anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review Camera supraveghere de exterior smart Tapo C 310

Vio73
#StarMember

Salutare tuturor!

Zilele trecute  am văzut că nu am acoperite toate unghiurile casei mele în mod corespunzător și am căutat soluții ieftine de supraveghere,  cu camere smart. M-am hotărât, după un pic de analiză, la ceva de buget, care să aibă cam tot ce-mi trebuie și anume camera smart Tapo C 310, de exterior. Și am luat vreo 3 bucăți!

Menționez faptul că mai am și alte sisteme de supraveghere (Hikvision) și am vrut să achiziționez ceva bun și la îndemână.

Mi s-a părut un preț bun, iar raportul calitate-preț este unul foarte bun din punctul meu de vedere (vreo 187 lei bucata).

Ce mi-a plăcut la ea/ele?

-Poate fi setată foarte ușor din telefon;

-Are o rezoluție de 3 MP și filmează destul de clar ziua și bine noaptea, având disponibilă funcția Night Vision, ce îți conferă posibilitatea de vedea și noaptea clar, până pe la 10 m ( din câte am observat eu);

- Are tot felul de notificări, detectări și alarme, pe care le poți seta din telefon și care îți conferă posibilitatea de a urmări în timp real ceea ce se întâmplă în perimetrul supravegheat, chiar să și auzi;

-  are disponibilă funcția two-way audio- ce îți conferă posibilitatea elegantă (zic eu) de a putea comunica cu cei aflați în fața sau împrejurimile camerei, deci de la distanță, cu ajutorul microfonului și difuzorului, care sunt incluse în cameră;

- are disponibil controlul vocal (nu m-a interesat deocamdată), dar m-am interesat și se pare că funcționează cu Google Assistant și Amazon Alexa, dar nu am testat;

- poți stoca ceea ce înregistrează pe un card microSD, de până la 128 GB, iar la umplerea spațiului cardului se rescrie. Am cumpărat separat carduri microSD  Kingston de 128 GB de la Emag;

- poate fi conectată la internet, atât prin wifi (dacă nu este la distanță mare de router) sau prin fir;

- conferă rezistență la praf, ploaie (IP66), temperaturi scăzute sau ridicate;

- are un aspect drăguț, este ușoară, plăcută la vedere, mai ales că are și două antene laterale frumos poziționate;

- prețul a fost unul destul de bun, etc.

 

Ce nu mi-a plăcut?

-calitatea imaginilor pe timpul nopții nu te dă pe spate;

-configurarea nu este foarte rapidă, dacă alegi varianta wifi și le poziționezi mai departe de  router, captând mai greu semnalul ( poate fi și din router);

- nu vin la pachet cu cablu lung de alimentare și card microSD, chiar și contracost, iar ulterior achiziției, trebuie să te interesezi și să cauți tot felul de soluții care să rezolve problema, etc.

 

Sigur că întotdeauna este loc și de mai bine, dar pe mine m-a atras acest model de camere smart prin faptul că sunt ușoare și relativ repede de montat și instalat, dacă o faci în apropierea routerului (prin wifi)  iar prețul a fost unul bun. Le-am achiziționat chiar din Magazinul online Orange!

Produsul poate fi văzut și cumpărat de aici:

https://www.orange.ro/magazin-online/tp-link-camera-de-supraveghere-exterior-wireless-tapo-c310-whit...

Orange le-a livrat cam în 2-3 zile lucrătoare, deci destul de repede, prin intermediul Cargus.

Sper ca acest review să fie util doritorilor!

Vă mulțumesc pentru atenție și timpul acordat!

#SmartHomeHappyHome

 

25 Răspunsuri 25

BlackWolf
Senior certificat

Salut,

E faina, sa o stăpânești sănătos! De ce nu ai suplimentat sistemul tot cu camere Hikvision? Trebuia sa înlocuiești DVR-ul deoarece nu mai aveai canale disponibile? Hikvision sunt mai bune și cred ca ar funcționa mai bine toate integrate într-un singur sistem. Nici ca pret nu am văzut sa fie asa de scumpe, sunt acceptabile...

Am 2 sisteme Hikvision ce acoperă mai mult spatele gospodăriei, dar am văzut la cineva camere din astea și mi-au plăcut. Nu mai aveam canale disponibile la DVR.

Mulțumesc mult!

BlackWolf
Senior certificat

Cu placere!

Hmmm, am inteles. Mi se par o alegere buna si interesante si astea noi, ai iesit si mai ieftin decat sa iei tot Hikvision cu DVR nou. Arata destul de misto camerele, moderne, imi plac. Si vad binisor noaptea. Mi-ai dat idei. Ca sa le conectez la internet trebuie sa fac setari suplimentare la router sau doar le conectez la reteaua wifi prin setup-ul lor initial si atat?

Se vede acceptabil și noaptea, dar nu extraordinar. Zona respectivă este și luminată, altfel e mai greu. Dar camerele care luminează bine noaptea, sunt scumpe. Am un sistem Hikvision Color Vu la una dintre locuințe, dar e scump și nu are atâtea chestii ( cu 2 camere color).

 

 

BlackWolf
Senior certificat

Am inteles. Oricum, pentru 187 lei bucata mi se par destul de ok si arata si bine, moderne, par mai scumpe decat sunt. Camerele de supraveghere profesionale sunt scumpe. Camerele astea dupa cele 2 led-uri cu infrarosu de pe margini, pare ca au putin night vision, cat de cat acceptabil. 

Ca sa le conectezi la internet trebuie sa faci setari suplimentare la router sau doar le conectezi la reteaua wifi prin setup-ul lor initial si atat?

Da, au night vision acceptabil, iar pentru prețul acesta, sunt mai mult decât ok. Nu trebuie nicio setare suplimentară la internet, doar că e mai greu dacă sunt mai departe de router. Adică prind semnal wifi mai greu ( durează mai mult), dar una peste alta, sunt destul de bune.

BlackWolf
Senior certificat

Da, par destul de faine, ma gandesc sa imi iau si eu. Si un mare plus este ca nu trebuie sa fac tot felul de setari suplimentare in router si nu sunt dependent de fire, doar de curent. Si as pune una si in coltul curtii, care e mai departe de router, dar este semnal wifi ok-ish acolo. Important e sa se conecteze, chiar daca putin mai greu. Tu ai facut mai mult research, ce alte variante asemanatoare, dar bune ar mai fi?

Sunt foarte bune si fiabile camerele Tapo, eu folosesc de ani de zile cateva pentru interior, DAR sunt foarte sensibile la semnal slab wireless. Cea mai indepartata, unde e semnal doar un pic mai slab, imi apare foarte des offline si nu se rezolva decat cu un restart manual. Deci, daca ai semnal slab, fie pui un amplificator, fie te gandesti la alta varianta de camera.

Le am de vreo 2 săptămâni și nu am  avut problema asta decât la conectare, cu una dintre ele, cum am spus și în review. Ulterior, e foarte bine totul!

BlackWolf
Senior certificat

Cam ce nivel de semnal wifi ai unde e camera?

Cea mai depărtată este cam la 10- 12 m de ont. Nu sunt probleme!

BlackWolf
Senior certificat

Ohh, la tine e distanta mica. La mine cred ca sunt vreo 30 metri si am vreo 2 liniute de semnal wifi acolo. Sper sa nu am probleme. Uite, ma uitam la astea doua, dar cel mai mult ma atrage prima, cea rotativa. Cu 4 bucati as rezolva toata acoperirea...

https://altex.ro/camera-ip-wireless-ptz-tp-link-tapo-c520ws-4mp-2k-ip66-ir-night-vision-alb/cpd/SCIT...

https://altex.ro/camera-ip-wireless-exterior-tp-link-tapo-c320ws-qhd-1440p-ir-night-vision-alb/cpd/S...

Nu știu ce să zic la distanța asta. Oricum, dacă nu îți iau wifi, ai și posibilitatea să le pui cablu utp. Partea bună este că sunt mai performante modelele respective decât ale mele.

BlackWolf
Senior certificat

Da, dar e mai dificil cu cablu, ar trebui tras peste toata curtea pana la stalp. Daca nu merge pe wifi, mai bine, mai usor si mai estetic ies cu un extender. Sunt foarte putin mai performante decat ce ai tu, dar pentru 50 lei in plus, parca mai degraba le iei pe astea, e prea mica diferenta de pret intre ele. Totusi cred ca voi merge pe astea fixe, ca la cele rotative nu prea ma ajuta suportul la cum vreau eu sa le montez, ar trebui sa fac niste artificii care nu arata prea bine:

https://altex.ro/camera-ip-wireless-exterior-tp-link-tapo-c320ws-qhd-1440p-ir-night-vision-alb/cpd/S...