anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Setări ZTE F6605R

RemusTud
Începător

Bună seara, știe cineva de ce nu pot adăuga un router Wi-Fi la porturile LAN?

Orange a instalat modem ZTE F6605R cu mesh wifi 6 ZTE și nu am semnal foarte. Am un router mercusys și când îl conecteza porturile LAN nu mai merge deloc internetul. Am încercat și cu un extender se la TP LINK și aceiași poveste... 

 

 

Multumesc

31 Răspunsuri 31

arsradu
#StarMember

Verifica IP-ul de LAN al noului router. Sa fie in aceeasi retea cu primul.

De exemplu daca primul este 192.168.1.1 al doilea router sa fie 192.168.1.2.

De asemenea, asigura-te ca doar unul (cel de la Orange) are DHCP activat.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@RemusTud: Bun venit în Comunitatea Orange. Poți să specifici mai clar (nu am înțeles exact) ”care LAN-uri” și ”care router” îți creează probleme? Pe de altă parte, dorești săutilizezi LAN-ul ZTE-ului doar pentru extender sau și pentru alte device-uri? ”Nu mai funcționează internetul” pe LAN-ul ZTE-ului sau inclusiv WiFi-ul de la ZTE?

Ca idee, poți conecta routerul ca ”AP” sau extenderul fără cablu, adică utilizând exclusiv WiFi-ul ZTE-ului, ca o conexiune cu setări DHCP pe WAN / WLAN-ul echipamentului conectat la ZTE.

Buna ziua,

Am un F6600 care e pe post de router (cu IP 192.168.100.1) si as vrea sa folosesc un F6605R pe post de AP.

La F6605R am dezactivat DHCP, IP este 192.168.100.2 si l-am conectat la F6600 prin cablu UTP.

Am conectat un TV la unul dintre porturile LAN ale AP-ului (F6605R) si TV-ul se conecteaza la internet, in schimb nu ma pot conecta la net prin WIFI-ul lui F6605R. 

Imi puteti spune daca ar trebui sa mai fac ceva?

Multumesc

 

Salut @bogdan123. Nu ai ce face. Principiul de funcționare al unui AP are la bază de fapt "recepția" pe WIFI și transmiterea pe LAN. Deci având F6605R-ul configurat ca AP (nu router) NU vei putea să-l utilizezi decât pentru conexiuni la el prin cablu. Totuși, pentru wifi, de ce nu te conectezi cu TV-ul la F6600, similar cu F6605R? Sigur va funcționa. 

"Configuratia" pe care o am acum este urmatoarea: un F6600 in care intra fibra - acesta este folosit si pe post de router. Mai am un F6600 care functioneaza ca AP (switch) cu setari similare cu cele facute pentru F6605R. La acest F6600 secundar, conexiunea cu routerul este prin LAN, am IP 192.168.100.3 si DHCP dezactivat - am net si la porturile LAN, si la WiFi - acel TV il pot conecta la AP-ul F6600 si prin LAN si prin WiFi.

Daca scot AP-ul F6600 si il inlocuiesc cu AP F6605R, nu mai pot conecta TV si la noul WiFi al lui F6605R.

Vreau sa schimb F6600 cu F6605R deoarece va trebui sa predau F6600. (F6605R imi ramane mie)

 

Conecteaza-l ca router, nu AP. Vezi daca merge asa. In rest pare ok configuratia. 

Client Orange

Dacă conectează F6605R ca router atunci are nevoie de ”căblăraie” de la F6600, și nu va mai putea să-l configureze ca un mini ”mesh” 🙂 Dar înțeleg că dorința este de a-l face să funcționeze ca AP, nu ca router.

Am cablu UTP de la F6600 la F6605 - dar F6605 nu are port WAN...nu stiu cum ar putea sa fie folosit ca router.

Si da, as vrea sa fac un fel de "mesh" - SSID-urile au aceeasi configuratie

@bogdan123: DA, nu are WAN, însă încearcă să-l configurezi ca router și conectează-i un UTP într-unul din porturi (1 de ex) astfel utilizându-l ca un ”switch” și lundu-și IP din clasa de IP-uri a routerului principal, adică F6600. Ca idee(pentru experimentare): NU este obligatoriu ca funcționarea unui router să aibă conexiune pe WAN. Spor.

Mulțumesc.
Cred că am incercat și varianta asta, dar unele site-uri nu se încărcau și laptop-ul se deconecta des....dar mai incerc odată.
In cazul acesta, ar trebui să pun alta clasa de IP la F6605R... 162.168.200.1 - e ok? 
F6600 router principal va rămâne cu 192.168.100.1

Mi-a mai spus cineva să setez port forwarding la F6605R pentru a putea fi folosit ca AP, însă nu știu cum

”Deconectare des pe LAN”? Ciudat.....

Da, IP din clasa 192.168.100.X, unde X să nu fie ”1”. Oricum dacă mergi pe DHCP poate să-și ia orice IP, aleator, exceptând adresa de DNS. Și DA, ”routerul principal rămâne cu 192.168.100.1”.

Nu este necesar port forwarding, pentru că nu este cazul aici. Adică cel puțin în LAN ai destule ”combinații” de IP pentru alocare diferită, fără a fi necesar de prot FWD. Este doar o simplă condiționare de alocare și impunere ca rețeaua cănectată la F6605R să primească IP din clasa LAN-ului routerului principal (F6600). Nimic mai mult, și chiar simplu.

Laptop-ul se deconecta pe WiFi - pe LAN nu l-am conectat. TV functioneaza pe LAN fara probleme.

Problema la laptop e ca nu se incarca multe site-uri: google, softpedia, yahoo se incarca, altele nu. MS Teams pare ca se conecteaza, la fel si outlook - astea sunt de la serviciu si am nevoie de ele, dar pentru ca nu se incarca alte pagini, nu pot folosi "configuratia".

Am incercat cu DHCP activ - nu vrea. I-am pus 192.168.100.2, apoi 192.168.200.2 - nu vrea deloc....am resetat si si-a luat 192.168.1.1 - nimic. 

Fara DHCP, la pagina de administrare nu se conecteaza decat daca imi pun IP static pe laptop, in schimb nu se incarca alte pagini - desi in la conexiune zice ca am internet access.

Problema pare pe WiFi...as fi vrut sa-i pun firmware original, insa nu am gasit nicaieri nici firmware, nici cum se face...teoretic upgrade se face tot prin fibra....doar sa gasesc un tehnician care sa fie dispus sa ceara upgrade la o versiune ulterioara...dar nu stiu pe nimeni.

Multumesc oricum...momentan cred ca ma las pagubas  

 

Bogdane, trebuie să funcționeze. F6600 îl ai pe "ieșire prin DHCP" (e cel mai ok), iar la F6605R nu ai ce să-i impui decât dacă l-ai fi conectat prin WAN. ASTFEL, în acest caz, F6605R va funcționa ca un "SWITCH", cu IP din clasa 192.168.100.x.

Voi reveni dacă nu reușești. Până atunci testez un AP pentru un "print server". 

Multumesc pentru incurajari si disponibilitate.

Exact asta am facut: la F6600 in care intra fibra am DHCP activ - el e "master" cum ar veni. Mai am un F6600 cu IP 192.168.100.3 si DHCP dezactivat - functioneaza "perfect" (daca pot spune asa) pe post de AP (switch).

Doar F6605R face figuri...setarile lui sunt: IP 192.168.100.2 si DHCP dezactivat....

La WiFi pare a fi problema - si fix de WiFi am nevoie. Voi incerca sa nu folosesc portul de 2.5Gbps....desi nu ar trebui sa fie asta o problema ... cred ca deja am incercat si varianta asta atunci cand l-am primit. 

Tind sa cred ca e firmware de vina....de fapt sper.