anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Prelungire abonament diferită față de cea discutată la telefon.

Bell15
Junior

Salutări, la finalul lunii februarie am fost contactat de către un operator orange de la un magazin partener din Băneasa shopping city pentru prelungirea abonamentului care îmi expiră. Am fost întrebat dacă vreau să prelungesc si am confirmat, am întrebat dacă după prelungire rămâne la prețul de 7,5€, operatorul a confirmat. După a spus ca pentru a prelungi abonamentul tb sa introducă un telefon cu butoane in valoare de 145, pe care eu nu îl voi plăti. După 2 zile primesc mesaj de la fan curier legat de livrarea unei comenzi în valoare de 145 lei (telefonul în cauză). Am dorit anularea comenzii, am fost la operator și acolo acesta a reconfirmat ce a spus la telefon ca abonamentul este 7,5€ și ca telefonul este gratis, acela s-a oferă doar așa ca să poată efectua el prelungirea. După o lună, vine factura de orange, in prima zi de 76 lei (abonament de 15€) și a doua zi de 82 lei (abonament de 15€ plus rata de la telefon). Am făcut sesizare si încă aștept, au trecut zilele transmise pentru remedierea sesizării, adica 3 zile lucrătoare, deja suntem în a 6 zi lucrătoare și încă nici un răspuns. Ce pot să fac sa soluționez problema, aș dori sa ma adresez și ANPC ca deja este jenantă situația. Sunt consumator de servicii orange de aproape 16 ani (și prepay și abonament). 

17 Răspunsuri 17

Un contract necomunicat părților implicate NU EXISTĂ. Ori se înmânează FIZIC ori se transmite electronic. Altfel, este simplu: factura este întocmită fără o bază legală, deci nu ai de ce să o achiți.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă ai numărul de înregistrare la sesizarea respectivă, le scrii din secțiunea Contact și le dai toate aceste detalii și le spui că ai solicitat anularea și nu s-a întâmplat.

Le scrii de aici:

https://www.orange.ro/contact/

Iar pe viitor, nu mai accepți nimic fără să vezi ceea ce conține contractul. Vorbele sunt vorbe, dar documentele rămân. Trebuia să ceri pe email documentul și după vizualizare, îți dădeai sau nu acceptul și nu ( în termen de 14 zile).

Din păcate, trebuie să insiști cu altă sesizare, pentru că altă soluție nu prea este.

Baftă!

Anonim
Neaplicabil

Salutare,

Nu mai achiziționați abonamente prin telefon fara să cereți oferta scrisă.

De preferat in magazin fizic sau magazin online.

Sper ca sesizarea ta sa se rezolve favorabil.

O zi faina!