anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce smartphone Xiaomi imi recomandati?

Blue12
Senior

Buna, vreau sa imi schimb smartphone-ul. Ajutati-ma sa aleg intre Redmi 12, Redmi Note 12 si Redmi 13C. Pretul e cam pe-acolo la toate trei.

Momentan am un 9C care a supravietuit 3 ani si sunt foarte multumit de el, nu vreau sa aleg alt brand.

22 Răspunsuri 22

Probabil ca stii ce o sa zic, dar o sa o spun oricum. Intre cele 3 (Redmi Note 12, Honor X8a si Moto G72)…Moto ar fi mai ok, din anumite puncte de vedere (CPU freq de exemplu, si Android mai nou), Redmi Note 12 ar fi mai ok pe alte motive (Qualcomm CPU vs Mediatek, si 5G).

Personal am incercat sa evit MTK-urile. Am avut mai demult niste incompatibilitati cu serviciile Google. Aveam crash-uri din cauza asta. Cu toate astea, observ ca cei care si-au mai luat de curand, nu au mai avut problema asta… Deci e posibil sa fi fost rezolvata de catre Google… Deci, ca si putere (teoretic cel putin), Moto ar fi deasupra. 

De asemenea, Motorola are si un soft mai curat (mai putin “customizat”). Mie unul imi place asta, dar tu daca te-ai obisnuit cu MIUI…s-ar putea sa-ti vina greu sa te obisnuiesti.

Deci, din perspectiva mea, cele 3 de mai sus sunt de fapt doar doua: Redmi Note 12 si Moto G72. Daca l-as lua pentru mine, as merge pe Moto. Pentru ca 5G nu prea vad oricum, pentru ca nu stau intr-o zona cu semnal 5G. Deci prefer un Android curat, mai nou, si un CPU poate un pic mai potent (cu toate ca nu stiu cat de mult o sa observi diferenta in viata de zi cu zi).

Cu toate astea, daca obisnuinta e mare, daca vrei 5G (pentru ca ai si toate celelalte componente care sa-l faca sa mearga, si chiar il vei folosi zilnic) si iti place mai mult interfata celor de la Xiaomi…ai deja raspunsul. 🙂

Client Orange

Și eu tot Xiaomi îți recomand, dar sigur că fiecare alege ce dorește și ce i se pare mai în regulă pe banii săi!

Pololică
#StarMember

Și ca să vin cu o contraoferta (măcar de comparație). Pe negru este 1200. Este vârful gamei Y (similar cu Nova 11i). 

https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-nova-y91-dual-sim-8gb-ram-128gb-4g-starry-black-51097lts/pd...

Blue12
Senior

Am vorbit de Xiaomi-uri și iată că m-am ales cu un Popor A58 cu 128 GB. Xiaomi-uri n-au avut in stoc in magazin fizic Altex, si cum n-am mai avut chef să mă plimb, l-am luat pe acesta. Sper sa fie bun, deocamdată pot spune că interfața seamănă foarte mult cu cea de la Xiaomi.

Mmmm....ori ai luat o clona romaneasca de A58, ori e un typo in numele producatorului de mai sus si vorbim de un Oppo A58. :)))) Nu de alta dar...Popor...nu pare sa fie un brand foarte popular pe la noi.

Oricum, daca vorbim de Oppo A58, e foarte ok pentru sarcinile de zi cu zi. Sa-l stapanesti cu placere. 🙂

Client Orange

Acum am văzut ce minunăție mi-a autocorectat acest "Popor" care e de fapt Oppo 😂

Ce s-o mai lungim: un OPPO pentru ”popor” de la ”cunoscător” 🙂 

Numește-o soartă sau noroc / Că ”nu l-au avut pe stoc” / Mult noroc de el, cu spor să-l folosești / Apoi într-un ”review” să ne povestești. // Cum se comportă, ce știe face / Ce te uimește sau ție îți displace, / Cu două sau trei poze, așa doar ca model / Să știm că-i performant, nu doar bunicel. 🙂