anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce nu mai pot vizualiza factura detaliată?

Livia3
Junior

Bună ziua,

În aplicație, de ce nu mai pot vizualiza factura detaliată? Am decât opțiunea descarca factura...

 

1 Soluţie acceptată‚

Sa inteleg ca abonamentul e pe persoana juridica? Client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix)?

Ca idee, la mine apare...in My Orange. 

IMG_D89765461BE6-1.jpeg

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

arsradu
#StarMember

Salut,

Gasesti detalii factura in aplicatia My Orange, sau in contul tau My Orange (web). Daca e ceva cu care te putem ajuta aici, te asteptam cu mai multe detalii.

Client Orange

Nu am aceasta opțiune

Ni.jpg

Sa inteleg ca abonamentul e pe persoana juridica? Client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix)?

Ca idee, la mine apare...in My Orange. 

IMG_D89765461BE6-1.jpeg

 

Client Orange

Da client Orange România SA, persoana juridica.

Voi încerca pe web în cont sau sa iau legătura cu ei, dar curios pt ca am avut până acum aceasta opțiune/posibilitate sa descarc factura detaliata

Sa nu fie vreun bug 🐞 atunci… Incearca eventual si un update/reinstalare a aplicatiei. Sau din versiunea de web/desktop. Dar…m-as mira sa mearga, daca nu mai apare nici pe telefon (cu toate ca aparea pana acum). Dar…poti incerca binenteles. 

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Poți să încerci cu dezinstalare/ reinstalare aplicație, apoi și pe laptop/ desktop, cum ți-am spus și dincolo.

Ai detalii aici:

https://www.orange.ro/help/cum-pot-obtine-factura-detaliata-16308

Baftă! 

RafaHelper
#StarMember

Salut @Livia3,

Nici la mine nu apare si s-a emis pe data de 12 factura, cred ca e o eroare de sistem, posibil doar pe Android. A mai fost in trecut. 

Pentru a descarca factura detaliata intra in My Orange din browser, de pe telefon, laptop sau tableta si mergi la Facturi, o vei putea descarcă astfel.

Sa ne spui daca ai reusit.