anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Lipsa internet laptop conectat la hotspot

Victor84
Junior

Salutări. Am următoarea situație: fac hotspot de pe telefon laptopul se conectează dar nu am internet. Am incercat sa conectez alt telefon și o tableta iar la acestea internetul funcționează foarte bine. De pe același telefon in trecut făceam hotspot cu cartela Vodafone și nu aveam nicio problema, laptopul avea internet. Aveți vreo sugestie?

1 Soluţie acceptată‚

Am incercat YouTube,digi24 , google home Page. Dar... Acum funcționează. Am restartat laptopul ptr a 3 a oară. Și am mai debifat wi-fi 6. Nu știu ce a ajutat. Eu folosesc un vpn poate rămăsese agățat pe rețeaua veche pe care fusese conectat și nu-i dădea voie sa preia date din alta rețea. Important este că este în regulă. Va mulțumesc ptr răspunsuri și timp.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

NU. VPN-ul are suportul conexiunii de date, nu conexiunea de date este suport pentru cea de VPN. Analog, apa curge pe unde este conducta, nu conducta este conectată acolo unde curge apa. 😉

匿名
Junior entuziast

Poate conducta are dop și este blocată temporar.

E bine că ai clarificat problema. Dacă VPN-ul era activat pe telefon, atunci sigur nu mergea hotspot-ul pe laptop. Cauza? Laptopul își lua alt IP/DNS, care nu mai permitea accesul la internet. Dacă VPN-ul era pe laptop, nu ar fi trebuit să îți influențeze conexiunea de date a laptopului prin hotspot-ul telefonului. Eu invers: am accesat internetul cu VPN activat pe mobil (nu conectat la hotspot, ci la router, dar e același scenariu) și nu au fost probleme de trafic date. Dacă VPN-ul configurat de pe laptop este cauza, atunci înseamnă că la conectarea VPN-ului nu mai poți rula/vizualiza nimic pe laptop, dar nu prea cred să fie astfel. 

teacher_
#StarMember

Salut! Nu ai activat cumva limita de date în hotspot? Mie mi s-a întâmplat odată, și mă miram de ce nu merge, și mi-am stors creierii 2 zile...

mihai_13
Maestru

instaleaza un browser "nou"(firefox-opera-etc )- nu ne-ai zis ce folosesti  .... parerea mea este ca datorita vpn folosit a ramas ceva"agatat" 

mai poti incerca ceva "radical"  - instalezi din nou windows-ul  , sigur are sa "mearga"