anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Termen de livrare comandă estimat bine depășit

Sun
Junior entuziast
Comandă aprobată și înregistrată în câteva secunde cu termenul de livrare estimat bine depășit
Am primit un mesaj (SMS) prin care mi se transmitea că o comandă de-a mea (telefon cumpărat cu puncte Thank You + prelungire abonament) este aprobată și înregistrată la câteva secunde după ce am făcut respectiva comandă. Totuși, pe site-ul Orange, acea comandă îmi apare în curs de procesare de 4 zile. A fost depășit și termenul de livrare estimat de același site de două zile. Am vorbit pe chat cu un consultant Orange care mi-a spus să nu mă îngrijorez fiindcă termenul maxim de livrare de 5 zile nu va fi depășit. Comanda mea e tot în procesare și mai e o singură zi până la împlinirea celor 5 zile. Dacă înțelege cineva de ce nu se schimbă statusul comenzii, îl rog să îmi explice și mie ce se întâmplă.
1 Soluţie acceptată‚

FM
Explorator
Statusul comenzii în cont la Comenzile mele se schimbă foarte greu sau chiar după ce ajunge comanda la client. Eu așa am pățit de fiecare dată când am avut o comandă la Orange. Eventual am primit un mail în ziua livrării cu AWB. Mai e posibilitatea ca dacă se comandă un iPhone, comanda să fie onorată cu întârziere din cauza stocului limitat sau lipsă.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

s-a rezolvat ...le-am primit inainte de plecare. Totul este ok. Va multumesc

@DanielDragoiu, ne bucurăm că s-a rezolvat. Te mai așteptăm în Comunitate, inclusiv să participi la concursul care se desfășoară acum.

DanielDragoiu
Junior

Normal, mi-au trimis un mail cu "esenta" "ni se rupe". Nu mi-au spus nici daca pot onora comanda pana in 23 , nici ca nu ....nici ca le pare rau ca s-a depasit termenul. Mi s-a spus doar ca comanda e in procesare si voi primi un sms cand pleaca .... aceleasi raspunsuri super evazive ale maretului operator!! Suntem un popor de slugi. Multumesc!!