anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G pe abonamentele de tip prepay

alterego
Junior entuziast

Salutare,

tocmai ce-am avut o discuție cu un consultant Orange legat de 5G și abonamentele de tip prepay: asigurați-vă că profilul vostru are activat 5G pentru că nu este activ implicit.

Totodată rog și pe moderatorii de aici să confirme că așa stau lucrurile și eventual să realizeze un tutorial despre cum stă treaba cu 5G pentru abonamantele d tip prepay.

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Profilul 5G pentru cartelele PrePay se activează automat (nu este necesară contactarea Serviciului Clienți) dacă sunt îndeplinite condițiile de mai jos:

  • smartphone compatibil din oferta Orange
  • optiune PrePay care oferă acces la 5G
  • cartelă SIM compatibilă cu 5G/5G+
  • acoperire 5G+/5G în zonă (harta de acoperire)

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Pololică
#StarMember

Salutare! 

"Abonament de tip prepay"? La care ar fi, de fapt, întrebarea deoarece, la abonamente am văzut ca doar cel de 6E nu avea acces la 5G. 

la cartelă mă refeream

Ar trebui sa fie activ automat de la opțiunea de 6E (https://www.orange.ro/prepay/). 

Ar fi ideal ca cineva, preferat sa fie client, sa confirme dacă a avut nevoie recent de intervenție manuala pentru 5G. La un moment dat citisem ca nu ar mai fi nevoie de activarea "de la butoane". 

La mine a fost nevoie să activez de la butoane... mi-am luat router-ul acela șmecher (5G) de care vorbeam pe aici și nu vedea decât rețeaua 4G+. Acum aștept să văd dacă printr-un update de firmware îi bagă și 3CA că acum trage doar dintr-o singură bandă disponibilă din cele 3.

Sunt curios cum se mișcă și dacă funcționează! Să-l folosești cu plăcere!

alterego
Junior entuziast

Față de telefon scoate o viteză de 3 ori mai bună... dar avantajul e că poate conecta până la 256 de dispozitive și cum la mine casa e smart aveam nevoie de așa ceva.

匿名
Junior entuziast

Salut,

Pot sa confirm că și pe abonament am cerut activare 5g nu e vorba numai de prepay.

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Profilul 5G pentru cartelele PrePay se activează automat (nu este necesară contactarea Serviciului Clienți) dacă sunt îndeplinite condițiile de mai jos:

  • smartphone compatibil din oferta Orange
  • optiune PrePay care oferă acces la 5G
  • cartelă SIM compatibilă cu 5G/5G+
  • acoperire 5G+/5G în zonă (harta de acoperire)

alterego
Junior entuziast

@DanielaH ce înseamnă cartelă SIM compatibilă cu 5G/5G+? Că în telefon am un SIM din 2017 și acolo unde am semnal 5G bagă până la 1GBps download (constant e în zona 500 Mbps - 700 Mbps), iar SIM-ul prepay e din 2020 și router-ul în care o folosesc este acesta https://www.orange.ro/magazin-online/tp-link-modem-nx-510v-5g-flybox-5g-white-pd-60668

Înșeleg că ai o cartelă 4G. O poți folosi și pe pe aceasta, nu este necesară schimbarea de SIM.