anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Semnal este full dar internet foarte slab (Constanța)

SelimOrhan
Junior

La toata Constanța așa este. Semnal este bine dar 4G internet este foarte foarte slab. De la setări am făcut numai 4g 3g dar tot așa slab este. Nu mai știu ce să fac 😑

22 Răspunsuri 22

Testul e făcut in interiorul unei clădiri sau afara, in exterior? Poti încerca si cu alt browser, Chrome, Edge sau Opera?

Totuși, poți sa ne spui daca folosești cartela preplătita sau abonament?

Afară în exterior. La City Park Mall. Nu contează browser domnul. Și la aplicație (YouTube, Instagram, Facebook) așa slab

Pentru tine poate nu contează dar pot exista diferențe. Daca poți, fa te rog un test cu alt browser. 

Cel mai probabil ai aceste viteze slabe pentru ca este o zona aglomerata si sunt foarte multe persoane care utilizeaza internetul in acelasi timp. 

匿名
Junior entuziast

In Tomis 3 nu sunt probleme, când ajung langa City Park fac un test la exterior.

Viteze in Tomis 3 4g /5g

Screenshot_2024-04-26-14-49-07-190_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-04-26-14-48-12-580_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

匿名
Junior entuziast

Test City Park Constanta 5G /4G

Screenshot_2024-04-26-16-40-38-225_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-04-26-16-39-39-645_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

IMG_20240426_163817.jpg

Eu nu te mint. Poate că nu aveți o problemă, dar eu am o problemă. Numiți oamenii mincinoși în loc să rezolvați problema? Dacă nu aveți un comentariu care să-mi rezolve problema, nu comentați.

匿名
Junior entuziast

Testele sunt făcute la exterior.

Nu va făcut nimeni mincinos.

Contează și ce dispozitiv folositi

arsradu
#StarMember

Salut,

Ai posibilitatea sa incerci SIM-ul intr-un alt telefon, in aceeasi zona?

Daca pe alt telefon rezultatele sunt mai bune, inseamna ca e o problema cu telefonul tau. Daca e la fel, posibil sa fie o problema pe cont.

Posibile solutii:

  1. daca e de telefon...poti incerca in prima instanta o resetare a setarilor de retea. 
    In general se gasesc in Settings > System > Reset Options > Reset Mobile Network Settings.
    Dar ideal ar fi sa testezi inainte si pe un alt telefon.

  2. daca e de pe cont, iti recomand sa iei legatura cu un consultant, fie telefonic, fie pe chat-ul Djingo de aici, si sa ceri o resetare a parametrilor de retea de pe cont. Au mai fost clienti cu problema asta, si s-a rezolvat in felul asta.
Client Orange