anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

4G+ si serviciile VoLTE si VoWIFI pe terminalele neagreate

Bogdan_8
Junior entuziast
Pe cand se va renunta la provizionarea serviciilor de 4G+ apel wifi si volte doar pe terminalele "agreate" de orange?
Suntem destul de multi care avem telefoane net superioare huawei and co. ce suporta aceste tehnologii si ne lovim de eternul raspuns ca "nu este pe lista" si de aceea nu primim nici 4g+ nici apel wifi nici altele.
Se poate denunta unilateral contractul pentru ca nu primesc aceste servicii ?
Oare ANPC ce parere are de treaba asta?
125 Răspunsuri 125

Neaplicabil
Da, am testat azi un Nokia 5 si intr-adevar, nu are suport pentru VoLTE pe Orange RO. Si pe Nokia 7 cred ca doar pe Digi are. Nu prea inteleg pe ce principiu le adauga, dar mi se pare foarte ciudata toata treaba asta. :)) Nu stiu, mi se pare ca am mai zis chestia asta cu alta ocazie, mi-as dori ca Orange sa ofere posibilitatea de a adauga, la cerere, si pe riscul nostru, evident, VoLTE (eventual si VoWIFI) pe device-urile pe care ei nu le au in oferta dar care suporta serviciile astea la alti operatori. Un zip de flash-uit, un ceva, orice. Ce tine de ei, ce ar trebui in mod normal adaugat de producator. Banuiesc ca nu va merge fara root...cu toate ca mi-as dori sa mearga, pentru ca odata root-at device-ul, nu doar ca pierzi garantia (in caz ca mai e in garantie), dar aplicatiile bancare (inclusiv Orange Money) nu mai merg. E o chestie de securitate, si e si o cerinta legala, din cate am inteles eu. Dar...stiu ca root-ul este reversibil. Asa ca...poate am putea sa adaugam acel patch (daca nu se poate decat cu drepturi de root), dupa care sa-l de-root-am (imi place ca suna ca "derutam" din romana.) :)) Nu stiu... Intai trebuie sa inteleg mai bine ce anume trebuie facut pentru ca serviciul asta sa fie functional pe un device. SIM-ul sa fie provisioned? Suport default in OS? Eventual vazut daca alti operatori au implementat asa ceva pentru telefonul respectiv? Suport de la operator (in cazul asta Orange)? Mai e si altceva in afara de astea?

Razvan
#StarMember
Părerea mea este ca producătorul telefonului trebuie sa colaboreze cu operatorul ca să introducă aceste setări în telefoane și apoi vândute populației. Din ce considerente, nu prea se respectă, nu știu sa zic.

Vio73
#StarMember
Exact așa zic și eu. Adică ar trebui să existe interes de ambele părți. Din ce observ, există câteva branduri agreate la scară mare (Samsung, Huawei, Apple, LG, Sony) și cele proprii. În rest, mai greu.Probabil că acest lucru se face și în funcție de vânzările produselor respective.

Razvan
#StarMember
Xiaomi a adoptat un standard Volte general, de aia merge pe foarte multe terminale. Deși mai exista sincope, în unele funcții, e lăudabil ca o companie își da interesul sa pună setările fără să-i fie testat terminalul de către operator.

OvYd3L
Junior
Salut.. am un s8+ cu update-urile la zi (G955FXXS5DSI6), in reteaua Vodafone (Telefonul este cumparat din UK si daca-mi amintesc bine, i-am pus cu odin csc de CNX).. Au dat drumul si ei la VOLTE, dar nu apare optiunea Apel 4G. In fine, nu functioneaza apel 4G pe telefonul meu la ei... As dori sa stiu daca ma portez la Orange, daca fara sa mai fac alte modificari de software/update-uri, va aparea in meniu optiunea "Apel 4G"?

Vio73
#StarMember
Nu merge cu CNX, ci cu ROM. Eu așa cred. Eu am S8 simplu și când aveam S6 și S7 am făcut combinații din astea, pentru că mergea numai cu ORO. Deci îi pui csc ROM (cel mai bine) sau ORO, dar îți vin update-urile mai greu de la operator. Sigur, dacă știi să pui soft cu Odin, așa cum ai spui. Succes!

OvYd3L
Junior
Stiu sa pun soft.. problema e alta.. de 2 saptamani telefonul nu mai incarca rapid si nu mai este recunoscut pe PC( probat cu mai multe cabluri). din ce am citit este o problema cu mufa din telefon.. fiind achizitionat din UK . o sa-l trimit la garantie acolo.. Nu stiu daca exista alta varianta de a pune softul, fara sa pierd garantia.. de asta am intrebat daca ar merge volte fara alte modificari de soft

Vio73
#StarMember
Din câte știu eu, nu sunt probleme la garanție dacă îi pui soft cu Odin. Dar dacă ai probleme cu mufa, te duci cu el la garanție și după aia faci treaba asta. Succes!

Neaplicabil
Ovy, daca nu s-a schimbat nimic in momentul in care ai inceput sa ai probleme cu telefonul, in sensul de schimbat cablul, incarcatorul, sau alte chestii externe, atunci logica mea ar zice ca da, problema este cel mai probabil pe partea telefonului. Cat despre cabluri, din cate stiu eu, Type-C-urile sunt ceva mai "mofturoase". In principiu trebuie sa fie cablul original (sau un cablu de calitate), cu incarcatorul original, ca sa ai incarcare rapida. Soft-ul nu stiu daca o sa-ti dea automat VoLTE imediat ce ai introdus un SIM de Orange. Dar...poti cumpara un prepaid, sau imprumuti de la cineva, si vezi daca merge. Optiunea din meniu se activeaza automat daca telefonul are suport de VoLTE pentru Orange RO in soft. Acuma, nu stiu ce a introdus Samsung pe telefoanele lor. Si s-ar putea sa nu mearga fara o resoftare. Dar...poti incerca. Si, dupa cum zicea si Vio, poti sa-l trimiti intai in garantie si sa-i faci resoftarea dupa. Si daca ai posibilitatea, n-ar fi rau sa incerci sa-l conectezi, cu cablul original si la un alt PC, in caz ca problema de conectivitate ar putea sa fie de la driver-ele de Windows. S-a mai intamplat. 🙂

Vio73
#StarMember
Nu-i trebuie soft pentru ORO! Nici eu nu am.

OvYd3L
Junior
Salut! Adio Vodafone! de azi sunt client Orange! am bagat cartela si au aparut optiunile in meniu VoLTE si VoWIFI.. Chiar cu CSC CNX.. deci nu trebuie neaparat CSC ORO/ROM Mai ramane sa trimit telefonul la garantie sa-mi rezolv problema cu incarcarea rapida si recunoasterea pe laptop. E din telefonul 100% incercat pe mai multe laptopuri, si cu o sumedenie de cabluri originale cat si neoriginale 😄

Vio73
#StarMember
Mă bucur foarte mult! Felicitări și bun venit în cea mai tare rețea!

Razvan
#StarMember
Superb, înseamnă că Samsung a pus setarile Volte pe toate CSC utilizate în România.

Neaplicabil
Excelent! Bravo!! Ma bucur mult! @Vio, mersi frumos de screenshot-uri. Nu stiam ca merge default. Foarte tare! :D @Ovy, pai atunci e clara treaba. E de la telefon. Dupa ce iti vine telefonul din service, te asteptam aici.

teacher_
#StarMember
@Ovy, bun venit între noi. Sper sa te simți bine. 🙂 Și hai și cu Nokia pe lista dispozitivelor VoLTE!