anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pixel VoLTE, VoWIFi si 5G oficial in Romania

arsradu
#StarMember

Salut,

Veste buna pentru posesorii de telefoane Google Pixel! Incepand cu update-ul din 5 Decembrie (UQ1A.231205.015), avem suport default pentru toate serviciile: VoLTE, VoWIFI si 5G. Fara Pixel IMS. 

Deci, fuga in sectiunea de update-uri a telefonului si bucurati-va de suport total pentru toate serviciile de mai sus. 🙂

1000000181.png

 

Client Orange
57 Răspunsuri 57

Nu e activata aceea opțiune, e o problema de la Orange cu serviciul, având in vedere ca nu s-a schimbat nimic in configurația mea in 4 ani de cand il folosesc.

Vezi ca si actualizarile mai pot genera erori. La mine, s-a mai stabilizat putin apelul WiFi pe parcurs (mai am deconectari, dar mai rarute). Si la fel, configuratia de acasa s-a modificat in urma cu aproape 2 ani (a aparut un router intermediar).

La ce fel de actualizări faci referire?

Ale telefonului (update de SO in principal). Am intampinat o mica eroare la un IPhone in urma cu cativa ani, dar corectata la urmatoarea actualizare (cred ca au fost doua saptamani distanta intre actualizari). Asa si la Android, daca producatorul (cu semnatura Google) face o actualizare, s-ar putea crea conflicte intre setari si este posibila necesitatea corectarii conflictelor (de obicei e legat de cateva setari noi care dau peste cap alte setari si creaza instabilitate).

Teoretic, nu ar trebui sa se intample, dar practic... pana nu se verifica "in teren" cum functioneaza actualizarea, e cam greu de dibuit daca sunt probleme sau nu in afara "laboratorului".

Da, nu e cazul, pe modelul meu nu s-au mai primit actualizări de OS sau de rețea din Mai 2022 🙂

 

Florin4555
Junior entuziast

Ce modele de Pixel?

Eu am testat pe Pixel 6, pentru ca asta am la indemana. Dar teoretic ar trebui sa fie la fel si pentru celelalte (atata timp cat versiunea setarilor este aceeasi sau mai noua).

Client Orange

Am un Pixel 4a 5G, astept update-ul, revin cu detalii.

Da, observ ca update-ul din Decembrie lipseste pentru Pixel 4A 5G (si alte cateva modele). Probabil ca il vor lansa si pentru ele, cat de curand. 🙂

Client Orange

Guaranteed security updates until at least: Pixel 4a (5G) November 2023

Ah... inseamna ca...asta a fost ultimul, din pacate. Dar tie ce anume nu-ti functioneaza dintre cele 3? Banuiesc ca VoWiFi, asa-i? Ca pentru ala s-a primit update acum. Celelalte erau deja suportate de prin iunie, daca nu ma insel.

Client Orange

VoLTE si VoWIFI

Nu am niciuna din optiuni.

Doar 5G-ul merge? Sau nici acela?

Esti client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications (fost Telekom Fix)?

Ca idee, solutii ar trebui sa fie chiar si asa... Doar ca nu stiu daca si fara root. Pixel IMS din xate stiu nu merge pe telefoane sub Pixel 6 (pentru ca e alt SOC). Dar cu root...teoretic ar trebui sa mearga. Din pacate, asta vine cu suita proprie de neajunsuri.

Client Orange

Nu merge nici VoLTE, nici VoWIFI

Sunt pe Yoxo

Screenshot 2023-12-09 093407.jpg

Posibil ca problema este de la Orange/Yoxo - zice not provisioned