anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Alpha Bank este în discuţii să cumpere Orange Money IFN România

svetalex
Maestru

Alpha Bank, una dintre cele mai mari zece bănci din România, este în discuţii cu grupul de telecomunicaţii Orange pentru achiziţia Orange Money IFN România, au declarat pentru ZF surse de pe piaţa financiară.

Orange a scos la vânzare furnizorul de servicii financiare pe mobil Orange Money IFN anul trecut, având mai multe discuţii în piaţă cu potenţiali cumpărători, în special de pe zona bancară.

Orange Money, aplicația de servicii financiare digitale, a raportat pentru T1 2023 un total de 1,6 milioane de tranzacții. La finalul lui 2021, ultima oara cand compania raporta situatia portofoliului de clienti, Orange Money avea 300.000 de clienți, în creștere cu 15% față de finalul anului 2020. 

Desi veniturile totale ale Orange Money IFN, societatea înființată de Orange România pentru furnizarea de servicii de plăți și de transfer de bani de pe telefonul mobil, au crescut de la 63,6 milioane de lei in 2021 la 105,1 milioane de lei in 2022, compania inca nu reuseste sa genereze profit. Ba dimpotriva, pierderile au crescut cu 12% in 2022, fata de anul precedent, ajungand la 73,7 milioane de lei, fata de 65,8 milioane de lei in 2021, si au ajuns sa reprezinte aproape jumatate (45,3%) din capitalul social al companiei.

Sursa: In cautare de clienti retail, Alpha Bank este în discuţii să cumpere Orange Money IFN România - NOCA...

Ce părere aveți legat de această știre? Sunt curioasă ce ne rezervă viitorul

Edit 23.10.2023: Alpha Bank și UniCredit Bank fuzionează în România. Deocamdată nu e clar cum se va numi noua entitate, dar conform termenilor agreați, Alpha Bank va deține circa 10% din capitalul social al entității rezultate și va rămâne implicată inclusiv prin reprezentarea la nivel de consiliu de administrație.

https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-26626166-alpha-bank-unicredit-bank-fuzioneaza-romani...

53 Răspunsuri 53

Razvan
#StarMember

Cardul actual de la OM imi expiră in aprilie 2025, urmatorul o să fie emis in condițiile Unicredit. 

Eu mai am fix 2 ani (expira 10.2025). Sunt curios care vor fi schimbarile. Oricum, nu inchid pana nu vad modificarile viitoare (Alpha sau Unicredit). Nu ma deranjeaza sa mai am un card in portofel, dar sunt "sensibil" la modificarea conditiilor (rulaj minim sau similar).

Pololică
#StarMember

O mica actualizare de termeni si conditii (incepand cu 01.11.2023).

https://www.orange.ro/docs/money/pdf/Regulamentul-pentru-Programul-de-Beneficii-pentru-Cardul-de-Cre...

 

Mersi frumos! 🙂

Ai observat ceva important de mentionat in versiunea asta? Vad ca puntele OTY sunt in continuare acolo... Nu am trecut prin tot documentul, pentru ca e foarte stufos. Dar daca ti-a sarit ceva in ochi: 1) da-i cu apa :)) si 2) zi-ne si noua. 

Client Orange

Regulamentul este pentru cardul de credit si, ochiometric, se pastreaza beneficiile actuale pentru urmatoarele 6 luni (mai 2024) pe care le stiam pana acum. Daca are cineva Card de Credit pentru o detaliere mai buna (sunt diverse bonificatii la platile valutare), ar fi ideal sa ne spuna diferentele.

PS: vad ca apar pachete "Extra..." (Extra Save si Extra Travel), pachete care nu mi-au atras atentia pana acum.

Pachetele respective au fost si pana acum. 🙂 Nu e ceva nou. Eu am card de credit, dar n-am vazut nimic deosebit acolo. Si plati in valuta nu fac oricum, cel putin nu cu cardul respectiv. 

Ok, hai ca ma uit si eu sa vad daca e ceva ce-mi atrage atentia in mod deosebit.

Mersi frumos! 🙂

Client Orange

Daca era de debit (ce am eu), as fi putut face diferente, daca ar fi existat. Stiu ca nu platesc nimic suplimentar pentru utilizare (si parca +1% la schimbul valutar).

Razvan
#StarMember

@Pololică, ai dreptate, UniCredit se mișcă in reluare când este vorba de plăți prin OP sau alte operațiuni. M-au exasperat până au plătit suma pentru refinanțare. 

Stii care e partea mai frumoasa?

  • fac schimb valutar (vand lei, cumpar euro), pana pleaca leii dureaza, de obicei, 2-3 minute, schimbul, insa, poate dura si jumatate de ora pana ajung in contul de euro
  • platesc in euro catre un furnizor extern, banii pleaca instant (bine, generarea OP-ului dureaza cam 1 minut)