anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu pot efectua plăți cu cardul de credit

Roberttt
Junior entuziast

Salutare, 

Revin din nou cu problema mea. 

După ce nu am reușit sa adaug cardul în Google pay deși cu alte carduri am reușit, am zis sa încerc sa fac o plată cu cardul de credit, nu a funcționat îmi da eroare. Am încercat și cu cel de debit, la fel nu merge. 

Credeți ca problema e ca cardul fost făcut vineri seara și nu este ceva activat la el? 

La setări card am activat tot. 

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember

Salutare!

Mă gândesc să nu fie vreo problemă la tine și pentru asta trebuie discutat cu ei.

Bine, poți să mai încerci între timp, că poate începe să funcționeze zilele următoare.

Baftă!

Roberttt
Junior entuziast

Eu cred ca fiind facute cardurile vineri seara poate nu sa activat ceva de la Orange. Vedem luni

alexzandra
Începător

Buna. Ceva noutati cu privire la aceasta problema si cea de adaugare in apple wallet? Problema persita deja de 10 zile.  Nu am primot nici un termen de solutionare. 

Salut,

Si tu ai card/cont nou? Incerc doar ca gasesc o corespondenta. Pentru ca la mine merge. Deci sigur exista ceva in comun undeva.

Client Orange

Da, asta e elementul comun.  Ba chiar mi au trimis un plic gol, unde trebuia sa fie cardul :)) era doar tipizatul, fata card lipit in chenar. 

Lol… se mai intampla. :))

Client Orange

Salut, Alexzandra! Bun venit în Comunitate!

Există, într-adevăr niște probleme care impactează cardurile emise începând cu 17 august. Colegii cunosc situația și sperăm să fie remediată cât mai curând. Cardurile vor fi re-emise și toți clienții impactați vor fi anunțați prin SMS.

Mulțumim pentru răbdare și înțelegere.