anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Retur telefon iPhone 14

clbdpl25
Junior

Bună. Am cumpărat sâmbătă la abonament un iph14 din magazin însă este defect, nu detectează sim-ul, are lag, nu merge tastatura și touch-ul în majoritatea timpului. Se poate da retur și să îmi primesc banii înapoi? Am făcut reclamație telefonică dupa 8 ore însă aș vrea să știu dacă voi avea șanse să îi dau retur . Nu am primit niciun act doveditor ca am făcut plângere, deși mi s-a spus ca mâine îl pot returna. 

21 Răspunsuri 21

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Orange Shop sau Store?

Eventual mai poti incerca un reset fara restore din backup. Poate aia e problema. 

Client Orange

mihai_13
Maestru

cel mai bine este sa l trimiti in service !

se va rezolva sigur problema

eu personal am avut problema cu un samsung - in trei zile am primit telefonul rezolvat si sunt foarte multumit  - din punctul de vedere al Orange  service-ul a functionat perfect iar ESD pot spune ca este un service expert pentru samsung  - cred ca si iphone are un service "performant" in RO 

DanielaH
Moderator

@clbdpl25, ai fost cu telefonul în magazin/ service? Te așteptăm să revii cu vești bune.

Da, am fost exact după ce s-a redeschis magazinul iar o angajată de acolo a umblat în jur de 10-15 minute pe telefon spunând ca funcționează, apoi a lasat telefonul cu fața în jos pe un birou iar când s-a întors a făcut în așa fel încât, pe ecranul telefonului să fie vizibilă o zgârietură , tocmai pentru ca returul să nu mai poată fi posibil. Mi au luat contractele și telefonul pentru a-l duce în service, iar eu când m-am întors după 2 ore după contracte(pentru a depune plângere penala) mi-au dat total altele, bineînțeles, semnate chiar și de mine:)))))

Nu inteleg. Nu erai in cele 14 zile drept de retur? S-a facut testul telefonului la achzitie sau nu? Ce cauta telefonul in service?

Si mai e o chestie. Iphone 14 are un strat protector (ei ii zic “ceramic shield”). Nu prea vad cum s-ar fi putut zgaria doar de la pus pe birou cu fata in jos. Si chiar si asa, ma indoiesc ca ar fi fost o zgarietura adanca. Nu stiu sa fie criteriu de anulare a returului pentru zgarieturi fine. Daca ar fi asa, nu ai mai vedea niciun produs resigilat pe site-ul altor retaileri in care scrie foarte clar “cu urme de uzura si zgarieturi fine”. Deci nu stiu ce s-a intamplat in magazinul ala dar nu e ok deloc.

Client Orange

atata "ata alba" nu am mai vazut in nici o "poveste" de pe Comunitate 🙂  

nu stiu in ce magazin te-ai dus sa trimiti telefonul la service ? sau sa-i faci retur definitiv ? 

orice "chestie" ai fi avut de gand (retur sau service) nu inteleg cum si de ce ai plecat din magazin si ai venit dupa doua ore  -  Normal era sa stai  in magazin pana plecai cu hartia de service (care se face in dublu exemplar - una la tine una pleaca cu telefonul la service - pe hartie este descris aspectul vizual  si defectul descris de tine)  iar telefonul era trimis in service 

acum sunt curios ce a "butonat" 15min la telefon  "tipa" din magazin care "ea" nu are nici o "gara" cu service-ul  🙂   dansa trebuia sa descrie aspectul vizual si defectul reclamat de tine   atat trebuia sa faca si sa treaca in fisa de trimitere ...