anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[REZOLVAT] - Folosirea Pi-hole cu router-ul ZTE F6600R

Gabubu
Junior entuziast

Salut!

As avea nevoie de ajutorul vostru cu privire la posibilitatea de a folosi Pi-hole ca DNS pentru internet. Ieri mi-am facut un server de Pi-hole pentru a bloca reclamele pe care le primesc non-stop in mediul online.

 

Setup retelistica:

Am conectat 2 routere prin LAN pentru camerele cu acoperire mare (un router pentru parintii mei si un router pentru mine personal). Router-ul principal este utilizat de fratele meu, el fiind cel mai aproape de router.

 

Configuratie Pi-hole si routere:

Serverul de Pi-hole ruleaza fara nicio problema, acesta fiind conectat in router-ul din camera mea. Toate 3 routere (cel principal si celelalte 2 conectate prin LAN) au setate la configuratii sa foloseasca adresa IP de la Pi-hole (ex. 192.168.1.2 - Pi-hole). Conform configuratilor facute, router-ul meu si cel al parintilor mei functioneaza! Blocheaza reclamele fara niciun delay sau probleme. In schimb, router-ul principal nu... Am verificat si Pi-hole-ul si setarile router-ului principal, dar vad ca in Pi-hole, receptioneaza doar 2-3 domenii (link-uri) din acel dispozitiv conectat la router-ul principal.

Am costatat ca este o problema de la router-ul principal ZTE de la Orange. As dori sa stiu daca exista vreo solutie pentru asta, fara a muta server-ul langa router-ul principal... Astept raspunsurile voastre!

Va multumesc! 🙂

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

Atât timp cât serverul de PI-hole este montat în amonte de routerul ZTE, orice conexiune în aval de serverul PI-hole nu va fi supusă restricțiilor impuse de acesta. Dacă nu poți muta serverul, îți recomand utilizarea unei conexiuni în camera fratelui tău din amonte de PI-hole. Poți utiliza un AP (access point) pentru a reduce volumul de cabluri pentru conectică și conectat la unul din cele două routere secundare.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Din ce înțeleg, "filtrele" sunt puse la cele două routere secundare, corect? Nu cred ca scapi fără a muta Pi-ul lângă ZTE și de acolo să [re]faci traseele către celelalte două routere. 

Gabubu
Junior entuziast

I mean... Pot sa "comunic" cu router-e fara nicio problema. De exemplu de la router-ul meu pot accesa interfata pentru router-ul principal si cel al parintilor mei si asa mai departe. Sincer sa zic, de acele "filtre" nu stiu exact daca exista sau nu dar nu am patiti niciodata sa am probleme in a transfera bitii de la un router la altul.

FLo1
#StarMember

Atât timp cât serverul de PI-hole este montat în amonte de routerul ZTE, orice conexiune în aval de serverul PI-hole nu va fi supusă restricțiilor impuse de acesta. Dacă nu poți muta serverul, îți recomand utilizarea unei conexiuni în camera fratelui tău din amonte de PI-hole. Poți utiliza un AP (access point) pentru a reduce volumul de cabluri pentru conectică și conectat la unul din cele două routere secundare.

Gabubu
Junior entuziast

Salut. Am comandat un router (tot TP-Link) pentru camera fratelui meu, am reconfigurat, iar acum functioneaza fara nicio problema. Totul este functional acum iar router-ul principal a fost anulat (adica am oprit reteaua Wi-Fi din acel router principal).

Mersi mult pentru ajutor!

Excelent 🙂 Nu cred că viteza este afectată major, dar în schimb funcționarea este așa cum îți doreai. 

Mulțumim de feed-back și te așteptăm în comunitate și cu alte contribuții / întrebări / soluții. Numai bine.

Gabubu
Junior entuziast

Revin cu un update la voi pe tema asta. Am facut mai multe verificari, am incercat si metodele oferite de @Pololicădar tot in zadar... Cele 2 routere nu au probleme in situatia asta si blocheaza reclamele fara nicio problema. In schimb, router-ul principal imi da dureri de cap, fara sa treaca prin DNS (chiar daca este configurat corect). M-am enervat si am incercat mutarea temporara a serverului langa router-ul principal . L-am configurat din nou, verificat de 5 ori si dau de aceeasi problema.

Am ajuns la concluzia ca router-ul este problema, iar rezolvarea pentru mine ar fi sa iau si un al treilea router pentru camera fratelui meu (sfat oferit de @FLo1) si sa "anulez" (teoretic nu oprire sau scoaterea din priza, ci dezactivarea retelei Wi-Fi pentru a nu mai putea fi utilizabila, decat prin porturile LAN) pe cel principal.

Va multumesc foarte mult pentru informatiile oferite! 🙂

Bineînțeles că "dai de aceiași problemă" și am explicat "de ce". Un al treilea router/AP este necesar, pentru a-l configura cum dorești, dar și pentru a-l conecta în amonte de PI-hole, nu în aval. Succes.

Gabubu
Junior entuziast

Nu ma intelege gresit. Am inteles care este situatia si solutia pentru problema mea. Multumesc mult pentru ajutor! 😄

Atunci excelent. Te așteptăm să revii pe topic și să ne spui dacă a funcționat.