anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achitarea facturii orange cu aducerea datelor cardului din Google Pay =>> integrare, imbunatatiri...

adrian87n
Cunoscător

 

 

Din curiozitate va intreb: De ce Orange nu colaboreaza cu Google Pay Systems? Integrarea Google Pay in sistemele Orange ar fi foarte benefica , atunci cand vrei din aplicatia My orange Mobil/Web sa achiti fara sa introduci de la zero datele cardului..  nu? ar fi bun ? 

In prezent cardul existen il inlocuiesti cu altul (reintroducand de la zero datele cardului) ... pare epoca anterioara..

 

adrian87n_1-1696929654816.png

 

21 Răspunsuri 21

Ok, hai sa lamurim cum vad eu si poate se leaga firul (ma gandesc ca poate nu ma exprim cel mai corect):

  • cand am vorbit de Apple Pay pe Mac, ma refeream la faptul ca totul este de la acelasi producator (PC/laptop + sistem de operare) si plata se face (aproape) identic cum se face pe IPhone/IPad ca nivel de securitate (diferenta fiind data de faptul ca plata se face online, nu prin NFC). Pe partea de Windows, sunt mai multe variabile: Microsoft (Windows)+browser (Firefox/Chrome/Brave, etc, orice nu este de "casa" al Sistemului de operare). Plus riscul
  • legat de Gpay: mi se pare usor peste mana autorizarea pe un sistem Windows raportat la Android (securitatea biometrica mi se pare mai bine implementata).

Stiu ca sunt furnizori care accepta GPay, dar folosirea am facut-o doar pe telefon, nu si prin browser.

e buna ideea ta pentru Mac si Apple Pay  ) iOS.  Dar si pentru Windows si Google Pay (Android)....

Nivelul de securitate e acelasi, ai variante de securitate (biometrica, PIN, password, Microsoft Auth , Google Auth. etc..) 

Ideea e de implementare. tu stii sa dezvolti o astfel de implementare?

Nu am ajuns asa mare "hacker" (inteleg in mare limbajul, dar pe parte de programare raman la noobi pe linux/basic).

adrian87n
Cunoscător

NU doresc optiunea de a salva datele cardului in Edge, daca nu stii , Edge nu este sigur in salvarea mai ales a cardurilor, nu este o solutie viabila, solutia este cea ce am scris eu mai sus ce necesita remediere in My Orange (app si web) .   Nu putem oferii o solutie neviabila atata timp cat e vorba de Edge.. un browser incadrat la categoria de risca major conform catorva studii. 

https://www.google.com/search?q=edge+browser+danger&sca_esv=572195928&ei=VTklZZHKJruL9u8P0s6GgAo&ved...

 

https://www.google.com/search?q=edge+browser+risk&sca_esv=572195928&ei=XTklZfjBCe-J9u8P__OAgAU&ved=0...

Nu ma pronunt atat timp cat nu folosesc (personal) Windows. Plus ca, pentru o siguranta mai mare, cardul folosit are sold 0 in caz de probleme si este alimentat doar in caz de plati.

PS: o sa studiez problema cu Edge.

adrian87n
Cunoscător

Cand ai deja salvate in Google Wallet cardurile, ti le aduce pe siteul orange,  dar e vorba mai mult de My orange app unde clar ai un card si doar cu ala sau inlocuindu-l cu altul... ideea foarte simpla..


 Actualizarea media

 

 

adrian87n_0-1696939429354.png

 

teacher_
#StarMember

Salut! Pot sa va spun că există încă persoane care nu doresc înrolarea cardurilor in nici o aplicație (de teamă probabil). Eu cunosc destul de mulți care prefera să scoată cardul și să introducă datele de fiecare data...