anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Abonament Fibra 2300-un vis frumos implinit timp de o luna doar sau o dezamagire pentru 23 de luni?

Luci_TLM
Cunoscător

Unii dintre voi cred ca va amintiti ce incantat am fost eu cu noul abonament de internet la Orange Romania Comunications ,,Fibra 2300", la care va afisam teste super rapide pentru LINIA FIXA DE INTERNET, pe un computer de noua generatie, prin cablul UTP CAT 6, folosindu-ma de portul LAN 2.5 Gbps al routerului ZTE F6605R si adaptorul Ethernet cu mufa USB respectiv RJ45: ,,ASUS USB-C2500, 2.5 Gbps".

Am specificat clar ,,LINIA FIXA DE INTERNET" deoarece o folosesc des iar pe wifi, vitezele sunt ok oricum.

In speranta ca aveti rabdare sa cititi, voi detalia incidentul. De ce va impartasesc acest incident?

Unu la mana: Nu pentru ca nu as putea ,,trai" si ,,naviga" cu valori de Gigabit, Fibra 2300 nefiind un abonament de sute de euro de banda garantata, dar imi e CIUDA!? Ma intelegeti? Ciuda deoarece timp de o luna si jumatate serviciul zbura si nu plana sub 1600 Mbps pe download.

Doi la mana: Ciuda pe indolenta si incompetenta unor angajati plus balivernele de la call-center cum ca pentru a beneficia de banda 2.5 Gbps iti trebuie placa retea de 5 sau 10 Gbps. Pentru mine lucrand in domeniul IT de ani de zile, aceste aberatii au fost o sageata in inima si plus ca inca continua sa se angajeze astfel de habarnisti!!


=======================================================================================

Uite ca satisfactia in utilizarea acestui abonament fibra 2300, s-a umbrit dupa o luna si jumatate.

NU AU FOST SI NU SUNT deconectari. Linia nu cade, e utilizabila DAR, PROBLEMA APARE PE DOWNLOAD, partea de upload ramane la fiecare test constanta in jur de 1050 Mbps.

In urma cu o saptamana, cam din 15 martie 2024, in teste de viteze ATENTIE: FOLOSIND in teste FIX ACELEASI ECHIPAMENTE, PC, router si cablu, utilizate timp de o luna si jumatate de la instalarea serviciului, viteza e VARIABILA, diagrama testelor aratand ca o electrocardiograma, de cele mai multe ori!

SUS-JOS-JOS-SUS-SUS si asa mai departe. N-am mai reusit decat cu chiu cu vai sa depasesc rar pe download 1000 Mbps in perioadele de noapte si uneori ziua, cand traficul pe linie nu e asa aglomerat, cand eu defapt atingeam foarte des si colosala viteza de 2100 Mbps pe download fie zi sau noapte, fara sa scada sub 1600 Mbps.

Dupa 3 zile de apeluri inspre si din partea echipei ORC call-center tehnic, fara sa se rezolve ceva, decat intrebandu-ma pentru protocolul de serviciu cica, ce memorie RAM am la un sistem din 2022 - 32 GB am, ca sa nu fie secret, au convenit totusi in 21 martie 2024 sa imi trimita o echipa tehnica.

Au sosit doi baieti super de treaba la mine. Desi nu aveau in dotare un device mobil, un laptop echipat cu placa de retea de peste Gigabit, adica 2.5 Gbps minim, persoana si-a facut cu varf si indesat treaba, testand cu cablul sau, cu laptopul, au deconectat totul testele sa fie cat mai concludente. A dat telefoane la tehnic, nu s-a rezolvat nimic. Testele s-au dovedit a fi mult prea mici ca valori pentru ceea ce trebuie la Fibra 2300. Au observat clar ca e un deranjament undeva!

Pe laptopul de munca abia a atins din multe incercari download 700 Mbps si upload 600 Mbps. Fiind placa gigabit, nu i-a scos nici acel constant 1050 Mbps upload ce il scoate pe placa mea de 2.5Gpbs.

=================================================================
Alooo? Orange???!!! Omul are in dotare un vechi laptop lenovo cu placa retea gigabit si il trimiteti pe teren sa testeze linii de 2.5 Gbps??? Evident ca n-a putut sa-mi demonstreze decat jumatate din grafic sa zic asa.
=================================================================

Repet, desi omul nu avea echipament capabil sa foloseasca si sa testeze linii de 2.5 Gbps, credeti-ma ca mi-a fost foarte foarte drag de el pentru ambitia si felul in care si-a facut testele, treaba, a dat telefoane si L-AU TRIMIS SI A DOUA ZI LA MINE: ieri in 22 martie 2024.

Mi-a montat un nou router, identic. Nicio imbunatatire. Tehnicianul a facut absolut totul
ca el sa fie impacat ca a incercat sa rezolva deranjamentul. Nota 20 pentru el inca o data!

Dupa inlocuire router, la telefon, a reusit sa dea de un tehnician care n-a spus mare lucru decat de serviciul de teste custom Orange by Ookla pe care desigur imi faceam eu testele :)))) . Am mai facut si cu placa mea de 2.5 Gbps teste la mine deoarece laptopul sau de serviciu nu avea nici macar port USB 3.0 si se stie ca pe USB 2.0 vitezele sunt limitate la 480 Mbps doar.

A ramas ca in gara. Adica sa-mi fie supravegheata linia o vreme si cica mai vad ei ce-or face. Practic nu s-a rezolvat nimic! Pe placa mea mai sare uneori de 1000 Mbps dowload si cade brusc iar ca medie vitezele pe download au ramas defectuoase in continuare, in jur de 800 Mbps!

Sa nu ziceti unii dintre voi, faza cu valorile contractuale unde 10 Mbps e minim suficient iar daca ai 150 Mbps nu-ti ia in considerare ca fiind un deranjament pe linie sau echipament! Nu stiu cine redacteaza acele contracte dar e rusinos sa vinzi abonamente super high speed si sa pui contractual chestii de minim 10 Mbps ca fiind in grafic. Le-au redactat sa-ti inchida gura fix atunci cand tu ai nemultumiri in postura de client care le-ai oferit increderea ta, speranta in functionare optima a serviciului si banii tai lunar pe facturi!

CONCLUZIA:

Nu stiu daca pe undeva e un incident temporar. As vrea sa fie un caz izolat desi aud ca se plang clientii de acest nou abonament in unele zone fiind probleme. La mine culmea a functionat ireprosabil cam 90 de zile.

Inainte sa fac plangere la ANPC, cer ajutorul dvs cu alte idei. Pot oferi numarul de tichet acelor angajati Orange de aici, daca e cazul. Nu e nimic de ascuns. Oricum ma asteptam ca dupa o perioada, sa se ia din banda. Greu de dovedit si ar fi grav ca cineva sa se injoseasca la asa ceva dar traim unde traim si nedreptati apar tot mai multe, zilnic, in orice domeniu, din pacate.

Apropo am schimbat si probat inclusiv cu cablu UTP nou, cu doua chiar, nicio imbunatatire.

Daca prin minune va fi resuscitat din nou acest abonament Fibra 2300 la viteza sa de buna impresie ce mi-a facut-o timp de o luna si jumatate, va anunt. Pana atunci, astept idei si sugestii.

1 Soluţie acceptată‚

Buna din nou ,,Andreivna". Multumesc pentru timpul acordat si pentru informatiile suplimentare. Precum am spus, Orange si orice alt provider din lumea aceasta de telecomunicatii, in contract practic prin niste clauze isi asigura ,,spatele" pentru reclamatiile ulterioare ale clientilor deoarece si pe drept in unele situatii, nicio retea ca infrastructura nu e perfecta si in general datele circula in functie si de volum si traficul existent in ora x minutul z. In plus exista pierderi, probleme ale unor echipamente care la un moment dat nu sunt in parametrii. De aici ENIGMA: dupa setup-ul intregii infrastructuri si setup-ul pentru fiecare client in functie de tipul de abonament, ENIGMA, cat din banda ofera cu adevarat providerul sau cat iti taie pentru ca toata lumea sa fie cat de cat multumita? Aici zic eu ca se incurca treburile si pun pariu ca multi manageri nici nu stiu ce ,,artificii" fac unii tehnicieni de linie, unii care chiar nu sunt instruiti cum trebuie. Indiferent de provider, culmea, ai fi mirat ca au fost cazuri si cred ca inca sunt cand, chiar sefii ordona echipelor ,,Baieti, oferiti atata banda pe tevi, ca doar pentru atat avem performanta si hardware AZI, MAINE mai vedem!"

Vis-a-vis de ,,roll back" aici cred ca te referi la firmware-ul routerului ZTE F6605R. Cu acest deranjament, tehnicianul mi-a schimbat inclusiv routerul desi situatia nu s-a rezolvat. Nu cunosc detalii despre versiuni ale soft-ului primului router primit la instalare in februarie si soft version de pe noul router. Oricum vechiul device a fost schimbat cu altul, model identic, adica, ZTE F6605R.

Vizualizare soluţie în postul original

103 Răspunsuri 103

Buna din nou ,,DA3". Cu ANPC-ul nu stiu daca vei obtine ceva avand in vedere ca in contractul de servicii internet si-au facut o portita de scapare cu asta: 

Clauze Contractuale - copy paste din contract: Fibra 2300

Valorile vitezelor de transfer al datelor sunt:
- viteza maxima de transfer al datelor /descarcare: 2.100,00 Mbps
- viteza maxima de transfer al datelor /incarcare: 1.000,00 Mbps
- viteza de transfer al datelor disponibila in mod normal /descarcare: 680,00 Mbps
- viteza de transfer al datelor disponibila in mod normal /incarcare: 480,00 Mbps
- viteza minima de transfer al datelor /descarcare: 18,00 Mbps
- viteza minima de transfer al datelor /incarcare: 18,00 Mbps"."

In cel mai rau caz ANPC poate sa ii forteze sa urce valorile de prost gust pentru 2024 in toate contractele. Deci voi realizati ca daca cei de la deranjamente s-ar lua mot-a-mot dupa valorile de doi lei din contract la peste 18 Mbps download ei practic nu ti-ar putea declara ca ar fi serviciul ,,deranjat". E de rasul curcilor!!! 

DA3
Junior

Mi-am permis aroganta de a achizitiona un mini-pc cu i9-13900H, cu 32 RAM, cu un SSD de 2 TB si cu placa de retea de 2,5 GB.

Minciuna incepe pe pagina http://speedtest.fix.orange.ro/. Acolo toate vitezele afisate, sunt parca multiplicate cu 4. Pe nici o alta pagina de masurat viteza, nu vei obtine astfel de rezultate. La ei am peste 2000, oriunde altundeva maxim 500 pe down. Cum se explica acest fenomen?

 

Buna ,,DA3". Presupun ca vorbesti despre testele pe conexiune cablu deoarece se stie faptul ca rezultatele masuratorilor efectuate pe conexiuni WiFi nu sunt relevante pentru verificarea parametrilor de calitate per serviciu furnizat de provider.

Intr-un fel cam asa e cum spui tu, in alt fel faptul ca pe http://speedtest.fix.orange.ro/ vitezele in teste ar fi multiplicate, e discutabil. Cel putin in cazul meu, nu sunt multiplicate dar e drept sunt mai mari pe download si nu numai ca in alte motoare de teste. Pot afirma acest fapt pentru ca sunt abonat Orange (OROC) si daca te uiti in atasament am lasat niste capturi acolo. http://speedtest.fix.orange.ro/ e Speedtest Custom by Ookla in cazul nostru fluxul de date in teste trecand printr-un server dedicat Orange, de aici valorile mai mari probabil. Oricum eu zic ca daca ai un deranjament si incerci sa faci teste, le faci folosind un singur etalon (motor de teste) zic eu. E drept conteaza si baremul - minim si maxim.

Va recomand sa incercati si Netograf care foloseste instrumentele oficiale ANCOM. De cele mai multe ori la mine testele cam bat, comparand Speedtest Custom by Ookla si Netograf. Nu mereu. Depinde si de selectia serverelor si locatie si alte elemente.

,,DA3" nu stiu daca ai citit si celalalt post al meu vis-a-vis de Fibra2300 si viteza plus cele doua deranjamente pe download ce le-am avut dar s-au rezolvat pe moment. Momentan linia e in parametrii precunm vezi si in poze. Vom vedea cat timp. 

Multumesc din suflet ca mi-ai scris. Te asteptam cu detalii si informatii oricand. O zi faina iti doresc! Respect!

PAdrian
Explorator

Salut,

 

Din păcate serviciul clienți al Orange este o gluma proasta. Oameni prost pregătiți, indolenți spre nesimțiți.

Le-am scris zilele trecute despre aceeași problema pe care o ai și tu. Mă tot puneau sa fac testul de viteza pe fir. Când le-am spus că nu am un dispozitiv fix cu placa de rețea de 2.5gbps au spus că eu as avea un router care nu este al lor și au închis conversația. Deși se poate verifica acest lucru din sistem.

Am spus că vreau rezilierea contractului și aștept să mă sune sa vad ce taxa de reziliere îmi pun că apoi sa apelez la ANPC. Ca să nu mai spun că în altă zi nu aveam servicii fixe și au programat intervenția tehnicianului peste 48 de ore. 

Să nu mai vorbim despre chestia aia infecta pe care Orange o numește mesh. Te depărtezi 3m de routerul principal și deja nu are semnal...

La cei de la Digi le-am solicitat să facă extindere de rețea că și într-o lună au venit și au pus obd fix pe un stâlp langa poarta mea. 

匿名
Junior entuziast

Salut,

Pe partea de servicii fixe am ales Digi datorita serviciului clienți în general.

Este de neconceput sa fii programat peste 48 ore pentru o problema tehnica in 2024.

Pot confirma că Digi au a evoluat mult pe partea de relații cu clienții.

Recent au aplicat partea de diagnoza conexiune în aplicație iar la o simpla apăsare de buton se trimite automat o sesizare .

Este valabil și pe partea de contact telefonic.

Am testat sa vad timpul de reacție de la trimiterea sesizării in mod automat automat și spre surpriza mea am fost sunat in 5 minute de către operator.

Timpul de rezolvare a unei sesizării este de maxim 2 ore daca sesizarea se face in intervalul orar 9-21.

La fel și în weekend.

Uneori serviciile de calitate nu sunt suficiente daca suportul este de toată jena și lipsit de respect față de clienți.

Orange pierde foarte mult datorita unui serviciu clienți neprofesionist.

Sper sa poți rezolva problema într-un mod favorabil.

Sincer nu mai am puterea să mă lupt cu prostia. La fiecare apel la 300 sau la fiecare discuție în aplicație mă simt ca în filmul teambuilding. 

La fiecare reclamație imi spuneau că viteza e in parametri. Când îi întrebăm care sunt acei parametri ma pasau la alt consultant care și el evita să îmi spună.

Daca sun prea des la 300 mă trezesc că îmi pun ban pe număr și nu îmi mai răspunde nimeni.

Așa că o las balta.

匿名
Junior entuziast

Din toată situația am învățat că dacă vezi vitezele minime următoare este cazul sa te ferești (furnizorul și-a asigurat contractul și nu poți rezilia neavând ce negocia).

Screenshot_2024-05-08-09-47-32-304_com.opera.browser-edit.jpg

 Oferta îmi arată cât de serios este furnizorul.

Sunt total de acord cu tine! Dupa scandal mare cu domniile lor si dupa doua deranjamente ,,mari si late" momentan am viteze super ok la acest abonament ,,Fibra2300". Deci sunt in limita maxima.

Din curiozitate, care a fost problema pana la urma?

La mine merge cu 300 pe wifi si cu 100 pe cablu, dar am zis ca oi fi avand io echipamente si cabluri proaste si nu mi-am batut capul. 

Buna seara. 100 pe cablu? 100 Mbps? Poate 1000. In fine. Oricum nu ati prezentat ce tip de abon ament la internet aveti astfel sa putem sa facem comparatii corecte.

Da, 100 (unasuta). 

Pana nu am citit aici ca mai exista cineva cu viteze asemanatoare am mers pe ideea ca e cablul meu.

Am abonamentul mai vechi, de 1800. 

Sa inteleg ca ai stat o lunga perioada de timp si ai acceptat acest ,,defect" sa defilezi cu maxim 100 Mbps pe net in ideea ca ai abonament ,,Fibra1800"? Daca, da, atunci a fost doar alegerea ta

Am defilat cu 300 pe wifi, suficient. Alegerea mea nu are relevanta. Intrebarea e daca se stie cauza vitezelor mici. E doar din simpla curiozitate, avand in vedere ca trec la digi peste 1 saptamana. 

 

 

 

 

Nu, nu se stie exact cauza vitezelor mici. Vitezele mici = deranjament. La mine serviciul functioneaza momentan la viteze maxime, racheta!

Asa da. 

Chiar daca nu se stie cauza, macar s-au lamurit niste lucruri aici, ceea ce va prinde bine la contractarea si exploatarea abonamentelor viitoare.