anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Viteza de download fibra 2300

Joney
Junior

Bună ziua

     Am un abonament prin fibra de 2300 mbs . Conectat prin cablu la laptop nu reușesc sa scot mai mult de 980 mbs. Din moment ce serviciul este de 2300 ma aștept sa reușesc sa scot măcar 1500 mbs . Am facut speed test și pe un host găzduit de orange și aceeași viteza de download o am. A reușit cineva sa scoată mai mult ?

25 Răspunsuri 25

Asa am avut si eu timp de o luna 1700-1800 Mbps chiar si 2100Mbps, doar ca de o saptamana mai mult de 700-800 Mbps nu urca pe download. Ba mai mult scade si sub 400 Mbps variabil! Desi am facut reclamatii, teste, din call-center mi se spune ca totul e ok la ei. Am facut verificari pe aparatura de conectare. Le fac o sesizare scrisa si daca nu se rezolva, in functie de ceea ce voi primi ca raspuns in scris, voi sesiza ANPC-ul. Adica o luna se poate, apoi doar la jumate din download!!! 

BlackWolf
Senior certificat

Nasol, mai ales ca îți mergea și excelent. De asta ma temeam și ma tem și eu. Și asa eram reticent sa pun, dar acum ca ai venit și tu cu probleme care sunt nasoale, chiar nu o sa mai pun internet de la Orange, rămân cu Digi, ca merge excelent de 3 luni de când îl am, e bine asa...

Sigur nu o fi de vina prostia aia de ONT ZTE?

Acum speram sa se rezolve pana la urma, ca situația este destul de aiurea...

,,BlackWolf" iti multumesc frumos pentru interventie. Chiar de cateva minute m-a sunat pentru a treia oara un operator Orange sa-mi spuna baliverne ieftine ca cat RAM am pe sistem ca la ei totul e ok cand le-am spus de fiecare data faptul ca, cu acelasi setup computer si router, cabluri, o luna si ceva a functionat in parametrii apoi de o saptamana download-ul a scazut sub jumatate ba chiar trei sferturi. Mi-au programat dimineata dupa ora 8:00 o echipa tehnica sa vada la fata locului testele mele, routerul. Posibil sa fie din acel ZTE desi culmea upload-ul e mereu constant la fiecare test: 1050 Mbps si download-ul variaza pana spre finalul testului precum o electrocardiograma! Deconectari nu am! Asta e interesant. Oricum pentru voi toti revin cu detalii si poate chiar cu ajutor din partea celor care sunt angajati orange aici. O seara frumoasa tie si tuturor!

BlackWolf
Senior certificat

Iti multumesc si eu pentru raspuns si pentru ca ne tii la curent. Exact ce ziceam, operatorii nu prea sunt pregatiti, cam habar nu au ce e cu ei si incearca sa se scoata. Acum asteptam sa vedem ce iti zic maine si daca se rezolva problema, dar speram sa se rezolve, ca e nasoala. Este o posibilitate sa fie si ONT-ul problema, dar poate fi si de la infrastructura lor. Vedem ce rezolvi maine si asteptam sa revii cu detalii. O seara frumoasa!

Buna dimineata ,,BlackWolf" si tuturor o zi frumoasa va doresc. Asa cum ti-am promis, ,,BlackWolf" am revenit cu noutati in ceea ce priveste deranjamentul meu la abonamentul de internet ,,Fibra2300". Cauta ultima mea postare cand ai timp si citeste-o. Nu-ti dezvalui nimic, te las in suspans tocmai sa vezi intreaga situatie in ansamblul, la final.

Astept apoi pareri din partea ta si nu numai.

Postarea se numeste ,,Abonament Fibra 2300-un vis frumos implinit timp de o luna doar sau o dezamagire pentru 23 de luni?"

BlackWolf
Senior certificat

Buna seara, Luci! Multumesc ca ai revenit cu un raspuns, chiar asteptam sa revii. Sunt curios ce ai rezolvat. Caut ultima postare si o citesc...

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Vad ca laptop care duce ai, ONT cu lan de 2.5 Ghz ai, deci e bine pana acum. Vezi sa fie bagat cablul in primul port lan. Infrastructura din zona este noua facuta de Orange sau este cea a fostului Telekom? Ca am vazut ca face asa si la altii, dar ei au prin infrastructura fostului Telekom. La ei de acolo vine problema...

Scoffbrand
Junior

Eu spre ex am un ONT WiFi 6 de la zte (probabil o varianta mai veche din 2022). Porturile sun limitate la 1GB/s. Ca să rezolv acesta limitare am conectat un router to link ax23 unde toate device urile sunt conectate prin WiFi și pe portul secundar al modemului (ont) am conectat pc îl, unde placa de bază știe doar 1GB/s. Astfel le WiFi cu routerul de la tplink beneficiez de conexiune gigabit iar prin cablu la pc gigabit. Stiu ca e problema in unele aplicații cu dublu NAT dar sincer nu am observat vre-o diferență pentru uz caznic, fără camere video, fără alte setări pentru porturi

Luci_TLM
Cunoscător

Buna Joney. Daca inca incerci sa rezolvi problema te sfatuiesc astfel:Routerul e clar e ok pentru 2.5 Gbps doar sa fi atent sa conectezi cablul in portul LAN 1 marcat 2.5 GE si apoi in portul LAN 2.5 Gbps la laptop.

Atentie la cablul UTP folosit. Vezi sa fie mufat corect. Daca nu esti sigur pe el, cumpara unul nou.
Depinde de marketing, au fost cazuri cand cablurile CAT 5e au fost ok pentru
2.5 Gbps si multe cazuri cand nu a fost ok, generand viteze scazute ori inconstante. Recomand un cablu CAT 6e, 6a sau chiar 6 doar.

Pe laptop, grija sa nu ai virusi in sistem si un sistem de operare instalat recent.

La configuratia ta ai o placa combo: retea + bluetooth (Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2) pe acel laptop.
Intai de toate, pe laptop, asigura-te ca ai instalate driverele oficiale pentru modelul tau de pe site-ul ASUS
si de la ceilalti producatori oficiali pentru componentele tale hardware.
Windows-ul fie 10 sau 11 instaleaza by default unele componente hardware cu un driver generic ,,Microsoft" care
nu e mereu tocmai ok. Au fost situatii super ciudate cand chiar driverele producatorului nu erau ce trebuia, dar
e discutabil. Deci sa revin la ideea de inceput:

Daca nu le instalezi driverele si nu le gasesti pe toate deoarece unele se actualizeaza si prin Windows Update, axeaza-te in special pe driverele de chipset, driverul Ethernet LAN unde acolo ai si port care stie vad 2.5 Gbps si cauta sa instalezi de la ASUS si driverele pentru modulul combo (Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2).

Atentie ca exista multe placi de retea, adaptoare si module Ethernet brand Asus sau de la alti producatori, care au defapt controller de la Realtek. In acest caz e de preferat sa descarci si sa instalezi driverul de la Realtek.

Azi voi sapa mai adanc sa vad fix ce controller ai si iti spun. La ora la care iti scriu (4:49) site-ul de suport de la Asus e in mentenanta ,,We'll be back - imi spune).

-----------------------

Inainte sa te apuci de drivere, schimba cablul de retea cum ti-am spus eu sau imprumuta unul si fa teste.
Eu am patit si nu numai eu sa am probleme cu conexiunea de la un cablu vechi, mufat incorect etc.

Daca tot nu obti solutia victorioasa, apeleaza serviciul tehnic Orange si roaga-i sa-ti verifice si dupa caz,
sa-ti faca un update de firmware. Daca e nevoie, accepta o vizita acasa pentru o echipa tehnica.

Tinem legatura. Succes!

 

 

bebeama
Junior entuziast

si eu  am fibra 2000 mai mult de 900 si un pic nu ai sa vezi de la orange ..am lag in jocuri si ping de la 100 ms in sus e cel mai praf internet care lam avut vreodata.nu poti juca sub nici o forma . joc online pe servere din germania unde e mama lor..o mare teapa internetul asta leam facut tiket degeaba nu fac absolut nimic ,,ei stiu doar sa tipe daca nu-ti platesti  factura la timp ..cea mai proasta firma ORANGE pe care am vazut nu-i intereseaza de clientii sub nici o forma.

BlackWolf
Senior certificat

Destul de nasol, am vazut destul de multi care au probleme de genul asta, din pacate...