anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ping ridicat in jocuri online.

3CKDMAN
Junior

As dori si eu sa stiu cam care este rezolvarea cu ping-ul ridicat in multe jocuri online prin internet fix? Daca sun la ei se rezolva ceva?

Se poate re-ruta dns-ul meu sau ce folosesc ei pentru a imi micsora considerabil ping-ul?

Nu de alta dar platesc cel mai scump abonament si nu imi convine sa am 40+ ping in orice.

13 Răspunsuri 13

arsradu
#StarMember

Salut,

Problema este cunoscuta. Nu garantez ca se poate rezolva ceva daca suni la ei, dar poti incerca. 🙂 40+ e cam mult intr-adevar.

Ai aici mijloacele de contact. Sper sa rezolvi asa.

Client Orange

Ma gandesc sa nu fie si din cauza ca nu mi-au schimbat modemul acela alb huawei.. ei specifica pe contract ca ar trebuii sa dea Box Wi-Fi 6 Pro, iar eu nu am primit asa ceva.

Ai pachetul cu 2300Mb/s? Daca da...in mod normal, ar fi trebuit sa faca upgrade si la echipamente. Daca nu, trebuie luata legatura cu ei sa-ti aduca echipamentul corect pentru acel pachet.

Acuma, nu stiu cat la suta este echipamentul, si cat la suta este infrastructura din zona respectiva. Din pacate, nu am cum sa fac un test in momentul asta sa vad daca in alte locuri e mai ok. Eu am net fix de la Digi, si am ping 2ms in speedtest. Nu am incercat in jocuri, pentru ca nu prea ma joc. Dar in speedtest, 2 ms imi scrie.

Ai incercat si tu in aplicatia Speedtest de la Ookla? E vreo diferenta notabila? Daca da, poate e ceva specific cu jocurile respective. Cu toate ca inteleg ca ai testat deja mai multe titluri. Daca nu...posibil sa fie ori de la echipament, ori pur si simplu alea sunt conditiile pentru zona respectiva.

Client Orange

Ma gandesc sa fie si de la echipament. In speedtest tot 2 ms am dar acel ping nu reflecta ping-ul din jocurile online ex. Valorant, apex, league of legends. Unde ping-ul este de 45.. este foarte mare in timp ce alte persoane de langa mine cu abonamente la alte companii au 20-30 maximum.

Singurul raspuns a fost sa imi faca o schimbare de modem dar asta nu a rezolvat nimic. Ramane sa intru in contact cu ei din nou si sa imi faca un routing cat mai direct spre germania/frankfurt, unde sa gasesc mai toate serverele jocurilor online, acum sper doar sa o rezolve si cat mai repede.

Suna bine! 🙂

E clar ca e o chestie specifica. Ti-am zis, nu esti singurul care se plange de ping mare in jocuri pe abonamentele astea. Momentan nu stiu sa fi venit nimeni cu o solutie in Comunitate (alta decat schimbarea provider-ului). Dar daca modificarile de mai sus au efect pentru tine, am rugamintea sa vii sa ne spui. In felul asta, poti ajuta si alti clienti cu aceeasi problema. 🙂

Mersi frumos de feedback!

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Mai înainte de toate, încearcă o resetare prin introducerea unei scobitori în găurica aflată lângă butonul on/off. Ții apăsat pe scobitoare până se sting toate ledurile de pe router și apoi îl lași să -si revină. Dacă nu vrea,  poți încerca să suni, dat nu știu nici eu dacă se rezolvă ceva. Suni la 300 și selectezi ramura asistență. Poate ți se face o resetare de profil sau altceva, cine știe!

Baftă!

Solutia asta nu poate rezolva un sistem deficitar. Este o problema pe care o am decand a preluat orange telekomul

Încearcă să discuți cu ei!

Am trimis un e-mail, acum sa vad, am cerut inlocuirea echipamentului cu cel specificat in abonament. Daca nu se schimba nimic nici dupa, o sa cer un re-routing de la ei ca sa imi scada ping-ul. Am asteptat deja prea mult fara sa ii " deranjez "

BlackWolf
Senior certificat

Din pacate, este o problema cunoscuta si se datoreaza infrastructurii fostului Telekom. Nu ai ce face si nu se poate rezolva problema decat atunci cand va reface Orange toata infrastructura preluata...

Pai daca aveam ping mai mic la telekom.. cum poate fi datorita infrastructurii de la telekom? Eu zic ca este din cauza Orange care nu prea isi bate capul, am avut multe probleme la internet decand au preluat ei tot, doar ca deja problema cu ping-ul refuz sa cred ca nu poate fi rezolvata. Astept inca sa imi raspunda la e-mailul trimis.

BlackWolf
Senior certificat

Nu mai e valabil cum era înainte, atunci era Telekom-ul singur, acum sunt 2 infrastructuri combinate. Sunt alte rute, gateway-uri, nod-uri...etc., chestii de infrastructura. Nu ești singurul cu problema asta, sunt mulți. Nu prea ai ce face și problema ta nu prea se poate rezolva, cel puțin nu prea curând... Am văzut de exemplu o soluție care cică ar funcționa și anume cu un VPN și îl setezi pe tara în care e serverul respectivului joc... Cu un search pe Google am găsit multe thread-uri pe tema asta. Uite câteva exemple:

https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/ping-mult-prea-mare/td-p/116419

https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/ping-mare-pe-lan/td-p/42248

https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/probleme-internet-fix-ping-mare-si-viteza-slaba-in-exte...

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-de-internet-%C8%99i-tv/e-normal-sa-ai-20-ping-prin-fibra/m-...

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-de-internet-%C8%99i-tv/probleme-internet-fix/m-p/123962