anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sistem nou Mesh - se primesc gratis 2 routere sau doar 1 router?

PAdrian
Explorator

Salut!

Vreau sa trec la sistemul nou Mesh de la Orange, dar am o nelămurire. La abonamentul de 2300 se primește gratis un sistem Mesh (adică 2 routere) sau doar 1 router?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Salut,

 

La migrarea catre pachetul Fibra 2300 primul router se primeste gratuit.

Vizualizare soluţie în postul original

51 Răspunsuri 51

Foarte multumesc!

Edit: H3601P este un extender, nu router cum am presupus initial. Greseala mea.

Client Orange

La Fibra 2300 trebuie sa fie si un Router ONT pe langa acest extender, si sa aiba si un port 2.5gbs, dupa cum apare in oferta. Pe alt forum a spus cineva ca ar fi modelul ZTE F6605R dar nu gasesc alte infromatii despre el.

Ce e mentionat mai sus (F6600R) este pentru abonamentul vechi Fibra 2000. 

Router este, dupa cum zicea si Ioan-Dan mai sus.

Este un ZTE F6600R. Dar port 2.5Gb....nu cred ca are. Si avand in vedere ca pe site scrie foarte clar ca pe cablu vei avea 940Mb/s....tind sa cred ca nici nu se va face upgrade cu un model cu 2.5Gb/s pe LAN.

arsradu_0-1700153237022.png

 

Client Orange

Discutia este despre noul abonament 2300 si Ultra Wi-Fi 6 Mesh.

Vezi oferta de aici: Fibră 2300 | Oferta Orange Love pentru Clienti Existenti

"Primești în plus:

Router cu port de 2.5 Gbps"

Deja am facut cerere de upgrade la Fibra 2300 si astept sa vina sa schimbe echipamentele (acum am  F6600R cu Fibra 2000).

Credeam ca vorbim de sistemul Mesh de aici: https://www.orange.ro/love/echipamente/mesh/

Banuiesc ca undeva e o problema. Cu atat mai mult cu cat oamenii care il au....par sa fi primit un ZTE F6600R care, din cate stiu, nu are port 2.5Gb ci 1Gb.

@Ioan-Dan ne poti confirma cumva daca routerul tau are port 2.5Gb?

Client Orange

Tocmai s-a lansat Fibra 2300, nu cred ca s-a instalat la prea multe persoane. Din ce am inteles sistemul mesh e acelasi, doar router-ul va fi unul diferit (cu port 2.5gbps). 

Am facut upgrade-ul la 2300 cu prelungire de contract si astept si eu sa vad ce primesc, voi posta aici cand am informatii noi.

Precum am mai spus am router fără port 2,5 Gb - am opțiunea fibra 2000

Ok, deci la fibra 2000 ai 1000 pe LAN, la fibra 2300 ai 2500 pe LAN? :)) Cel putin teoretic. Presupun ca o sa vedem. Dar daca e asa, e un motiv bun de upgrade zic. 

Client Orange

Confirm eu că la Fibră 2300 primești ZTE F6605R, care are și un port de 2.5GB. A fost instalat săpt trecută. Nu am primit sateliți mesh, în schimb. 

Pot sa confirm eu deoarece detin abonament Fibra 2300 la ORC si astfel sistemul Mesh e format din repeater-ul home gateway ZTE H3601P si routerul ZTE F6605R. Daca doresti in plus alti sateliti ZTE H3601P, pentru fiecare platesti in factura 11 lei. Rog sa fiu corectat la pret daca s-a actualizat altfel in prezent.

Adrian27
Junior entuziast

salut,

Prin Lan-ul de la ZTE H3601P conectat wifi la router-ul ZTE am incercat  sa conectez xbox-ul si nu pot intra online in niciun joc desi consola vede cablu de net. Ai idee ce este ?

Multumesc

salut!

test de viteza pe xbox ai facut? sa nu fie ceva de configurat pe retea intre consola si terminal...

eventual sterge setarile de retea din xbox si reconfigureaza pe cablu retea

Viteza de download prin LAN de la mesh este de 27mb si 435mb upload. Am sters si setarile de retea de la xbox. Prin cablu direct din router am download 780mb. In jur de 30mb download am si pe wifi 5G daca ma conectez

Salut,

In ce anume ai facut testul de viteza? Browser? Aplicatia SpeedTest?

Client Orange

Inteleg ca ai masurat din Xbox? ca de obicei pe consola nu ai valori woaw. Cablu de retea  pe lan e o posibila cauza iti poate limita viteza am patit si eu am inlocuit cablu si merge mult mai bine.Tre sa ti cont ca daca masori din consola test dupa test ai valori diferite da ar trebui sa functioneze. Pe wifi 5ghz iti merg jocurile?