Pentru că Orange folosește în orașe, în general , frecvențele de 1800 Mhz ( banda 3) și 2600 (banda 7), care sunt mai bune pentru viteze, dar pătrund mult mai greu în încăperi. În rural sunt folosite preponderent benzile de 800 Mhz (banda 20) și 1800 (banda 3), care sunt mai slabe pentru viteze, dar acoperă suprafețe mai mari (cel puțin prima), iar clădirile nu sunt așa de dese și de suprabetonate ca în urban.

Se spera să se adauge banda 28 (700 Mmhz) și mai mult banda 20, dar probabil că investițiile vor stagna în perioada următoare datorită taxelor și altor minuni ce urmează.

La mine, la bloc, nu sunt probleme cu semnalul, chiar prind viteze de peste 100 Mbps indoor, în mod constant. Dar am parțial vedere spre o antenă!  Probabil că acolo unde sunt mai multe rânduri de pereți și alte obstacole, lucrurile se complică!

Din păcate, cam asta este situația!

Vodafone folosește mai mult banda 20 și în urban și de aceea stă ceva mai bine în unele locuri.

 

Anonim
Neaplicabil

Am înțeles perfect ceea ce spui. Mirarea mea cea mare constă însă în faptul că Orange trece în banda 7 doar în stradă și nu întotdeauna. Vodafone a avut spectru pentru banda 7 de 2600 mHz, însă nu l-a folosit niciodată și ulterior l-a și vândut. Iar în incintele închise urbane, ambii operatori foarte rar trec în banda 20, în peste 95% din situații atât Orange cât și Vodafone oferă conexiune doar în banda 3. Posibil să existe și agregare, la ambii operatori. Asta văd mereu în aplicația Network Cell Info Lite & Wifi. Așadar, am următoarea situație aproape permanentă: Orange și Vodafone oferind conexiune în banda 3 de 1800 MHz, cu semnalul Vodafone întotdeauna mai intens. Aici mă simt depășit în a înțelege fenomenul: dacă este vorba de aceeași frecvență de 1800 mHz în banda 3 la ambii operatori și folosesc elaborat același sau aceleași terminale, de ce Vodafone are semnal mai puternic indoor?!?...Totuși, mă consolez cu faptul că în rural Orange face diferența, nu ți-e teamă pe coclauri având o cartelă Orange în telefon. Semnalul rural e mai puțin intens, dar există. Peste tot.

Nu știu ce să zic, probabil că Vodafone este un pic mai jos în cadrul aceleiași frecvențe și asta poate fi ceva sau au altfel de echipamente, care emit mai puternic în zona ta.

Sau mai există varianta ca antena de Vodafone să fie un pic mai aproape și contează destul de mult și aspectul ăsta.