anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Oferte false de la orange

RaduMicu1
Începător

buna ,

am fost convins de cei de la Orange sa cumpar doua telefoane in rate si abonamentul meu sa fie mutat la o optiune mai mica,  ei au spus ca voi plati 230 de lei dar factura mi-a venit  345.  ce pot sa cred eu din asta ca angajatii orange mint pe fata?

10 Răspunsuri 10

arsradu
#StarMember

Salut,

Cand ai facut abonamentul? In functie de cand au inceput sa fie facturate serviciile, e posibil ca prima factura sa fie mai mare (de obicei asa e). De la a doua luna incolo, ar trebui sa revina la normal.

Client Orange

buna,  in decembrie am facut 2 ani la Orange si am fost contactat telefonic,  operatoarea mi-a spus ca mi se va mari abonamentul ( 2 abonamente voce, internet si tv) cu  1 euro.  Dar nu a fost asa , de la 156 a sarit la 196 lei si pe urma cand am cerut explicatii si  mi-a fost oferita oferta cu telefoanele in rate 

 

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Poți detalia ce scrie în factură? Ce scrie la perioada abonamentului facturat? Nu cumva e și o garanție sau rata separată de abonament? 

Te rog să ne detaliezi puțin, altfel părerile noastre nu vor valora nimic. 

RaduMicu1
Începător

Abonament optiuni (1) 15.01.24 - 14.02.24 5,07
Abonament lunar voce (2) 15.01.24 - 14.02.24 68,20
Abonament Internet prin Fibra (1) 38,36
Abonament TV prin Cablu (2) 76,72
Total abonamente 188,35

 

Costuri suplimentare 15.12.23 - 14.01.24
SMS
SMS internationale 0,30
Continut multimedia 25,12
Servicii marketing 0,25
Total costuri suplimentare 25,67

 

Curs de schimb: 5,0741 lei/euro, conform prevederilor din Clauze Contractuale de Baza.
Total fara TVA (19%)
TVA (19%)
161,97
30,77
Total sume neincluse în baza de impozitare TVA 0,98
Total factura 193,72

 

RaduMicu1
Începător

acel cost suplimentar multimedia oare ce reprezinta?  

Salut @RaduMicu1

Mai multe detalii despre costul suplimentar multimedia găsești aici: https://comunitate.orange.ro/t5/factur%C4%83/de-unde-pot-proveni-costurile-suplimentare-pe-factur%C4...
Costul suplimentar poate proveni din transmiterea de MMS-uri, dar și din alte surse (cum ar fi apeluri la numere scurte sau abonarea la jocuri).

Anonim
Neaplicabil

Ai cerut oferta scrisă înainte de  a o accepta?

De obicei cel mai bine  suni la ei și îți vor da detalii suplimentare despre plata.

Fără o factura e greu ca noi sa ne dam cu părerea.

Suna la 300 și cere mai multe detalii.

Până la verificare problemei (un răspuns oficial Orange) nu trebuie sa acuzam pe nimeni.

RaduMicu1
Începător

multumesc pentru raspuns.  astept mesaj de la Orange.  o zi faina .

Alex_ORO
Angajat Orange

Salutari,

In prima luna platesti pro-rata, din aceasta cauza, prima factura este mai mare. Se "regleaza" de la factura urmatoare. Imi pare rau pentru situatia intampinata, trebuia sa fii instiintat de colegul/colega care ti-a facut modificarile despre acest aspect.

Seara frumoasa.

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

DanielaH
Moderator

@RaduMicu1, s-a rezolvat/ clarificat situația cu factura?