anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Absorbție ORO și OROC

dragosbrm
Explorator entuziast

Salut! Au apărut noi informații despre absorbția dintre ORO și OROC! De cât timp așteptam această decizie! 😊

Las mai jos un link! Voi ce părere aveți? Eu mă bucur pentru că într-un final va fi o singură companie!

De luna viitoare, OROC își va înceta activitatea, ORO preluând activele și pasivele.

https://financiarul.ro/ultimele-stiri/companiile-orange-romania-s-a-si-orange-romania-communications...

1 Soluţie acceptată‚

dragosbrm
Explorator entuziast

Un mic Update! Firma deja este pusă sub statutul de Fuziune

Captură de ecran 2024-04-11 164905.png

Captură de ecran 2024-04-11 165331.png

 

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

Vio73
#StarMember

Salutare!

Am citit știrea zilele trecute și cu cât se încheie mai repede, cu atât mai bine. Deci este de bine!

Mulțumim!

De ce e mai bine?scrie în fuziune ca scad preturile ca sa fie clienți fericiți?

dragosbrm
Explorator entuziast

Nu mai este mare incurcatură cu doua entități care nu au aceeași bază de clienti.

Presupun că această schimbare aduce si noi oferte.

匿名
Junior entuziast

Salutare,

De la birou până pe teren mai e mult de munca.

dragosbrm
Explorator entuziast

Așa este, dar tot este mai bine macar cu un pas decât deloc! Să vedem cât durează de acum în colo..

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Deacuma treaba e facuta si daca Orange tot a cumparat Telekom-ul fix, este foarte bine ca in sfarsit se face fuziunea cat mai repede si va fi o singura companie.

Totusi, parerea este ca Orange nu trebuia sa cumpere Telekom-ul fix, a fost o greseala. Eliminarea concurentei este daunatoare pentru toata lumea. Nu au facut decat sa isi aglomereze reteaua si sa dea peste cap ambele retele in foarte multe zone. Orange trebuia sa continue sa isi extinda si sa isi dezvolte propria retea de fibra optica, lucru pe care oricum il face pentru ca are capacitatea asta, iar Telekom-ul sa fie lasat in treaba lui si sa se dezvolte singur, asa greu cum se dezvoltau ei, ca totul mergea mai bine. Totul era mai bine inainte si nu prea existau problemele care exista acum in ambele tabere. Probabil pe Orange i-a costat mai mult per total cu aceasta achizitie decat daca se extindeau singuri pe cont propriu si lasau Telekom-ul in pace. Ce bine si frumos era daca aveam in continuare 4 provideri de servicii fixe care sa concureze cot la cot, Digi, Orange, Telekom si Vodafone (care pare ca nu da 2 bani pe reteaua fixa). Macar erau 4, nu 3...

dragosbrm
Explorator entuziast

Salut! Bineînțeles, odată cu achiziția aceasta, și-au asumat anumite responsabilități. Oricum, s-ar putea ca Telekom să plece de tot din România. Văzusem zilele trecute ceva articole că Zoltan de la Digi ar vrea să cumpere, dar nu știu cât de adevărate sunt.

Am fost 11 ani pe telekom, am plecat anul acesta din retea si m-am portat in orange. A fost cea mai bună decizie făcută anul acesta. Nu mai am pierderi de rețea și nici datele mobile care erau "nelimitate" la 5E .

Oricum at fi, poate cu timpul, lucrurile se vor regla. Fostul Romtelecom a avut foarte multe pierderi din cauza OTE-ului. Inainte aveau cele mai bune servicii din românia, dar cu timpul, neinvestind în clienți si retea, toate s-au dus.

O seară placuta!

Salutare!

Nu poate Zoltan să cumpere direct, pentru că nu l-ar lăsa Consiliul Concurenței, dar poate prin interpuși, din câte știu eu, către Clever Media:

https://www.economica.net/tranzactie-telekom-romania-va-fi-vanduta-catre-quantum-projects-group-care...

Sigur,  asta dacă nu s-a schimbat nimic între timp!

dragosbrm
Explorator entuziast

Nu știu ce va fi, dar așa cum ați spus, nu cred ca i-ar da acordul Consiliul Concurenței.

Eu după 11 ani de Telekom, pot spune, că nu-mi mai trebuie. Serviciile lor se tot duc în jos.

Orange rămâne cel mai bun operator, și spun asta, pentru că am fost pe toate rețelele din România. 

O zi frumoasă!

Asta este clar pentru cei care doresc ceva de calitate! 

Am fost client telecom mai sunt câteva zile client orange ,la fel sunt . le au luat și personalul desigur deci și vechile obiceiuri murdare ...

Asa este. Ar fi bine sa cumpere Telekom-ul cineva care poate face ceva cu el si sa il duca mai departe, nu sa il ia o companie mare, sa il omoare si apoi sa il fuzioneze, cum a facut Orange. Inca se mai poate face ceva cu el. Am vazut si eu ca ala de la Digi si ala de la Prima TV vor Telekom-ul, dar vad ca lucrurile s-au cam impotmolit si nu cred ca vor primi aprobare de la stat. Ar fi bine sa il ia cineva care il poate duce mai departe si imbunatati, nu sa il ia Digi si sa il fuzioneze cu ei. Trebuie concurenta...

E trist cand vezi ca se duc naibii companii romanesti cu care am crescut. Romtelecom si cu Digi au fost principalii jucatori pe piata de servicii fixe, iar acum, prin aceasta fuziune cu Orange dispare tot ce a mai ramas din Romtelecom, va ramane doar o amintire. Si acum imi amintesc vremurile frumoase cu Clicknet start 1 mb/s si Dolce pe care le-am avut si erau smecherii la vremea lor, printre cele mai bune servicii oferite. Acum au mai ramas doar amintiri. OTE-ul sunt un dezastru, au facut pagube pe unde au trecut, au distrus tot, inclusiv Zapp-ul. Pacat...

Eu am toate retelele de telefonie mobila si am observat si eu ca Telekom-ul se cam duce la vale, din pacate. Cel mai multumit sunt de Vodafone, iar apoi de Orange, Telekom si Digi. Ce frumos era sa avem in continuare cate 4 operatori pentru serviciile fixe si mobile...

Da, vedem ce va mai fi, speram sa fie bine...

O seara frumoasa!

dragosbrm
Explorator entuziast

Nu am obesrvat niciodată de când este Telekom să se investească și in clienti asa cum se face la orange.

De când romtelecom și cosmote s-au unit, reteaua a devenit din ce in ce mai instabila ( ote avand mai multe actiuni, infrastructura veche, internet prin dial up si multe altele). 

Cand a preluat orange abonamentul bunicilor de la telekom ( ei fiind fosti abonati la romtelecom din perioada cand inca nu era privatizata și trebuia să apelezi la telefonista si sa redirectioneze, si numerele erau numai din 3 cifre) am spus ca trebuie sa fac ceva sa ii aduc in prezent si din punctul tehnologiei, și am portat nr de fix si mobil la orange ( bunicul avand deja vechime in orange de 21 de ani) si le-am activat fibra 500, tv esential ,fix, 2 mobile și plătesc doar 130 lei. La oroc plăteau 250 doar tv l, net l (care avea viteza melcului), mobil l, 250 lei. ( pachetul magenta) 

Oricum ar fi, OTE a căutat doar profit, fără investitii. Așa NU se poate face nimic, de asta lumea a tot plecat din retea

Asa este, mereu Orange a investit mai mult decat Telekom. De cand a venit OTE-ul nu au investit mai nimic si acum se mai si plang ca trebuie sa aduca bani de acasa sa tina Telekom-ul in picioare. Pai daca sunt incompetenti si isi bat joc de companie si de clienti, normal ca pleaca si sunt pe pierdere. Ma mir ca rezista in tara la ei si nu sunt deja in faliment. OTE-ul sa se duca invartindu-se si sa dispara de la noi cat mai repede, ca sunt un dezastru. Sa vina cineva competent care poate face ceva bun cu Telekom-ul asta, cat inca se mai poate.

Oferta pe care ai prins-o nu e rea, este mult mai bine fata de ce aveau inainte. De niste ani incoace, Telekom cam oferea servicii scumpe si proaste.

Eu sunt mai pe nostalgie asa, sunt multe amintiri si mi-ar fi placut sa existe in continuare si reteaua fixa de la Telekom, dar cu un patronaj cum trebuie care sa faca ceva si sa repuna compania pe picioare, nu cu rasurile alea de la OTE...