anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Compatibilități și incompatibilități servicii YOXO

DanielaH
Moderator

Salut!

Și acest topic se dorește a fi un mini-ghid pentru utilizatorii noi YOXO. De ce? Pentru că YOXO 😊.

Vom lista mai jos atât serviciile care sunt incluse în pachetele YOXO cât și cele cu care aceste abonamente nu sunt compatibile: 

Servicii/ funcționalități incluse:

  • Orange Antivirus, VoLTE și VoWiFi
  • YOXO este compatibil cu eSIM 
  • mesageria vocala cu serviciul non stop (trebuie solicitată activarea prin serviciul Messenger)
  • serviciile conferință, redirecționare apeluri și apel in așteptare pot fi gestionate direct din app
  • aplicația Orange TV Go este disponibilă pentru abonații YOXO (se pot vizualiza doar canalele gratuite)
  • Orange Money
  • serviciul RCS chat messages
  • pentru utilizare iMessage/ Facetime clienții cu sistem de operare iOS trebuie să își activeze opțiunea de VAS
  • roaming (cu abonament YOXO 39 lei sau YOXO 9/ 19 cu extra-opțiune 32 lei (160 GB)
  • internațional (cu achiziție opțiune internațional - 5 lei)
  • gestionarea mai multor numere din același cont
  • Magazin YOXO
  • Recomandă YOXO unui prieten și primești 100 GB
  • YOXO Dealz- reduceri la diverși parteneri YOXO (Lensa, Revolut etc.)
  • plata parcări, SMS servicii cu valoare adaugată (cu achiziția opțiunii Credit numere cu tarife speciale)
  • 5G diponibil pentru toți clienții YOXO până pe 31 August 2023 (cu telefon compatibil 5G și acoperire 5G) și la pachetul YOXO 39 lei din 1 septembrie

Incompatibilități/ servicii care nu se pot activa pe YOXO:

  • Number Share
  • Orange Cloud
  • meniul *100# (Selfcare)
  • pentru pachetele YOXO nu se poate face schimbare de numar
  • un numar YOXO nu pot fi cesionat 
  • nu se poate schimba data de facturare
  • este disponibil doar pentru persoane fizice
  • nu se pot face plăți în avans (plata se face automat, lunar, la 30 de zile de pe cardul salvat în app)

 

DanielaH_0-1689666655005.png

 

Lista rămâne deschisă 😊. Vă invităm și pe voi, utilizatorii YOXO din Comunitate, să completați atât cu funcționalități existente, cât și cu cele care încă lipsesc. Ce are și ce nu are YOXO?

41 Răspunsuri 41

FLo1
#StarMember

Încărcare prepay cu plata pe factura YOXO: înclin să cred că.... BA.

 

Asa este, ba 😐.

Politica” de schimbare SIM fizic este ca la abonament standard sau ca la prepay? Și un mic detaliu: fiind ”digital” este exclusiv online sau se cere SIM din SHOP?

Schimbarea de SIM se face în magazin. Dacă SIM-ul este defect sau este nevoie de un format diferit, schimbarea se poate face în orice magazin Orange (francize, parteneri şi Orange Shop). În cazul în care cartela SIM a fost pierdută/ furat sau dacă a fost deteriorată, înlocuirea se poate face doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri).

Detalii aici - https://www.yoxo.ro/help/cum-si-unde-pot-ss-schimb-cartela-sim-defecta-pierduta/

Anonim
Neaplicabil

Un program de loialitate pt yoxo

Avem nu un program ci trei:

  • Magazin YOXO
  • Recomandă YOXO unui prieten și primești 100 GB
  • YOXO Dealz- reduceri la diverși parteneri YOXO (Lensa, Revolut etc.)

 

Pololică
#StarMember

Optiunea VAS (pentru iMessage/Facetime) = "Opțiune Credit numere cu tarife speciale"?

Da, exact, oferă credit valabil până la consumarea lui și posibilitatea de a plăti parcări, donații etc.

Pololică
#StarMember

Si o intrebare de roaming:

  • Albania, Bosnia si Hertzegovina, Kosovo si Macedonia sunt Zona 2
  • Muntenegru si Sebia sunt in Zona 4

Cam imprastiata fosta Yugoslavie... N-ar fi fost mai util gruparea lor intr-o singura grupa? Doar intreb...

Aici, din păcate, nu știu să-ți răspund. Acordurile de parteneriat pentru roaming YOXO sunt aceleași ca la Orange.

Pun mai jos zonele de tarifare din broșura YOXO.

DanielaH_0-1689689315676.jpeg

 

BlackWolf
Senior certificat

Este foarte fain și avantajos acest abonament, merita. Mi se pare mai ok decât o cartela prepay. Ar fi bine dacă ar fi 5G toate opțiunile în YOXO și activarea esim sa se facă din aplicație, nu din shop. Dacă e digital, sa fie digital pana la capăt. Și cum e, la portarea în YOXO din orice rețea trebuie schimbat obligatoriu și sim-ul, nu? Vazusem demult ca nu e obligatoriu sa schimbi sim-ul, la portare poți rămâne cu sim-ul existent, dar nu mai stiu la ce era, YOXO, Flex, Indygen sau Frog...

Da, da, trebuie schimbat SIM-ul, obligatoriu.

BlackWolf
Senior certificat

Am înțeles. Ma gândeam eu. Mulțumesc! 

Salut @BlackWolf, daca telefonul tau suporta poți folosi eSIM la portare, dar procesul de portare presupune schimbare de SIM, chit ca e virtual sau fizic.