anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ghid pentru a selecta sursa de imagine TV

GeorgianaD
Moderator

Dacă întâmpini una din situațiile de mai jos este necesar să selectezi sursa de imagine TV din setarile televizorului.

Erori posibile:

- Lipsa semnal / No signal
- Ecran albastru / negru
- Verifică conexiunea cablului și setarile dispozitivului sursă
- Nu au fost găsite canale

- Selectați dispozitivul sursă
- Ecran „cu purici”

Pașii pe care trebuie să îi parcurgi pentru a selecta sursa TV:
1. Verificarea și identificarea tipului de conexiune a cablului de la STB la TV:

a. HDMI – în cazul în care STB-ul este conectat prin cablu HDMI la TV.  În cazul conexiunii HDMI verifică numărul slotului din spatele televizorului (1….4) în care este introdus cablul din receiver.

b. AV1 / AV2 – în cazul în care STB-ul este conectat la TV prin cablu cu mufa SCART
c. TV – dacă se folosește card CI+
d. Cablu – dacă se folosește card CI+ sau doar cablu coaxial fără STB/CI

f1.PNG

După ce ai reținut tipul conexiunii, poți trece la etapele urmatoare.


2. Identifică pe telecomanda televizorului unul dintre butoanele din lista de mai jos și apasă-l:
a. Input
b. Source
c. TV/AV
d. “Dreptunghi cu o sageata spre interior” GeorgianaD_1-1700560751811.png

e. TV Input
f. TV Source
g. DVD
h. HDMI
i. AD
j. TV Video
k. AV
l. STB

m. GeorgianaD_2-1700560804536.png

n. Telecomanda Smart (fără taste numerice): „Home button” -> selectare Sursa din meniul afișat

3. Pe ecranul televizorului va apărea o fereastră cu sursele disponibile de pe televizor, selectează sursa/ imaginea care corespunde cablului de conexiune identificat la punctul 1 (regăsești câteva exemple mai jos).
    - HDMI 1…4
    - AV1 / AV2 / Exit1 / Exit2
    - TV
    - Cablu
    - USB 1…4
    - Screen Mirroring

4. Dacă nu se cunoaște tipul cablului utilizat îți recomandăm să alegi câte o sursă, pe rând, până apare imaginea posturilor TV pe ecran.

Dacă dorești să cunoști mai multe informații și despre receiverele TV accesează topicul de aici: Ghidul utilizatorului pentru STB.

4 Răspunsuri 4

vladut12am
Cunoscător certificat

 

 

Bună, Georgiana!

Ghidul prezentat de tine este foarte util pentru cei care întâmpină astfel de probleme de conectare.

Mulțumim!

Vio73
#StarMember

Foarte util pentru doritori acest ghid. Mulțumim frumos!

Anonim
Neaplicabil

Par niște proceduri pt. semnal analogic mai mult 😋 însă pt. semnalul digital o problema majoră o cauzează routerul și versiunea de soft. Nu văd nicăieri menționat asta si procedura de rezolvare. 😏 

In general, semnalul digital este mai bine ecranat decat cel analog (similar cu AM si FM). Singura data cand am avut o problema cu semnalul digital mi s-a inlocuit echipamentul (in urma cu vreo 10 ani, pe "vremea" UPC) cand am macroblocuri pe televizor. Am inlocuit STB-ul cu un CI+.

Cele mai dese probleme ale semnalului digital sunt:

  • semnal slab (amperajul)
  • probleme fizice la decodor (CI+ sau STB)
  • eroare de comunicare