anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Digi devine din ce in ce mai atractiv.. Ce va face Orange ???

adrian87n
Cunoscător

trebuie sa fii mereu cu ochii pe competitie si ofertele lor... riscul de a pierde clienti devine aproape ceva normal.. 

Pana si Vodafone, ai zice ca au luat-o pe ulei, dar au oferte bune si ei... Oare ce se intampla doctore... ?

https://www.digi.ro/

adrian87n_1-1694680172958.png

adrian87n_0-1694680140907.png

adrian87n_2-1694680203604.png

 

19 Răspunsuri 19

vladut12am
Cunoscător certificat

M-am referit la site-uri GSM (de telefonie mobilă).

adrian87n
Cunoscător

eu sincer, iarta-ma , dar nu prea inteleg ce ai vrut sa zici numai daca  nu detaliaezi umpic mai mult, ca....pai sunt deja site-urile www.digi.ro si www.orange.ro si www.vodafone.ro   ce alte site-uri?

cum sa pui site-uri prin tara, e un site valabil pt toata lumea,, www.orange.ro , nu ? 

vladut12am
Cunoscător certificat

În contextul actual, am făcut referire la piloni (stâlpi) de telefonie mobilă ca să vorbesc pe aceeași limbă.

Se mai zice și site-uri GSM, dar nu toți înțeleg că de fapt sunt piloni.

adrian87n
Cunoscător

de fapt sunt relee de semnal GSM. asa li se zice, asa e in limbaj. un site, este  un website : World Wide Web www. iar acele deviceuri sunt : antene / relee de semnal GSM , asta daca ne referim la acelasi lucru..

 

 

pilonul (stalpul) e de fapt structura pe care sta prins releul GSM, device-uri de semnal gsm. e o mica diferenta intre ele. bine , cred ca merg impreuna nu : pilonul si releul de semnal GSM, dar site gsm e un website ca si www.orange.ro.. asta nu are de a face cu releele de semnal gsm..

adrian87n_1-1694764069469.jpeg

adrian87n_4-1694764389271.png

 

adrian87n_0-1694764754040.jpeg

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/GSM 

 

 

Drept consecință, releele GSM, numite și „stații de bază”, care au antenele în poziții fixe pe stâlpi la sol sau pe clădiri mai înalte, trebuie să fie numeroase, împânzind astfel mari suprafețe, de ordinul unor întregi zone metropolitane și chiar și mai mari, tinzând cu timpul spre acoperirea completă a țărilor.

Zonele globului în care în general rețeaua GSM nu pătrunde sunt:

  • mari zone nelocuite, de ex.: deșerturi, munți înalți, zonele polare, lacuri mari, mări și oceane
  • zonele subterane (tuneluri, mine, stațiuni de cercetări situate la adâncime) precum și zonele subacvatice și submarine
  • spațiul aerian cu altitudine de peste 4 – 6 km (avioanele de pasageri ajung și la înălțimi de 10 – 11 km)
  • unele zone și țări subdezvoltate

adrian87n_0-1694764028202.png

 

Arhitectura unei rețele GSM

Fiecare releu GSM deservește doar o mică suprafață, mai mult sau mai puțin rotundă și cu diametrul de cca 8 – 10 km, numită „celulă”. Dacă posesorul telefonului mobil se deplasează (de ex. călătorește cu mașina), sistemul îl „pasează” de la un releu la altul, urmărindu-l peste tot unde se află. Dacă la trecerea în altă celulă (teritorială) posesorul tocmai vorbește la telefon, convorbirea sa nu este întreruptă și nici măcar deranjată.

vladut12am
Cunoscător certificat

Sunt foarte bune explicațiile oferite de tine.

Mulțumesc, Adrian!