anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Departament Tehnic Orange doar cu numele

th3viper
Junior entuziast

Buna ziua,

Imi pun si eu problema aici, poate poate ajunge la ochii cuiva care are minumul de cunostiinte tehnice, nu citreste dupa un script si poate verifica ceva log-uri sau setari

Problema este simpla, pe un abonament Home Net 4G care a mers mai bine de 2 ani fara probleme, de câteva săptămâni când încerc sa accesez orice pagina web prin el sunt redirecționat automat către http://notify.orange.ro/netfixerror . Pagina ținută pe serverele Orange (nu de mine, nu de modemul primit, nu de celula GSM, nu de norii de pe cer) unde ma pune sa sun la serviciul clienti la numarul 411 si 0744 411 411 .

Dau restant la modem, se face refresh la DNS, problema dispare.

th3viper_0-1702907736381.png

Ce mi se intampla se numeste: DNS hijacking - Wikipedia

Daca discut cu o persoana tehnica, ii detaliez, dau pana si un timp exact cu data si ora cand apare sau si cand explic cum functioneaza in mare o interogare web, am (sau mai bine spus aveam) speranta aiba o minima logica de intelegere.

Eh uite ca nu, in shimb am primit:

  • schimbați canalul wifi (informatia ca wifi este oprit nu a ajutat pentru ca "internetul vine pe wifi, nu pe cablu" sau "solutia asta o oferim la clienti si merge")
  • refaceți apn,
  • restart la serviciile de internet,
  • restart la zona,
  • schimbat sim
  • schimbat echipament.

Acum ca toate punctele din script au fost bifate s-a lasat liniste. Nimeni nu mai raspunde sau zice nimic. Daca reusesc sa vorbesc cu cineva care vorbeste la dep. tehnic imi spune ca o sa ma sune in cateva minute cineva de la tehnic, insa surpriza nimeni nu revine.

Cand mai intreb eu care e statusul mai aflu ca sesizarea initala a fost inchisa (nu se da motivul), ca am altele ca sa se rezolve mai repede, ca termenul de solutionare este de 2h, 24h, 3 zile sau 30 de zile  (depinde care raspunde) si ca termenul se scurge de la ultima sesizare (aia care ma ajuta sa se remedieze mai repede, nu de la prima).

Mi se spune ca se trimit urgentari catre departamenul  abilitat sau mi se scoate in evidenta ca deja am primit o reducere pe factura urmatoare.

So...anyoane?

 

 

30 Răspunsuri 30

Vio73
#StarMember

Salutare!

Probabil că trebuie să se dea și o resetare de servicii și de la ei. Am pățit și eu în trecut, dar după ce făceau o reinițializare de la ei, își revenea.E clar că e vreo problemă din calculatoarele lor. Ai verificat semnalul în zona ta pe și alt dispozitiv ? Sim-ul e in regulă?

 

th3viper
Junior entuziast

Salut.
Totul e ok la mine.

M-am plimbat si ca prostu cu tot cu modem pana intr-un shop (ca asa mi-a spus la telefon) unde mi-a schimbat sim-ul (ca asa a trecut in sesizare).

Semnaul e ok la mine, ca tot ei mi-au pus un amplificator cu atena externa, si pe telefoane nu am probleme.

Am pus si noul sim intr`un TP-Link Archer MR200 (din ofeta lor mai veche) si problema revine.

Restart au facut si ei.

Tot ce trebuie e ca cineva de la ei sa inteleaga care e problema si sa se uite.

Ce stiu e ca la serviciile fixe 4g le fixeaza pe o celula, daca pleci cu echipamentul in alta parte nu ii mai merge.

De curand a mai aparut o celula noua in site-ul de unde ma conectez, posibil sa fie de la asta. 

Eu am spus si asta, dar nu e nimeni sa inteleaga.

 

Da, e sigur aia. Trebuie să ți se facă o reconfigurare.

Fă o sesizare din secțiunea Contact:

https://www.orange.ro/contact/

Dacă e net fix și ai plecat cu el sau a apărut o nouă antenă în zonă, sigur e de la ce zici. Eu am avut vreo 13 ani așa ceva, deci știu ce zic. Poți suna din  nou la 300, apoi formezi 1-2-2 ( asistență )și spune-le că e net fix și trebuie să dea o resetare , pentru a se face conectarea din nou pe antenă de la domiciliu.

Dacă nu reușești, le depui sesizare apoi din secțiunea Contact, cum spusesem inițial.

Mai ai aici un topic asemănător:

https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/rezolvat-nu-merge-internetul-fix-4g-eroare-netfixerror/...

Deci aia este buba, setarea din nou a routerului pe antenă! E evident!

Baftă!

th3viper
Junior entuziast

Am deja 3 sesizari la ei ca vorbesc de aproape 2 saptamani (2 le-au inchis de la ei putere)

Mi-au facut reset la zona, problema revine. Modemul nu se misca.

Probabil că baleiază între 2 celule. Încearcă să-l muți un pic din locul în care îl ai pus și poate se stabilizează. Pot câțiva centimetri să schimbe problema!

th3viper
Junior entuziast

Probabil, insa din pacate nu ajuta sa mut modemul.

Pentru a avea semnal in casa mi-au pus un amplificator si o atena externa prin 2021.

In cazul asta solutia ar fi ori sa imi faca whitelist pe celulele intre care sare ori sa vina sa regleze antena.

Cum din partea mea nu s-a modificat nimic nu stiu ce pot face.

Lucru care ajunge (din pacate pentru mine) la  ... .cineva de la tehnic care are in atentie solicitarea (dupa cum zic cei de pe chat) sa verifice problema

Fă sesizare din secțiunea Contact, cum ți-am spus ( mai jos scrie Trimite-ne un mesaj):

https://www.orange.ro/contact/

 De regulă, sesizările ajung să fie analizate mai cu atenție.

DanielaH
Moderator

@th3viper, ne poți da numărul de sesizare? Putem ruga și noi colegii de la departamentul tehnic să verifice statusul. Mulțumim.

th3viper
Junior entuziast

Buna @DanielaH 

  • Sesizari: 213866088 / 213984174 / 214080658

Mulțumesc pentru detalii. O să fii apelat de către colegii noștri în cursul zilei de astăzi.

Te așteptăm să revii cu vești bine să ne spui cum s-a rezolvat.

Razvan
#StarMember

Solutia ar fi să-ți dea acces la net pe ambele celule, in acest fel, nu o să mai astfel de probleme.

th3viper
Junior entuziast

@DanielaH Multumesc de ajutor. Au revenit cu telefon

@Razvan Corect, insa cineva ar trebui sa inteleaga.

Azi au revenit insa cu clasica placa: este de la echipament.

Am comunicat ca deja s-a verificat asta si s-a facut pasul 2, reset de zona si ne auzim maine la tefelon 😕

th3viper
Junior entuziast

Astetpt cu nerabdare revenirea cu un telefon plin de entuziasm cu gandu ca s-a facut ce scrie la procedura si problema e remediata, iar eu sa fiu ala rau care ineaca corabiile.

Zero verificare in istoricul sesizari, zero investigare problema, zero interes pentru remediere.

Restrictia e facuta atat de bine ca nici daca pun manual alte DNS-uri (local sau modem) nu scap.

th3viper_1-1703053721478.png

th3viper_2-1703053753949.png

 

th3viper_4-1703054145465.png

 

 

 

 

th3viper
Junior entuziast

@DanielaH, tot ai dormit să revin. 

Nu pot spune decât că sunt fascinat de lipsa de comunicare din interior și pasarea responsabilității din stânga în dreapta. Până acum cred ca am minim 5 colegi de la tehnic cu care am vorbit. Unu nu a înțeles situația. 

Pe când 3 persoane (non angajate Orange) au putut. 

2 telefoane am primit azi

  • Primul să verifice ca dacă s-a rezolvat.. Cum am spus, surpriză.. A început să dea cu virgulă răspunsul și a rămas că va reveni 
  • Al 2lea de la altă persoană care vroia să fie sigură că aia este eroarea, nu avea nici o idee despre istoricul problemei. Am făcut o summarize, poate poate. 

Nu s-a mai revenit. 

Apelurile sunt înregistrate, se poate verifica ca nu bat câmpii. 

Ce pot spune... Mirobolant