anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare orange-vodafone-orange

Paula1606
Junior
Bună am un număr de telefon care a fost portat la vodafone deoarece semnalul pentru orange nu era ok în zona în care ma aflu.copii mei au trimis mesaj din joaca la diferite persoane și numărul mi-a fost suspendat de către Vodafone pe motiv de abuz/infracțiune nu știu cum se numește și pur și simplu ma rog de ei de vre-o 3 ani de zile sa dea drumu la numărul respectiv și nu doresc.intrebarea mea este se poate sa revin la orange cu respectivul număr?
Sau dacă as vrea sa îl fac abonament la Orange i-as motiva sa ma porteze la Orange înapoi sau ar merge și preparate?dacă este cineva pe aici și ma poate ajuta cu un sfat.am nevoie de numărul acela ca de aer...multumesc
23 Răspunsuri 23

arsradu
#StarMember

Doar ca sa ma asigur ca am inteles bine: sim-ul e inactiv de ani de zile si acum ai nevoie de el ca de aer? De ce acum? :))

Ideea e asa: atata timp cat numarul nu e deja alocat altei persoane, ceea ce dupa atata timp, mi se pare greu de crezut, teoretic se poate recupera atata timp cat il treci pe un abonament. Dupa care eventual portat. Cu toate ca nu vad ce rost ar mai avea.

Deci...problema trebuie rezolvata la Vodafone initial, pentru ca doar ei pot sa-ti aloce acel numar. Odata alocat, il poti porta. Cu toate ca mai eficient ar fi sa rezolvi problema acelei suspendari si sa ramai la Vodafone, daca ai semnal mai bun. Portarea e irelevanta in cazul asta. Si nu reprezinta o metoda de recuperare a numarului.

Incearca eventual sa ai o discutie cu un consultant intr-un magazin Vodafone. Poate ai sanse mai mari asa.

De asemenea, in caz ca nu ai incercat deja, incearca sa suni pe numarul respectiv de pe alt telefon. Suna? Sau iti spune ca numarul nu e alocat? 
Daca suna, cel mai probabil eate deja alocat altcuiva si nu prea mai ai ce sa faci. Daca e nealocat, poti incerca sa-l ceri ca numar preferential pentru un eventual abonament. 

Client Orange

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Daca numarul ala nu mai e activ pt tine, poate fi demult dat altcuiva si activ. Incearca sa suni acel numar si vezi ce se intampla. Daca suna, sigur il are altcineva.

Nu inteleg de ce ai nevoie de acel numar dupa atatia ani, dar, daca e dat altcuiva, fa-ti alt abonament sau ia-ti alta cartela prepay.

Ce nu înțelegeți voi cei care criticați.. 

Credeți că eu am stat cu bratele încrucișate în acest timp ,am sunat la operatori vodafone non stop care de altfel mincinoși și nesimțiți spun mereu ca îmi v-or da drumu la nr am scris aici din dorința de a cauta o alta varianta poate exista nu sa ma întrebați voi la ce îmi trebuie acel nr după 3 ani...nu e problema voastră de ce după 3 ani sau 10 nr acela a fost alocat unui cont bancar din străinătate și datorita pierderii lui nu pot accesa o suma de bani blocata acolo asa ca nu mai judecați ce nu stiti

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Noi nu te criticăm, dar ni se pare ciudat că, după 3 ani de inactivitate, vrei acel număr, care era un prepay, teoretic ușor de schimbat. Nu înțeleg cum 3 ani ai fost plimbată cu vorba, ar fi trebuit să fii mai persuasivă.

Noi ți-am explicat că un Nr închis la o persoană, poate, după minim 6 luni, sa fie alocat altcuiva și că ar fi prea târziu acum, după 3 ani. Nu a fost o critică, ci am încercat să-ți explicăm sa nu îți faci prea multe iluzii că Nr ăla te așteaptă de atâta timp.

La banca nu poți vb și să explici că nu mai e valabil acel Nr de telefon? In 3 ani ar fi trebuit macar o data să-ți actualizezi datele, altfel ți se blochează accesul la cont și chiar ți-l închid, o știu din propria experiență. Deci s-ar putea sa ai probleme și cu banca, daca nu ți-ai actualizat datele.

 

DanielaH
Moderator

@Paula1606, s-a rezolvat/ clarificat situația? Te așteptăm să revii cu informații noi. Iar dacă te-au ajutat răspunsurile primite aici, te rugăm să-l marchezi ca soluție pe cel mai bun. Mulțumim.

am primit răspuns compatibil de la orange nu se poate face nimic pana nu v-or da vodafone drumul la nr respectiv...precum au scris ceva persoane pe aici cărora le mulțumesc...

dragosbrm
Explorator entuziast

Mergi cât de curând intr-un magazin vodafone! Inainte se putea recupera pe cartela reincarcabila, dar acum doar pe abonament. Asta doar daca nu il are deja cineva. Ai incercat să suni nr.respectiv? 

Cred ca merita sa activezi un abonament daca este ff important pt tine. 

Asteptăm raspuns! O zi minunată!

Am mers în magazin și acolo spune sa încerc telefonic la operator vodafone! Am încercat sa sun pe nr și încă este inchis

Ce inseamna inchis? Ce mesaj auzi cand suni? Numar nealocat sau abonatul nu poate fi contactat? E important de stiut daca numarul este sau nu alocat cuiva. 

Client Orange