anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Recomandare pentru CARD în EURO necesar plăților la POS în străinătate

FLo1
#StarMember
Am analizat și încă tot mai am anumite dileme în privința unui card în altă valută decât LEU (de exemplu EURO) pentru a fi utilizat la plăți la POS în străinătate.
Nu contează numele furnizorului, importante sunt AVANTAJELE și mai ales LIPSA comisioanelor. Nu interesează atât de mult un IBAN (cont) cât mai ales un CARD (dacă e posibil chiar și fizic, nu doar digital) care să aibă ca monedă de bază EURO (deci nu LEU).

Constatări: Pentru operațiuni cu valută (alta decât LEU), deși există în România posibilitatea de a face operațiuni între conturi IBAN fără a fi comisionat, când vine vorba despre CARD atașat unui cont (fie el chiar și digital, nu fizic), furnizorii solicită atât taxă de mentenanță anuală, dar și anumite alte comisioane. La majoritatea primești ”scutiri” doar la depunere (alimentare) și cam atât. La mulți dintre ei chiar și ”shopping-ul” (plăți la POS) în moneda proprie (EURO) este comisionată. Despre retrageri de la ATM nu mai pomenesc: comisioane fără număr.
Rugăminte: Cunoașteți posibilitatea de a face plăți cu card DIRECT ÎN EURO (exclud din discuție cardul în LEI la plăți în EURO), la un cost de administrare anuală și COMISION ZERO. Conversia LEU<>EURO nu este favorabilă.

Am analizat variante precum un Revolut sau Monese, dar nu sunt convins de rentabilitatea acestora (anumite posibile taxe, inutile personal pentru câteva plăți ocazionale pe an). Dacă mi-au scăpat anumite aspecte, vă rog să le punctați voi.
1 Soluţie acceptată‚

Chris_t
Explorator
Alimentare cont la ghiseu de catre titular mocca. Alimentare card la ATM mocca. Alimentare la ghiseu de tert vreo 5 sau 10 euro cred. Interogare sold e si ala vreo 2-3 euro probabil, dar ai BT Pay, pentru ce sa interoghezi la ATM. Contul cred ca e gratuit, se plătesc 4 euro la emitere si apoi 3 euro administrare pe an, dar nu sunt foarte sigur de asta, trebuie verificat. BT au un 5 lei la incasarile intrabancare pe conturile in lei, trebuie verificat și la euro cum e. Acum ceva timp aveau niste conditii bune la cardurile in Euro si Telekom Bank (Alior), dar nu știu daca mai există. Inclusiv schimbul între contul de lei si cel de euro se facea la cursul Mastercard.

Vizualizare soluţie în postul original

49 Răspunsuri 49

BOND_007
Începător
Iei card de debit in euro la Banca Transilvania 4€ emiterea,iar dupa ce a trecut 1 an îti trage 3€ taxa anuală.La pos ai gratuit,poti încarca telefonul online,achiti orice factura din Romania pe internet.La retragere 1% din suma retrasa.Scoti 100 iti ia 101,retragi 200€,ai 2€ la retragere.

FLo1
#StarMember
@BOND_007: Mulțumesc de răspuns. DA, ar fi fost o variantă care chiar mi-ar fi convenit, da atât timp cât totul se comisionează (cont, card), iar dintr-o eventuală dobândă nu poți să-ți acoperi taxele impuse prin comisioane, consider că acel instrument de plată nu rentează. Cel puțin nu atât timp cât sunt alternative mai bune. Pe de altă parte dorința de CARD era doar pentru a avea un instrument de plată acolo unde nu este acceptată plata cash sau unde există un prag minim pentru plată cash. De asemenea utilizarea ocazională (1-2 excursii/an) este încă un motiv de așteptare a maturizării pieții pentru astfel de produse. Deocamdată la nivel de România am găsit alternativele: cont gratuit ...card comisionat / cont comisionat cu card gratuit atașat. Nici una dintre variante nu convine. Așadar mai aștept făcând plățile cu card în lei acolo unde cash-ul nu se acceptă.

BOND_007
Începător
Dintre toate bancile romanesti cel mai rezonabil cont in valuta e cel de la Banca Transilvania.Am analizat si eu ofertele celorlalte banci,dar sunt mult mai piperate.In bancile de pe net nu am încredere,chiar daca sunt ok.În caz de ceva suni la banca,te rezolva imediat.Pe internet la cine suni?La chat?De un an am cont in valuta la BT,dar din motive obiective nu l-am folosit inca.Este deschis si functionabil.Aș fi vrut si eu mai multe gratuitati,dar pe lumea asta orice are pretul lui.

FLo1
#StarMember
@Bond_007: Te-am înțeles. Pentru un cont deschis și neutilizat totul poate fi superficial. Am IBAN în € cu care lunar am de-a face, iar cu BT-ul aș avea doar comisioane. Mi-ar fi plăcut un card atașat, dar nu la aceste costuri. Momentan un Revolut îmi e varianta mai ok pt card, dar nu pentru cont și bancă. Iar cum contactless nu mă ajută unde vreau iar unul fizic nu am luat unul, partea cu cardul e în stand by.

Mihai52
Începător

Ai mai rezolvat ceva de la ultima postare?

BT are un produs nou, si anume card virtual Visa in euro.

Astazi am actualizat pe telefon aplicatia BT Pay si mi-a aparut acest card virtual in euro cu comision de emitere si administrare zero. Poate te ajuta.