anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Decodare terminale blocate pe Orange Romania

cristyg85
Junior

Salut,

Sunt pasionat de telefoane mobile vechi si doresc sa stiu cum le pot decoda, deoarece pe noul site nu mai apare optiunea. Se poate si remote sa trimit IMEI-urile undeva sau doar in magazin?

https://www.orange.ro/help/cum-pot-sa-imi-decodez-telefonul-151/

 

Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Cristyg85, bun venit in Comunitate!!!

Cel mai bine, urmeaza pasii din linkul pe care l-ai gasit deja. Incearca intai sa vezi daca poti decoda prin My Orange. In mod normal, nu ar trebui sa mai ploatesti o taxa, daca au trecut mai mult de 2 ani. Oricum, de ceva ani, Orange are doar modelele iPhone blocate in retea.

Daca nu reusesti asa, mergi la un Orange Shop. La Orange Store nu ti-as recomanda sau la parteneri, doar la un Shop unde ideal ar fi sa existe si un service.

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Cristyg85, bun venit in Comunitate!!!

Cel mai bine, urmeaza pasii din linkul pe care l-ai gasit deja. Incearca intai sa vezi daca poti decoda prin My Orange. In mod normal, nu ar trebui sa mai ploatesti o taxa, daca au trecut mai mult de 2 ani. Oricum, de ceva ani, Orange are doar modelele iPhone blocate in retea.

Daca nu reusesti asa, mergi la un Orange Shop. La Orange Store nu ti-as recomanda sau la parteneri, doar la un Shop unde ideal ar fi sa existe si un service.

Mersi, o sa incerc in Shop

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Cu placere, succes!!! Te mai asteptam in Comunitate!

RafaHelper
#StarMember

Salut @cristyg85

Exista in continuare opțiunea si pe noul site, o găsești aici: https://www.orange.ro/myaccount/reshape/services/phone-service/decode
sau urmând calea Servicii(meniu stanga vertical) -> Telefoane(meniu centru sus orizontal) -> Decodeaza un dispozitiv

Salut, am gasit-o intre timp dar da eroare la procesarea imei, o sa incerc in shop

Salut @cristyg85

Daca primești eroare cel mai probabil acele telefoane nu se mai pot decoda la Orange. 

Ai in vedere ca serviciul nu e gratis. Verifica si alte service-uri din oraș sau servicii online de decodare ca unde poți vedea si preturile: https://www.decodare.info/

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

In mod normal, după 2 ani de la achiziție, decodarea trebuie sa se facă gratis.

Problema poate fi vechimea mare a telefoanelor, dar doar într-un Orange Shop se poate lămuri situația m

Da, ar trebui sa fie gratis daca merge titularul cu acel telefon, daca merge oricine nu cred ca mai e gratis.

 

Si la mine apare eroare.

RafaHelper_0-1714639626989.png

RafaHelper
#StarMember

@cristyg85 sunt curios ce telefoane vrei sa decodezi, ne poți spune?

O Nokia Lumia, LG chocolate, alcatel one touch easy si one touch easy db (preferatele mele) 🙂

arsradu
#StarMember

Telefoanele sunt codate in Orange Romania?

Client Orange

Da, dar au peste 20 ani

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă vrei o părere sinceră, nu cred că se merită să dai atâția bani pentru decodarea unor telefoane vechi, care se pot defecta oricând.

Dacă tot dorești acest lucru, poți merge la un Orange Shop sau la alte service autorizate, care se ocupă cu așa ceva.

Baftă!