anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet prin router de la orange sau de la orange communication?

Ciprian_2709
Junior entuziast

Buna ziua! Calitatea semnului la internet prin router e mai buna de la Orange sau OROC? In momentul de fata am un router de la OROC dar semnalul e cam slab. Pe site la aria de acoperire apare 4G.  

1 Soluţie acceptată‚

Diferențe între rețeaua mobilă a Telekom (care nu e OROC) și rețeaua mobilă aferentă Orange clar există, pentru că depinde de zonă, de puterea semnalului, eventuale probleme de congestie în zona respectivă. În funcție de situația punctuală se poate analiza mai clar situația.

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Pololică
#StarMember

Salutare!

Ce router ai? Daca modelul este Huawei B311, s-ar putea ca el sa fie problema. Din ce am vazut, nu e cel mai gratulat din punct de vedere al semnalului. Pe telefon cum receptionezi semnalul?

Routerul e TP Link, de la OROC. Nu am retea mobila de la orange. 

Salut,

Reteaua este aceeasi. Acoperirea este aceeasi. Se poate testa cu un telefon mobil, in acelasi loc. Principiul de functionare este exact acelasi.

Deci, daca vorbim de un router 4G (adica un router ce foloseste reteaua mobila), sau mai bine zis un modem 4G, cu capabilitati de router, nu ar trebui sa fie nicio diferenta intre ORO si OROC. Si daca nu vorbim de un router cu probleme (acel Huawei B311 e super cunoscut ca avand probleme), si este un TP-Link, posibil ca problema sa fie pur si simplu acoperirea deficitara din zona ta.

Client Orange

FLo1
#StarMember

Ciprian, bun venit în Comunitatea Orange. Dacă te referi la un router 4G.... rețeaua este aceiași. Dacă te referi la un router pe FO, atunci posibil să existe unele diferențe. Dar important este modelul routerului utilizat. Deci te rugăm să revi cu detalii, întrucât în funcție de modelul de router utilizat .... apar și diferențele.

Ciprian_2709
Junior entuziast

 

TP Link Archer e routerul

Un model, ceva...? Seria Archer cuprinde foarte multe modele.

Client Orange

Am sa revin cu modelul routerului. Exista posibilitatea ca dupa schimbarea cartelei de la telekon cu una de orange sa fie semnal mai bun? Operatorul zicea sa incerc schimbarea cartelei cu una orange. 

Avand in vedere ca reteaua e aceeasi...parerea mea e ca nu are rost o schimbare de SIM. Astq dqcq nu cumva se prioritizeaza traficul in vreun fel pentru clientii ORO fata de OROC. Dar poti incerca! Chiar sunt curios daca face vreo diferenta. 

Client Orange

Diferențe între rețeaua mobilă a Telekom (care nu e OROC) și rețeaua mobilă aferentă Orange clar există, pentru că depinde de zonă, de puterea semnalului, eventuale probleme de congestie în zona respectivă. În funcție de situația punctuală se poate analiza mai clar situația.

Ciprian_2709
Junior entuziast

routerul e cu cartela de la telekom, preluat de OROC in momentul de fata

As tinde sa cred ca se conecteaza la antenele Orange. Caz in care, indiferent de SIM...reteaua fiind aceeasi (si, din nou, presupunand ca nu se face prioritizare de trafic), rezultatul ar trebui (teoretic) sa fie acelasi.

Dar cu siguranta merita incercat. 🙂

Client Orange

Am facut ieri schimbarea cartelei si Da este o imbunatarirea. Inaintra e o liniuta semnal, acum sunt doua. 

As zice ca diferenta e un pic prea mica pentru a fi concludenta. Dar da, e mai bine.

Client Orange

Salutare!

Știu pe cineva care avea un astfel de router la OROC și l-am îndrumat să schimbe routerul cu unul Huawei B 535, iar lucrurile s-au schimbat radical. Adică, de de vreo 10-15 Mbps cât prindea cu routerul vechi, a depășit 100 Mbps cu cel recomandat, in aceeași locație. 

A schimbat ulterior și simul cu unul de Orange, lucru ce poți face și tu. 

Am avut și eu un Tp link din ăsta și nu l-am ținut decât vreo două zile, că era praf și l-am schimbat cu Huawei B 525.

Am folosit internet fix 3g/ 4g peste 12-13 ani și mă pricep destul de bine.

Baftă!