anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange va inchide platforma IPTV?

flo1966
Începător

Buna seara! Azi am fost sunat de la nr. 0212255930 de catre ,,un operator Orange" sa ma anunte ca urmeaza sa se inchida platforma IPTV si se va trece ca pe vremea ceausista la varianta cablului coaxial batut in cuie pe pereti si trecut prin tocul usilor! Sigur ca nu mi-am dat acceptul si convorbirea s-a incheiat in coada de peste urmand sa fie recontactat peste 2 zile! A mai primit cineva asemenea instiintare? Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Buna,
In urma primirii solicitarii tale, ne-am interesat la colegii nostri. Intr-adevar, daca se desfiinteaza serviciile furnizate prin cupru din zona respectiva, atunci se desfiinteaza si IPTV-ul. 
Ca solutie, se poate face migrarea pe fibra daca in locatie exista resurse. Acest lucru inseamna ca se va schimba solutia tehnica de furnizare a serviciului TV de la cabluri UTP la cabluri analogice. In continuare, legatura catre televizoare se va face de la router, dar prin intermediul altor tipuri de cabluri. Daca aceasta solutie este refuzata de client, atunci va ramane cu serviciile actuale pana la desfiintarea IPTV. 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

Procesul de eficientizare a pachetelor de servicii este într-o continuă schimbare. Dacă serviciile IPTV nu au avut o cerere prea mare (cred), există posibilitatea orientării exclusive a serviciilor TV prin FO sau DTH, motiv pentru închiderea platformei IPTV. Dacă vei considera că ai o alternativă mai bună, indiferent de furnizorul serviciilor, îți recomand să o încerci. Succes.

Pololică
#StarMember

Se pare ca este o discutie mai veche, de la momentul preluarii Telekom Comunications. Cel mai probabil, fuziunea spre un singur Orange va duce la o reorganizare a serviciilor oferite prin noile contracte de redifuzate semnate.

Daca numarul de abonati este mic (sub un anumit procent) si nu mai renteaza, serviciul respectiv va fi tras pe dreapta (a se vedea abonamentele Felxibil).

Razvan
#StarMember

Salutare! Orice serviciu oferit de companie care nu aduce profit la un moment dat se va închide. Posibil, ca IPTV să fie pe pierdere și s-a decis, la nivel de acționariat, desființarea acestuia. Nu ai ce să faci în situația curentă, decât să accepti o altă ofertă similară pe fibră sau satelit. 

Buna,
In urma primirii solicitarii tale, ne-am interesat la colegii nostri. Intr-adevar, daca se desfiinteaza serviciile furnizate prin cupru din zona respectiva, atunci se desfiinteaza si IPTV-ul. 
Ca solutie, se poate face migrarea pe fibra daca in locatie exista resurse. Acest lucru inseamna ca se va schimba solutia tehnica de furnizare a serviciului TV de la cabluri UTP la cabluri analogice. In continuare, legatura catre televizoare se va face de la router, dar prin intermediul altor tipuri de cabluri. Daca aceasta solutie este refuzata de client, atunci va ramane cu serviciile actuale pana la desfiintarea IPTV. 

dragosbrm
Explorator entuziast

Salut! Numărul care te-a sunat aparține de OROC din departamentul de ofertare (același m-a sunat și pe mine).

Te-au sunat pentru mai multe motive. 

  1. Este posibil ca IPTV-ul să se desfințeze (nu există nicio sursă sigură care ar putea spune asta)
  2. Doar a spus așa pentru a activa noi servicii pentru target.

Eu am fost sunat de o doamnă de la OROC pentru serviciile din casa bunicilor (numărul de contact este al meu, ei neștiind, ii incarcau cu abonamente de fiecare dată când ii sunat, ajunsesem sa rezliez al 4 lea abonament făcut prin telefon). Mi s-a spus aceeași poveste cum că se desființează, iar dacă nu trece pe fibră pierde serviciile. Am spus ok, mă duc la bunici să văd ce au instalat tehnicienii și mă trezesc cu tel. fix gsm, Internet 4G la 50 lei cu viteza datelor mobile, și televiziunea rămăsese tot prin satelit. 

Am lăsat așa lucrurile până la prima factură. MARE GREȘEALĂ. Inainte pentru TV L, INTERNET L, MOBIL L era 150 LEI (pachet magenta) 

După instalarea serviciilor factura venea lunar 300 lei. Când am văzut asta, am portat nr. de tel. fix și mobil în ORO și am activat fibră cu Internet 500mbps, TV Esential, Ab. tel fix și Fun 7 la 5E.

După o lună aflu că centrala din sat ( care era la parterul blocului bunicilor) a fost desființată. Deci CHIAR au desființat.

In final, acum bunicii plătesc pentru toate serviciile 115 lei la ORO, înainte plătind 150 la OROC și la ORO 45.

Sper că te-am ajutat. O zi minunată!🤞