anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reclamatie Orange

Blue12
Senior

 

Deci fiti atenti cum sunt prostiti clientii: ca un context, am doi parinti. Povestea cu abonamentele mamei o stiti probabil. Acum, a inceput povestea cu abonamentele tatei.

Numarul tatei este in OROC, la fel cum am fost toti candva. Suna de la Orange un domn care s-a prezentat ca Vlad sau Florin, sau ambele, sa imi ofere portarea numarului tatei din OROC in Orange, impreuna cu o fibra la pachet. Dragutul meu, ce sa fac cu fibra? Sa mi-o pun bibelou in cap? Sa mi-o agat la urechi? Mai am o fibra, ce sa fac cu inca una? Si ia uitati minciunile si ABUZURILE consultantului respectiv:

1. I-am zis ca vreau portare, dar fara fibra. Zice ca nu se pot porta numere de mobil fara fibra in pachet.

2.Daca nu portez, cu tot cu fibra, abonamentul tatei se va desfiinta, fiindca nu mai are contract (e in afara perioadei minime). Ii spun "Domnule, stiu cu ce se mananca treburile astea, si stiu ca daca un abonament nu mai are perioada minima nu inseamna ca se desfiinteaza. Perioada contractuala se prelungeste cu cate 30 de zile pana la reziliere sau reinnoirea contractului". La care dansul o da cu sucirea, ca "eu va spun doar ce imi apare aici, dar aveti dreptate, asa este, dar totusi daca din mai pana acum este fara contract, nu mai bine il portam?" La care ii spun frumos ca "vreau portare, fara fibra". "Nu se poate porta un numar fara fibra"

Ii zic "Daca la dvs pe site nu coincide cu ce scrie in sistem, sunteti zero barat. Adica pe site scrie ca perioada contractuala se prelungeste cu 30 de zile si tu imi zici ca se desfiinteaza numarul daca nu iti accept oferta". 

Dupa care spune "Vi-l pot lasa pe un prepay numarul daca nu portati, dar nu se poate sa mai fie abonament".

Dar stati, ca se trezeste cu alte minunatii: cica pe numele mamei mele exista doua linii de fibra, din care avem instalata doar una, dar platim si pentru a doua si e inclusa in contract, iar un tehnician sa vina sa mi-o instaleze. Din ce stiu eu, fals. Va atasez contractul, sa vedeti cum apare in contract DOAR o linie Tv, si una de net. Ii spun clar ca nu am nevoie nici de inca o fibra, ca nu am ce sa fac cu ea. Si-mi zice ca "de ce nu o instalati si o tineti in pod? Ca nu sunteti obligat sa o folositi?"

DAR DE CE SUNT EU OBLIGAT SA ITI ACCEPT OFERTA? De ce crezi ca ma poti duce de nas, doar pentru ca iti merge cu altii nu inseamna ca iti va merge si cu mine!

Ii zic ca "mi se pare ca folositi o metoda abuziva ca eu sa accept oferta" si zice "pai eu doar va spun cum sta cazul dvs". Auzi tupeu.

________________

Draga Comunitate, vezi ce se intampla? Adica am doua linii de fibra (cand de fapt am numai una), si sa mai imi bage pe gat inca una.

Va spun eu ce se intampla: are nevoie de procent de vanzari. Va spun 100% ca se poate porta un nr fara fibra inclusa in pachet. Chiar daca asa ar fii oferta, pot alege alta. Insa mai bine ar bate la procentaj trei contracte noi ale consultantului (nr portat+fibra tatei+a doua fibra a mamei) decat unul singur (doar portarea).

Tocmai cand imi "reveneam" din supararea ce am avut-o pe voi, m-ati suparat iarasi. Dar va garantez ca clientul suparat nu ramane in retea, ci se ia si pleaca. Rusine sa va fie.

23 Răspunsuri 23

Blue12
Senior

Cica a doua fibra apare in contractul mamei. Poftiti contractul, sa vedeti ca nu apare. Ce vrea domnul sa faca este inca un abonament de fibra pe numele mamei, plus portarea si fibra tatei. Adica sa ne bambuzaleasca de bani.

Si sa siti ca daca cealalta agenta de vanzari, cu care am avut de-a face data trecuta si care mi-a mancat zilele si sanatatea cu prostiile ei nu a devenit vedeta, acest domn va deveni. Daca nu incetati cu abuzurile, cu nume si prenume il fac public si il reclam la ANPC. Eu nu ma joc cu voi, nerusinatilor.

Salut Blue!

Stiu ca esti suparat (si eu as fi), si stiu ca stii ca noi, cei de aici din Comunitate, nu suntem Orange. Dar am inteles ca e cu dedicatie, asa ca o sa trec peste partea asta. :))

Vezi, asta e motivul pentru care eu nu suport abonamentele, si pentru care mi-ar placea ca totul (inclusiv serviciile fixe) sa fie disponibile si in sistem prepay. Exact pentru chestiile astea! Sa vedem atunci cum si-ar mai face target-urile agentii de vanzari.

Eu sunt curios doar daca Florin sau Vlad sau cum il chema pe cel care incerca marea cu degetul in abonamentele tale era de la OROC sau ORO. Pentru ca...sa treaca un numar pe prepay...la OROC...nu cred ca se poate. OROC nu are servicii Prepay.

Deci...partea asta: "Vi-l pot lasa pe un prepay numarul daca nu portati, dar nu se poate sa mai fie abonament".
este bullsh*t.

Foarte bine ca nu te-ai lasat dus de nas. Dar problema e ca foarte multi nu stiu! Si se lasa pr*stiti. In special oameni in varsta. Si datorita politicii Orange de "nu vorbim decat cu titularul"...daca titlularul e un om la 60-70 de ani, au toate sansele sa il incalte cu abonamente fara numar. De aceea consider ca TOATE abonamentele persoanelor in varsta, TREBUIE sa aiba si o persoana tanara ca si co-titular cu drepturi depline! Exact pentru chestii de genul asta. Pentru ca reprezinta o categorie de varsta cu risc major de bullsh*t. Mentalitatea e: scopul scuza mijloacele, si daca e rost de bani, nu ne intereseaza de unde vin.

Client Orange

Stiu ca cei din Comunitate nu sunt Orange, nu va acuz pe voi, am pomenit de Comunitate pentru ca vreau sa-si dea oamenii cu parerea

Sesizarea dvs cu referinta 209102784 necesita verificari suplimentare. Va vom oferi un raspuns in cel mai scurt timp posibil. Va multumim pentru intelegere!

 

Se pare ca s-a redeschis sesizarea... Dupa atata vreme? Ma intreb ce se intampla...nu am mai sesizat nimic, ba chiar s-a inchis cazul, din ce stiu eu

Salut!

Sesizarea este, într-adevăr, închisă. Înțeleg că ai primit acum un SMS cu acest text? Poți atașa, te rog, o captură de ecran?

IMG_20231023_095151.jpg

 Mi s-a parut ciudat ca am primit SMS-ul sambata dupa ora 17, de aceea am redeschis subiectul...

Mulțumesc pentru detalii. Verific cu colegii și revin cu un răspuns.

Colegii mi-au confirmat că SMS-ul a fost trimis dintr-o eroare. Deci sesizarea ta nu s-a redeschis.

Ne cerem scuze pentru inconvenient. O zi frumoasă!

Multumesc pentru clarificare. Nicio problema. Zi frumoasa!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă te sună vreun agent care încheie abonamente, care pe deasupra mai și insistă cu ,,diverse"nu știu dacă are rost sâ te agiți inutil și să consideri câ e de vină toată compania pentru asta. Din păcate, in ultimul timp, este foame mare de bani pe la toți și incearcă pe diverse căi să te mai încarce cu câte ceva, lucru total aiurea și nelegal. Nu știu dacă ține de Orange, cât de calitatea omului care te-a sunat. Am pătit și eu chestii din astea la RDS, dar nu am spus niciodată  că e de vină tot RDS-ul pentru ,,glumele" unor angajați.

Eu zic să faci o sesizare  prin care să îl reclami pe respectivul.

Baftă!

Apreciez raspunsul. Da, ma agit inutil fiindca nici pe cealalta diva care m-a prostit n-au dat-o afara dupa ce am platit 4 luni de abonamente inutile. Nici acestui domn nu-i vor face nimic.

Eu nu vreau raul nimanui, nu vreau sa fie dati afara. Dar cand primesti zilnic sute de reclamatii in care se spune ca agentii tai de vanzari isi fac de cap, tu ca si companie, ce faci? Te faci ca ploua, sau inca ii si motivezi?

Anonim
Neaplicabil

Tine și de Orange comportamentul angajaților, se permit multe lucururi de ani de zile chiar numai să iasă comisionul și să câștigi un abonat. În foarte multe Orange shop de exemplu încă ești refuzat daca vrei să faci o schimbare de sim la prepay.

eu am fost în magazin să fac un abonament Orange net 10 pt tableta am zis clar ce vreau știam deja oferta și când să semnez contractul am văzut acolo ca pe lângă abonamentul de internet mai apărea încă un fun 6 de care nu a pomenit nimic.

cand am întrebat care e treaba cu abonamentul ăla fun 6 a zis ca ăla e de rezerva când rămân fără net cică 😂😅 și cică îl pot închide oricând daca nu o să îl mai vreau deși acolo scria ca e pe 24 luni 😂.

am zis să anuleze tot ca numai vreau nimic. După care a zis ca îmi poate da doar abonamentul de internet și ca șterge acel fun 6 😂
Am plecat de acolo cu un singur abonament dar daca nu eram atent plecăm cu două 😂😂

Cred si stiu ca au vrut sa-ti traga teapa. Numai de asta sunt buni, dar nu e nimic, am reclamat agentul respectiv catre Orange. Oricum stiu ca nu-i vor face nimic, nici nu imi doresc sa fie dat afara sau sa pateasca ceva, dar o mica atentionare nu strica. Cand mi-am facut abonament de Tv prin satelit am cerut si abonament de net prin 4G, ii zicea Net 4G 8, in Store mi-au dat Net 4G 10. N-am zis nimic, dar ar fii trebuit.

Cand am portat numerele mi-a zis ca imi da un Fun6 si un Fun8 cu roaming. Nici poveste de roaming, am primit doua Fun6. Daca spuneam ca de ce nu mi-a dat roaming zicea ca Fun8 nu are inclus, ca e trecut si pe site. Daca le zic ca nu se poate sa se desfiinteze numarul daca nu mai ai perioada contractuala, zic ca ce e trecut pe site e la modul general, dar eu am oferte speciale. Deci de cine sa ascult, de minciunile lor sau de site?

E clar ca e o procedura generala asta cu mintitul clientilor pe fata, si le merge pentru ca lumea nu se pricepe. Nu cred nici in ruptul capului ca sefii si compania nu stiu ce se petrece.

Blue12
Senior

De pe Djingo

00:03:29 X: In contract mie imi apar linia 310000168060 si 330000180869
00:03:48 Silvia : Pe acest cod abonat sunt active abonamente TV + internet
00:03:58 Silvia : 31 este linia TV, 33 este linia internet
00:04:05 X : De ce ma suna agenti de vanzari sa ne bage pe gat oferte ca sa incheiem abonamente de fibra. Suna si zice ca am acea linie cu 31, cea cu 33, si mai am inca doua active dar neinstalate
00:04:39 X: Pentru care platesc, si ca sa vina acum cei de la tehnic sa mi-o instaleze

00:05:37 Silvia : Nu aveti active decat un abonament TV si un abonament internet, nu achitati pentru alte servicii fixe, dupa cum apare si pe factura
00:05:52 X: Cam nerusinati agentii astia de vanzari... Ce sa fac cu trei fibre?
00:06:13 Silvia : Va inteleg, imi pare rau pentru aceasta situatie
00:06:17 X: Stiu Doamna, aveti dreptate, dar nu inteleg de ce incearca sa ne minta
00:06:30 Silvia : Nu avem acces la cele discutate din pacate cu alti colegi
00:06:47 Silvia : Recomandam sa nu dati curs ofertelor, daca sunteti multumita de oferta pe care o aveti in prezent

Ps. Doamnei Silvia ii datorez o cafea 🤣 de cate ori am vorbit pe Djingo, numai pe dansa am prins-o.