anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La schimbarea adresei, vreau sa-mi mut partial serviciile

Viorel85
Junior entuziast

Buna seara. Il am pe colegul meu care sta la o adresa si are pe numele lui un abonament la telefon, doua abonamente tv si un internet fix si ar vrea sa se mute la o alta adresa in afara comunei unde locuieste. Mi-a pus intrebarea :

Pot sa trec doar un singur abonament tv si netul fix la adresa la care ma mut ? Voi ce credeti, se poate asa ceva ?

1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember

De-a lungul timpului am fost in situatia asta si am putut muta [partial sau complet] serviciile fara probleme, chiar si in perioada contractuala.
Pentru serviciile fixe, in cazul in care iti schimbi adresa iar la noua adresa nu exista posibilitatea instalarii serviciilor in conditii tehnice similare, ai posibilitatea sa reziliezi fara pentalitati.
Exista clauze in acest sens in contract 🙂

Nota: nu stiu cum a fost incheiat contractul, insa exista situatii in care este mai ieftin sa detii internet+tv decat sa obtii doar tv. Asta va afla atunci cand face cererea de mutare servicii si se verifica tehnic.

Nota 2: MARE atentie ce semneaza, daca semneaza ceva! La Digi am vrut sa mut un abonament de mobil pe alta adresa, insa nu am fost atent la ce am semnat si mi-au mutat si serviciile de internet fix/tv. Degeaba am incercat 3 saptamani sa modific cererea (atat telefonic, cat si mers in magazin), degeaba am depus reclamatii scrise (la care am numar de inregistrare si niciun raspuns de ani de zile -> caz de amenda de la ANPC), degeaba i-am amenintat ca reziliez: mi-au mutat totul la noua adresa, iar pentru ca am refuzat instalarea (aveam deja tot de la ei net si tv), mi-au inchis serviciile alea - oricum eram in afara perioadei contractuale. Am plecat de la ei si suntem in litigiu de vreo 5 ani, deja. 😅

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Trixen
#StarMember

De-a lungul timpului am fost in situatia asta si am putut muta [partial sau complet] serviciile fara probleme, chiar si in perioada contractuala.
Pentru serviciile fixe, in cazul in care iti schimbi adresa iar la noua adresa nu exista posibilitatea instalarii serviciilor in conditii tehnice similare, ai posibilitatea sa reziliezi fara pentalitati.
Exista clauze in acest sens in contract 🙂

Nota: nu stiu cum a fost incheiat contractul, insa exista situatii in care este mai ieftin sa detii internet+tv decat sa obtii doar tv. Asta va afla atunci cand face cererea de mutare servicii si se verifica tehnic.

Nota 2: MARE atentie ce semneaza, daca semneaza ceva! La Digi am vrut sa mut un abonament de mobil pe alta adresa, insa nu am fost atent la ce am semnat si mi-au mutat si serviciile de internet fix/tv. Degeaba am incercat 3 saptamani sa modific cererea (atat telefonic, cat si mers in magazin), degeaba am depus reclamatii scrise (la care am numar de inregistrare si niciun raspuns de ani de zile -> caz de amenda de la ANPC), degeaba i-am amenintat ca reziliez: mi-au mutat totul la noua adresa, iar pentru ca am refuzat instalarea (aveam deja tot de la ei net si tv), mi-au inchis serviciile alea - oricum eram in afara perioadei contractuale. Am plecat de la ei si suntem in litigiu de vreo 5 ani, deja. 😅

FLo1
#StarMember

@Viorel85: Cel mai simplu urmezi recomandările Orange din acest document elaborat de ei: https://media.orange.ro/images/docs/Legal_docs/Fix/Procedura_privind_mutarea_serviciilor_la_alta_adr...

Succes. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Eu am două locuințe, dar am serviciile pe adresele la care sunt instalate. Când m-am mutat de la o adresă la alta, bineînțeles că am cerut mutarea serviciilor la noua adresă și s-a rezolvat relativ repede.

Depinde și de servicii, dacă sunt disponibile la noua adresă. 

Datele de facturare trebuie să fie pe adresa din actul de identitate, dar serviciile fixe pot figura și la alte adrese. Așa am și eu.

Baftă!